Yapamadığım soruda moralim bozuluyor

reddline

Hectopat
Makaleler
18
Selamlar. 12. Sınıfım ders çalışırken diğer derslerde sıkıntı olmuyor. Matematiğim iyi olmasına rağmen zor soruları çözemiyorum. Çok uğraşıyorum sonra video çözümünü dinliyorum çok kolay geliyor. Video çözümünü de izleyince kendim yaptığım kadar zevk vermiyor.
Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözümünü iyi öğren kendin çöz.

Doğru yoldasınız, konuyu öğrenmek soru tipi ezberlemekten her zaman kat kat iyidir, ÖSYM soruları da genellikle konuyu öğrenmeyi ölçüyorlar, kalıp sorular değiller.

Matematikte bazı saçma kaynaklar ilk kez gördüğünüz ve çok çok özel yöntemler gerektiren sorular sorabilirler, iyi kaynak seçmek gerek.

Bu yoldan şaşmamanızı şahsen tavsiye ederim.

Hocam ben 2019-2020' de LGS' ye hazırlanırken sizin gibi çözemediğim sorularda moralimi bozuyordum. Sonradan tüm dershaneyi gezip soruları öğretmenlere değil öğrencilere çözdürmeye başladım. Özellikle samimi olduğunuz kişilerden yardım alırsanız "Bu yapıyorsa ben de yaparım!" gibi çıkarımlar yapıyorsunuz. Bu şekilde çalışarak sorular üzerindeki kaygımı yok etmiştim. Ayriyeten bu şekilde çalışarak LGS Matematikte 18 doğru 2 yanlış ile dershanenin matematik birincisi olmuştum. Kolay gelsin, başarılar.

Doğru yoldasınız, konuyu öğrenmek soru tipi ezberlemekten her zaman kat kat iyidir, ÖSYM soruları da genellikle konuyu öğrenmeyi ölçüyorlar, kalıp sorular değiller.

Matematikte bazı saçma kaynaklar ilk kez gördüğünüz ve çok çok özel yöntemler gerektiren sorular sorabilirler, iyi kaynak seçmek gerek.

Bu yoldan şaşmamanızı şahsen tavsiye ederim.
Hocam TYT Matematik kitaplarım var. 3'ude sağlam kaynaklar. Acil yayınları, ÜçDörtBeş yayınları ve Bilgi sarmalı yayınları.
Nasıl çözüldüğünü bilmediğiniz soruları çözemediğiniz için mi moraliniz bozuluyor?
Evet. Zor soruları da yapıyorum ama nasıl çözülecebileceğini bilmediğim sorulara moralim bozuluyor.

Bu tip durumlarda şiddetli bir şekilde soruya ve soruyu yapan kişiye küfredilmesini tavsiye ediyorum. Kendimi ne suçlacağım ya, ben kendimden memnundum. Ama o soruyu yapan asalak ve o soruyu o kitaba koyduran sığır yüzünden şimdi mutsuz ve yetersiz hissedeceğim ha, yok daha neler diyebilirsin. (!)

Şöyle düşünün. Çözemediğiniz o soru ya da o soruya benzer bir soru eğer sınav anında karşınıza çıksaydı siz bu soruyu geçmişte çözmüşseniz eğer size kolay gelicekti.
Ama öğrenmemiş olsaydınız da o soruda zorlanacaktınız.
Bu yüzden çok fazla soru tipi görmek iyi diyoruz.
Ayrıca soru tipi görmekten çok biraz da düşünce şeklinizi yönlendirmeyi geliştirmeye çalışın. Bir yol olmadı başka nasıl çözebilirim gibi. Bu da ancak o çözemediğiniz sorularda geliştirilmesi gereken mantıkları kendinize katarak ve daha da geliştirerek olacaktır.
Lütfen çalışmaktan soğumayın.
Yaşadığınız durum çalışmanın ta kendisi.

Şöyle düşünün. Çözemediğiniz o soru ya da o soruya benzer bir soru eğer sınav anında karşınıza çıksaydı siz bu soruyu geçmişte çözmüşseniz eğer size kolay gelicekti.
Ama öğrenmemiş olsaydınız da o soruda zorlanacaktınız.
Bu yüzden çok fazla soru tipi görmek iyi diyoruz.
Ayrıca soru tipi görmekten çok biraz da düşünce şeklinizi yönlendirmeyi geliştirmeye çalışın. Bir yol olmadı başka nasıl çözebilirim gibi. Bu da ancak o çözemediğiniz sorularda geliştirilmesi gereken mantıkları kendinize katarak ve daha da geliştirerek olacaktır.
Lütfen çalışmaktan soğumayın.
Yaşadığınız durum çalışmanın ta kendisi.
Soruyu kaç kere denedikten sonra çözümüne bakmalıyım? Tabii videoyu izlerken test kitabina yazmak için değil. Mantığını öğreniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı