Yanlış Rufus ayarları ile format atılırsa ne olur?

Acemi Kaşif

Hectopat
Yakın bir zamanda bilgisayarıma tehlike seviyesini bilmediğim bir Bitcoin kazma virüsü bulaştı ve bu nedenle Trendyol'dan bir "Windows 10 kurulum flash disk bellek (UEFI GPT)" almıştım ki satıcıya Rufus'un benim için seçtiği ayarları söyledim ve satıcı bu USB'nin ayarları sistemimle uyumludur dedi ve sonrasında bu USB ile format attım ki nedenini bilmediğim bir şekilde format sıkıntılı geçti bayağı ve ben de bu sıkıntı virüsten mi USB'den mi kaynaklı bunu anlamaya çalışmak istiyordum.

Konu üzerine birikimim olmadığından spesifik açıklamayacağım ama anlatmaya çalışabileceğim şeyler yaşandı, format sırasında ekran çözünürlüğü düşüktü bayağı ve bir de sanırım HDD - hard diskim hasar aldı çünkü bilgisayar açılır iken HDD - hard disk aranıyor & onarılıyor gibisinden şeyler yazıyordu ta ki hard diskimi biçimlendirip kullanmaya başlayana kadar, sonrasında hard disk aranıyor & onarılıyor yazısı daha görünmemeye başladı bilgisayar açılır iken.

Bir de bu sorunlu format sonrası bilgisayar açılırken dönen toplar bile bayağı düşük çözünürlükte idi ve bilgisayar açılırken siyah ekranda kalıyordu bir sure ve en sol köşede üst'te böyle "―" çizgi çıkıyordu ve bir süre aşağı doğru hareket edip kayboluyor ve ardından da sistemim açılıyor.

Satıcıya sorduğum soru ile verdiği cevapta aşağı da bulunmakta.

1637735060127.png

Aldığım USB'de bu idi: https://www.trendyol.com/trendline/...t-p-118495052?boutiqueId=61&merchantId=427935

Ayrıyeten Windows 10 kurulu bir USB'nin Rufus üzerinde ki ayarlarını Rufus ile vs. görebiliyor muyuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Driver kurmamışsın ki.

Bu bozuk formattan sonra kendim başka bir flash belleğe Windows 10 kurup tekrar format atmıştım ve HDD - hard disk aranıyor & onarılıyor sorununu yine yaşadım fakat HDD'yi biçimlendirince düzelmişti yine. Böylesine bir format sorununu da Trendyol'dan aldığım bu USB'de yaşadım bir tek, daha önce Rufus'un benim bilgisayarım için seçtiği seçenekler ile format atmıştım bilgisayarıma ve böyle bir şey yaşamamıştım, belki Rufus ayarlarında gözden kaçırıp sormayı unuttum kısımlar olmuştur satıcıya diyeceğimde bilemiyorum. Driver nasıl kuruyoruz peki?

Bu bozuk formattan sonra kendim başka bir flash belleğe Windows 10 kurup tekrar format atmıştım ve HDD - hard disk aranıyor & onarılıyor sorununu yine yaşadım fakat HDD'yi biçimlendirince düzelmişti yine. Böylesine bir format sorununu da Trendyol'dan aldığım bu USB'de yaşadım bir tek, daha önce Rufus'un benim bilgisayarım için seçtiği seçenekler ile format atmıştım bilgisayarıma ve böyle bir şey yaşamamıştım, belki Rufus ayarlarında gözden kaçırıp sormayı unuttum kısımlar olmuştur satıcıya diyeceğimde bilemiyorum. Driver nasıl kuruyoruz peki?
Ayrıca Rufus ile ayar yapıp kurmanıza gerek yok Microsoft'un resmi olarak sunduğu Media Creation Tool programı ile ayar yapmanıza gerek kalmadan format usb'si oluşturabiliyorsunuz. Tavsiyem formatı onunla atmanızdır. Bir de kurulum aşamasında hata yapmadığınızdan emin misiniz. Kurulum yaparken bütün diski silin mümkünse. Daha sonra tekrar oluşturun disk alanını. Driverları cihazınızın özelliklerine göre internette aratarak bulabilirsiniz. Örneğin Google'a ekran kartı adınızı ve yanına driver kelimesini yazarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Rufus ile ayar yapıp kurmanıza gerek yok Microsoft'un resmi olarak sunduğu Media Creation Tool programı ile ayar yapmanıza gerek kalmadan format USB'si oluşturabiliyorsunuz. Tavsiyem formatı onunla atmanızdır. Bir de kurulum aşamasında hata yapmadığınızdan emin misiniz? Kurulum yaparken bütün diski silin mümkünse. Daha sonra tekrar oluşturun disk alanını. Driverları cihazınızın özelliklerine göre internette aratarak bulabilirsiniz. Örneğin Google'a ekran kartı adınızı ve yanına driver kelimesini yazarak ulaşabilirsiniz.

Kurulum yaparken Full format atmaya çalışmıştım bende, SSD ile HDD'yi silip yeni diyerek tekrar oluşturmuştum. İlginç bir şekilde bu bozuk formatta ne SSD için ne de HDD için o disk bölümleme kısmında hiç bölüm oluşturmamıştı, hatta belki yanlış hatırlamıyor isem sadece 1 bölüm oluşturmuştu, neyse ki fotoğrafını çekmişim bırakayım buraya; ( bütün diski sil dediğin bu ise buradayken bütün diski silip yeni diyerek tekrar oluşturmuştum ama böyle garip & farklı oluşmuştu bu sefer nedenini bilmediğim bir şekilde. )

20211123_110535.jpg

Yazınızdan bu işlerle pek uğramdığınız belli oluyor format esnasında pc virüslü bile olsa sistemden çalışacağı bir sistem olmadığından format esnasında tekrar bulaşamaz . Rufus usb ayırt etmez 10 yıl önceki 2.0 ile de rahatça kullanılablir , rufus sistemi flash'a yazarken usb yi de formatlar yani usb'de de virüs olamaz , sadece rufus sistemi kurduktan sonra usb ye tekrar atlayablir. Bunun için önce esetin ücretsiz 30 günlük sürümünü kurup taratın , sonra tecnopat'ın kurulum rehberi ile kurulum yapın, resimde bölüm sıfır ssd olarak tahmin ediyorum burda uefi yada legacy olarak sistemin kurduğu bölüm sayısı değişebilir .Yani kısaca Yeni bir bilgisayar ise windowsun sitesinden indirdğiniz iso dosyasını rufus ile sadece uefi seçerek formatlayın bölümlendirme ekranında kuracağınız hardiskten bütün bölümleri silin ve yeni diyerek devam edin kendi bir kaç bölüm ekleyecek , siz orda boyutu en büyük olan bölüme tıklayarak devam edeceksiniz .

Geri
Yukarı