Yanlış Türkçe kullanımı

Absürt bir sıklıkla virgülün kullanılması da bayağı kötü bir durum. Özellikle edat ve bağlacın, zarf fiilin, şart ekinin yanında sıklıkla kullanılıyor ve bu doğrultuda cümlenin akışı biraz bozulmuş oluyor maalesef.

Sanırım bu ve konu mesajında da örnekleri verilen durumlar, konuşma dili ile yazı dili üzerindeki vurgunun ve duraksamanın da aynı olabileceğinin sanılmasından kaynaklanıyor zira insanların hâlâ bir bölümü genelde bunun ayrımını sağlayamayarak her yere virgül koyuyor ve örneği verildiği üzere en basitinden "n'apıyon?" gibisinden konuşmayı tercih ediyor.

Gerek yazım kurallarının göz ardı edilmesi, gerekse gittikçe daha berbat bir hal alan telaffuzlar.
Bu cümlede geçen "gerek ... gerek" bağlacı için de aynı durum geçerli. Doğru olması adına virgül koyulmamalıydı.

Bu arada bilerek raporla uyarmadım zira okuyan kişilerin de öğrenmesi iyi olur.

Ben de çok rahatsız oluyorum. Ama sadece belirli birkaç şeyden, mesela "yanlız" "herşey" "birşey". Bu tarz bariz şeyler dışında çok önemsemem, dikkat etmeme rağmen bazen ben de hata yapabiliyorum. Konuşma dilinde o kadar önemsemem. Ama böyle çok kullanılan kelimelerde yanlış görünce o kişiden hemen soğuyorum. :/ Gözümde böyle kötü bir konum alıyor.
Bu arada ekleri belirtirken "-da" şeklinde kısa çizgi kullanmanız gerekir miydi? :D

Son düzenleme:
Ben de çok rahatsız oluyorum. Ama sadece belirli birkaç şeyden, mesela "yanlız" "herşey" "birşey". Bu tarz bariz şeyler dışında çok önemsemem, dikkat etmeme rağmen bazen ben de hata yapabiliyorum. Konuşma dilinde o kadar önemsemem. Ama böyle çok kullanılan kelimelerde yanlış görünce o kişiden hemen soğuyorum. :/ Gözümde böyle kötü bir konum alıyor.
Bu arada ekleri belirtirken "-da" şeklinde kısa çizgi kullanman gerekir miydi? :D
Evet gerekirdi, hatırlattığınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Fazla takmaya gerek yok. Her türlü dezenformasyona uğrayacak. Sadece yazı da dikkat edilebilir. Bu "napıyon" tarzı ifadeler, şiveden dolayı olan bozukluklar. Bunu katılmıyorum. "Napıyon" tarzı ifadeler normal kabul edilebilir.

Fazla takmaya gerek yok. Her türlü dezenformasyona uğrayacak. Sadece yazı da dikkat edilebilir. Bu "napıyon" tarzı ifadeler, şiveden dolayı olan bozukluklar. Bunu katılmıyorum. "Napıyon" tarzı ifadeler normal kabul edilebilir.
Yalnız şivenin anlamı farklı. Şive yerine "Ağız" olacaktı.
Not: Lütfen yazdığımı yanlış anlamayın. Kötü bir niyetle yazmadım. Bende de bu takıntı.

Yeni konular

Geri
Yukarı