Yanlış Bilgilendirme Uyarısı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

yika38

Gigapat
Makaleler
11
Yer
Kayseri
Aynen aşağıya yazdığım mesajdan dolayı bir moderatör tarafından 3 saatlik yanlış bilgilendirme uyarısı almış bulunmaktayım:
MAK/Volume key ise birkaç defadan fazla kullanamazsınız, muhtemelen aynı keyden onlarca yüzlerce kişide vardır. Bu lisans türünü genellikle büyük şirketler kullanır.

Retail yani perakende ya da mağazalarda satılan lisans ise aynı anda sadece 1 bilgisayar -ya da kaç bilgisayarlıksa- üzerinde kullanılabilir. Farklı bilgisayarda da kullanılabilir. Sınırsız kullanımı vardır.

OEM keyler ise sadece tek bilgisayarda sınırsız kullanıma izin verir.
Bu yazdığım mesajın nesinin yanlış olduğunu merak ediyorum.
  1. MAK/Volume keyler genellikle şirketler tarafından kullanılır ve –mesela- 1000 kullanımlıktır. Bazı satıcılar OEM veya Retail key diye MAK key satmaktadır ve aynı keyden muhtemelen birden fazla kimsede olduğu için birkaç kezden fazla kullanılması mümkün değildir yahut düşük bir ihtimaldir. Örneğin, 1000’den fazla kullanılamaz.
  2. Retail lisans kutulu sürümdür ve aynı anda kaç bilgisayarlıksa o kadar kullanıma izin verir. Ben “aynı anda 1 bilgisayar ya da kaç bilgisayarlıksa” dedim. “sadece” demedim. Kısacası Retail lisans sistemden sisteme taşınabilir demek istemiştim.
  3. OEM keyler sadece tek bir bilgisayarda kullanılabilir. O da anakarta kayıtlı olan bilgisayarda. O bilgisayarda sınırsız kullanıma izin verir.
Hatta bu konuyu açmadan önce kontrol ettim acaba yanlış bir şey mi söyledim diye ama yok. Ya da bir şeyi gözden kaçırdım.

Bu dediklerimin nesi yanlış? Kaldı ki, eğer gerçekten de yanlış bir bilgilendirmem varsa neyi yanlış söyledim?

Son düzenleme:
Yanlış olan kısmı ya da çoğu kişinin yanlış bildiği kısım "OEM ürün anahtarları sadece bir bilgisayarda kullanılabilir" denmesi. Anakart değişince de OEM ürün anahtarları kullanılabiliyor. Hatta ben öyle yaptım, anakart değiştikten sonra aynı ürün anahtarıyla hesabı etkinleştirdim. Aynı anda tek sistem olması yeterli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı