Yanlış bıos'u yükledim bilgisayar açılmıyor

CD veya USB kullanarak yeniden yazdırabilir ve kurabilirsin BİOS'u.

@Frosa, eğer biliyorsanız nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatın, yoksa bu şekilde kafa karışıklığından başka bir işe yaramaz bu yazdıklarınız.

ASUS CrashFree BIOS 3 yazılımı
ASUS CrashFree BIOS 3 BIOS dosyanız hata verdiğinde ya da yazma işlemi sırasında bozulduğunda yeniden kurmanıza sağlayan otomatik kurtarma aracıdır. Bozulmuş BIOS dosyasını güncel BIOS dosyasını içeren anakart destek CD'si, USB bellek ya da disket kullanarak yenileyebilirsiniz.
• Yazılımı kullanmadan önce güncel anakart BIOS'unu içeren anakart
Destek CD'si, USB bellek ya da disketinizi hazırlayınız.
• Diskette ya da USB bellekteki orijinal ya da yenilenmiş BIOS dosyasının
Adını XXX.ROM olarak değiştirdiğinizden emin olunuz. USB bellek aracılığı ile BIOS'u kurtarmak USB bellek aracılığı ile BIOS'u kurtarmak için:
1. BIOS dosyasını içeren USB belleği USB yuvasına takınız.
2. Sistemi açınız.
3. Program otomatik olarak aygıtları BIOS dosyası için kontrol eder. Bulduğunda program BIOS dosyasını okur ve bozulmuş BIOS dosyasını yazmaya başlar.
4. Program yenileme işlemini tamamladıktan sonra sistemi yeniden başlatınız.
• ASUS CrashFree BIOS 3'u sadece FAT32/16 formatlı ve tek bölmeli USB
Bellek destekler. Aygıt boyutu 8 GB'dan küçük olmalıdır.(ALINTIDIR)

Yukarıdaki özelliklere göre hazırladığım USB'yi anakart okumuyor. En azından ekrana görüntü gelmediği için ve belleğin ışığının hiç yanmaması dolayısıyla okumadığını varsayıyorum.

Belki dosyayı isimlendirme hususunda yanlış yapıyor olabilirim bu nedenle 2 ayrı USB bellek ile farklı varyasyonlar deniyorum.

Örnek verecek olursam: P5B-ASUS-Deluxe-1101.ROM', you can rename it to 'P5BD1101.ROM'. Otherwise a truncated name will appear as 'P5B-AS~1.ROM' due to a limitation to Max 8 characters in the filename. (alıntı)

8 karakter sınırlaması nedeniyle M4A785TD.ROM şeklinde isimlendirdim.

Belleği ISO olarak biçimlendirdin mi?
Şu anda ayni durumdayım BIOS silindi hiçbir görüntü gelmiyor.

ISO yapıp şu adımları uygula.

ASUS CrashFree BIOS 3 yazılımı
ASUS CrashFree BIOS 3 BIOS dosyanız hata verdiğinde ya da yazma işlemi sırasında bozulduğunda yeniden kurmanıza sağlayan otomatik kurtarma aracıdır. Bozulmuş BIOS dosyasını güncel BIOS dosyasını içeren anakart destek CD'si, USB bellek ya da disket kullanarak yenileyebilirsiniz.
• Yazılımı kullanmadan önce güncel anakart BIOS'unu içeren anakart
Destek CD'si, USB bellek ya da disketinizi hazırlayınız.
• Diskette ya da USB bellekteki orijinal ya da yenilenmiş BIOS dosyasının
Adını XXX.ROM olarak değiştirdiğinizden emin olunuz. USB bellek aracılığı ile BIOS'u kurtarmak USB bellek aracılığı ile BIOS'u kurtarmak için:
1. BIOS dosyasını içeren USB belleği USB yuvasına takınız.
2. Sistemi açınız.
3. Program otomatik olarak aygıtları BIOS dosyası için kontrol eder. Bulduğunda program BIOS dosyasını okur ve bozulmuş BIOS dosyasını yazmaya başlar.
4. Program yenileme işlemini tamamladıktan sonra sistemi yeniden başlatınız.
• ASUS CrashFree BIOS 3'u sadece FAT32/16 formatlı ve tek bölmeli USB
Bellek destekler. Aygıt boyutu 8 GB'dan küçük olmalıdır.(ALINTIDIR)

Yukarıdaki özelliklere göre hazırladığım USB'yi anakart okumuyor. En azından ekrana görüntü gelmediği için ve belleğin ışığının hiç yanmaması dolayısıyla okumadığını varsayıyorum.

Belki dosyayı isimlendirme hususunda yanlış yapıyor olabilirim bu nedenle 2 ayrı USB bellek ile farklı varyasyonlar deniyorum.

Örnek verecek olursam: P5B-ASUS-Deluxe-1101.ROM', you can rename it to 'P5BD1101.ROM'. Otherwise a truncated name will appear as 'P5B-AS~1.ROM' due to a limitation to Max 8 characters in the filename. (alıntı)

8 karakter sınırlaması nedeniyle M4A785TD.ROM şeklinde isimlendirdim.

Öncelikle konuyu hortlattığımın farkındayım ama 2022 de birilerin başına geleceğini ve Google da en üst sıralara çıkan konulardan biri olduğu için çözümlerden birini buraya yazmanın doğru olacağını düşündüm. Biraz önce bende H110M-C anakarta çok alakasız D540MA-C güncellemesi kurdum ve yeniden başlattım. Bilgisayarın fanları tam güçte çalışıyor ve bilgisayar açılmıyordu. Bende bilgisayarı güçten çıkarttım ve kapağını açıp BIOS pilini tamamen söktüm, güç butonuyla makinenın içindeki gücü alarak pili tekrar takmadan güç kablosunu tekrar takıp pilsiz şekilde makineyı başlattım bu sefer cihazın fanları bir çalışıyor bil çalışmıyor vaziyette olduğunu gördükten sonra gücü tekrar kesip bu sefer pili takıp tekrar başlattım. Yine aynı şekilde fanlar bir çalışıp bir çalışmıyor vaziyette. Belli bir müddet (1-2 dk) çalıştı ve BIOS ekranı açıldı. Daha sonra doğru .cap dosyasını flash belleğime yazdırıp BIOS'u güncelledim ve sorun ortadan kalktı.

Geri
Yukarı