''Merhaba''ya ''Aleyküm Selam'' diye cevap veren insanlar

Benim de uyuz olduğum tam tersi. Selamun Aleyküm'e merhaba diyenler 😀
Belki Müslüman olmayabilir veya Arap dilinde konuşmak istemiyor olabilir. Bir şey diyemem buna. Ama merhaba dendiğinde Aleyküm Selam denirse ona anlam veremiyorum. Ben de mesela Discord'da bazen birisi merhaba deyince "Aley, merhaba" diyorum. Ağız alışkanlığından. Merhaba'ya çeviriyorum onu. Ama bazıları isteyerek sanki "Selamun Aleyküm" yerine "merhaba" dediğin için sana ders veriyormuş gibi "Aleyküm Selam" diyorlar.

Belki Müslüman olmayabilir veya Arap dilinde konuşmak istemiyor olabilir. Bir şey diyemem buna. Ama merhaba dendiğinde Aleyküm Selam denirse ona anlam veremiyorum. Ben de mesela Discord'da bazen birisi merhaba deyince "Aley, merhaba" diyorum. Ağız alışkanlığından. Merhaba'ya çeviriyorum onu. Ama bazıları isteyerek sanki "Selamun Aleyküm" yerine "merhaba" dediğin için sana ders veriyormuş gibi "Aleyküm Selam" diyorlar.
Onları da boş verin gitsin.
Bir şey diyemem buna. Ama merhaba dendiğinde Aleyküm Selam denirse ona anlam veremiyorum.
Bu da birinci cümlenin tersi işte.
Ve merhaba Arapça bir kelimedir.
Boş şeyleri kafaya takıyorsunuz.

Bende ara ara böyle cevap verebiliyorum alışkanlıktan dolayı çevrenizde herkes böyleyse direk öyle söyleyebiliyorsunuz. Garip bir şey değil selam da aynı merhaba da aynı yine Kuran'da geçiyorlar farklı bir şey yok. Sadece alışılmışlık.

Selamünaleyküm barış seninle olsun demek. Ve Aleykümselam barış seninle de olsun demek. Alışkanlıktan dolayı merhabaya Aleykümselam demek çok normal. Birine selamünaleyküm dersin o da alışkanlıktan merhaba der bu da normal bir şey. Bence böyle şeylere takılmamak lazım normal çünkü.
Garson "Ne alırdınız?" dediğinde aleykümselam diyorsa tuhaf evet ama bu değil.

Selamünaleyküm barış seninle olsun demek. Ve aleykümselam barış seninle de olsun demek. Alışkanlıktan dolayı merhabaya aleykümselam demek çok normal. Birine selamünaleyküm dersin o da alışkanlıktan merhaba der bu da normal bir şey. Bence böyle şeylere takılmamak lazım normal çünkü.
Garson "ne alırdınız?" dediğinde aleykümselam diyorsa tuhaf evet ama bu değil.

Düşündüğünüz gibi işlemiyor, selamünaleyküm ve aleykümselam belirli bir dinle yani İslam'la bağdaşmış tabirlerdir.

Ben tanımadığım, düşünce tarzını ve inancını bilmediğim kişilere "merhaba" veya "selam" diyerek selam veririm. Eğer tanıdığım, Müslüman olduğunu bildiğim biriyse "selamünaleyküm" şeklinde selam veririm. Bana göre doğru olanı budur.

Geri
Yukarı