Yanlış kaynayan kemik nasıl tedavi edilir?

Burak_722

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yaklasik 1 ay once elimde boksör kırığı olustu. Sonra elim alciya alindi. Ondan sonra her hafta kontrole gittim. Bi' sorun yoktu. Bugun alciyi cikardiktıktan sonra doktor bi' rontgen cekelim dedi. Rontgen cektikten sonra elimin yanlis kaynadigi fark edildi. Yanlis kaynayan elim nasil tedavi ediliyor bilmiyorum. Elimin kırık halini ekledim suan kemik ayni pozisyonda ama bu sefer kaynamis halde.

Dosya Ekleri

• IMG_20220706_155158.jpg
    IMG_20220706_155158.jpg
    42,5 KB · Görüntüleme: 282
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Yaklasik 1 ay once elimde boksör kırığı olustu. Sonra elim alciya alindi. Ondan sonra her hafta kontrole gittim. Bi' sorun yoktu. Bugün alciyi cikardiktıktan sonra doktor bi' rontgen cekelim dedi. Rontgen cektikten sonra elimin yanlış kaynadigi fark edildi. Yanlış kaynayan elim nasıl tedavi ediliyor bilmiyorum. Elimin kırık halini ekledim şu an kemik ayni pozisyonda ama bu sefer kaynamis halde.

Merak etme en kötü ameliyat ile vida ile elini sabitliyorlar. Tabii ilk önce kemiği kesiyorlar. Doğru pozisyonda vidaladıktan sonra dikişi atıyorlar. 1-2 ay sonra vidaları çıkarıyorlar ve elin eskisi gibi oluyor. Bende de olmuştu sinirlenip kapıya vurmuştum aptallık edip. 3 hafta sonra çıkmıştı şimdi eskisi ile ayırt etmen çok zor. Güzel kaynadı yani. Hatta elim ilk alçıdan çıktığı zaman hareket ettirememiştim korkmuştum. Hareket ettirmeyi becerdiğim zaman oha elim hareket ediyor falan diye sevinmiştim :D

Geçmiş olsun, tekrar kıracaklar büyük ihtimalle sağlam bir acı sizi bekliyor şansınız varsa ameliyat ederler.

Fakat şöyle diyeyim bir arkadaşımın kemiği yanlış kaynadı kendisi anlattı bana.

Bildiğin gibi değil o işler, hastahaneye gidince doktor röntgenden sonra bana bir süre bekleme süresi verdi ardından ailemle konuştu ben olanlardan habersizdim. Sonra tekrardan kemiğimi doktor kırdı koluma balyoz gibi bir şey yedim. Üstelik uyuşturmayı deneseler bile kemik doğrudan sinire bağlı ağrısı çok fena.

Bu bir alıntı kendisinden bana aktardıkları ama ne kadar doğru bilmem geçmiş olsun.

Güncelleme: Arkadaşlar ameliyat oldum ameliyatta elimi tekrar kırıp plak taktılar.

Hocam selam size bir soru sormak istiyorum 6 hafta önce bende de boksör kırığı oldu ama kemik birazcık yamuk kaynamış fonksiyonel olarak bir kaybım yok ama parmakta kisalik ve görüntü bozukluğu var sizce ameliyat olmalı mıyım?

Merhaba hocam, öncelikle geçmiş olsun. Hocam kısacası yapacağın işe bağlı mesela ben ileride cerrah olmak istediğim için ameliyat oldum. Elimin hassas olması lazım. Yanlış kaynama siz fark etmezseniz bile fonksiyon kayıplarına neden olabilir, kısacası yapacağınıza işe bağlı ve hocam yine de bir doktor görüşü alın.

Merhaba hocam, öncelikle geçmiş olsun. Hocam kısacası yapacağın işe bağlı mesela ben ileride cerrah olmak istediğim için ameliyat oldum. Elimin hassas olması lazım. Yanlış kaynama siz fark etmezseniz bile fonksiyon kayıplarına neden olabilir, kısacası yapacağınıza işe bağlı ve hocam yine de bir.

Hocam doktora sorduğumuz da isteğe bağlı olduğunu söyledi ama birazcık göz korkuttular açıkçası sizin ameliyat sonrası süreciniz nasıl geçmişti acaba ameliyat sonrası fonksiyon kaybiniz oldu mu cevaplarsanız çok sevinirim.

Ameliyat zaten küçük bir operasyondu. Ameliyat sonrasıda hiç ağrım olmadı sadece azıcık kaşınma oluyordu. Ameliyat sonrasında elimi ilk alçıdan çıkardığımda serçe parmağımı en fazla 2-3 santim oynatabiliyordum üzerinden zaman geçtikçe elim düzelmeye başladı şu an iki elimde neredeyse aynı eskisi gibi oldu diyebilirim.

Ameliyat zaten küçük bir operasyondu. Ameliyat sonrasıda hiç ağrım olmadı sadece azıcık kaşınma oluyordu. Ameliyat sonrasında elimi ilk alçıdan çıkardığımda serçe parmağımı en fazla 2-3 santim oynatabiliyordum üzerinden zaman geçtikçe elim düzelmeye başladı şu an iki elimde neredeyse aynı eskisi gibi oldu diyebilirim.

Hocam bana elimin kırılıp platinlerle tutturup tekrardan alçı uygulaması yapılacak dediler bakalım bu hafta tekrar doktora gideceğim ameliyata da ona göre karar verilecek 6 hafta oldu ameliyat mantıklı mı biraz muamma çok teşekkür ederim cevaplarınız için sağ olun.

Geri
Yukarı