Yapay zeka ile işletim sistemi yapmak mümkün mü?

emirxbestt

Picopat
Daha fazla  
Malum GPT-4o'nun çıkması dünya da ses getirdi gibi. Normalde bir insanın kendi başına Windows gibi büyük bir işletim sistemi yapması imkansız denebilecek seviyede. Madem bu yapay zeka her şeyi yapabiliyor, işletim sistemi yapabilir mi?

Malum GPT-4o'nun çıkması dünya da ses getirdi gibi. Normalde bir insanın kendi başına Windows gibi büyük bir işletim sistemi yapması imkansız denebilecek seviyede. Madem bu yapay zeka her şeyi yapabiliyor, işletim sistemi yapabilir mi?

Şimdi bin çeşit işletim sistemi var, Windows gibi büyük ölçekli bir işletim sistemi yapamazsın elbette. Linux gibi açık kaynak kodlu bir işletim sisteminin temelini alıp biraz değiştirebilirsin ancak teknik bilgin yoksa sadece yapay zekadan kod yazmasını isteyerek yine bir şey yapamazsın. Bu işler ile daha önce uğraşmış yazılımcılar ile bir ekip kurarak deneyebilirsin, ancak bunu ChatGPT'den önce de yapabiliyorsan yapabilirdin, ChatGPT teknik bilgisi olmayan birisi için özellikleri pek bir işe yaramaz.

Çok abartıyorlar çünkü dünyada ilk bir şey hiç kimsede mükemmel demiyor zaten ama zamanla daha da iyi yerlere gelecek.

Yapay zeka olmayan bir ürünü yaratabilecek bir algoritmaya sahip değil, en gelişmiş hali bile sadece daha hatasız ve daha başarılı verileri toplayıp derleyebilecek şekilde kod yazabilir. Bunu uygulamaya geçirecek olan kişi her daim yazılımcı olmaz zorunda. İnsan zekası ile yapay zeka tamamen farklı dinamiklere sahip zeka türleri. Yapay Zeka'nın bir veriyi daha hızlı işleyip öğrenip unutmaması bizden yani bir yazılımcıdan üstün olduğu anlamına gelmiyor, bu sadece bir konuda bizden daha gelişmiş olduğu anlamına geliyor. Zaten bu yüzden yazılımcının başarılı bir aracı olmaktan öteye gidemeyeceğini savunuyoruz.

Yapmak için demedim hocam. Hani çok abartıyorlar ya yapsın bir işletim sistemi de bizde görelim diye :D

Yapınca da gülebilecek misiniz merak ediyorum.

İşletim sistemi evet zor bir örnek ama eğer sizin için sınır buysa bence birkaç yıla üzüleceksiniz. Öyle 15 20 yıl değil.

Kötülemek bir çözüm değil hocam, çok gelişecek gibi düşünüp önlem almak zorundasınız çünkü yapay zeka çok fena geliyor.

Devin AI 2 milyar dolar değerlemeye ulaştı, acaba neden?

Yapınca da gülebilecek misiniz merak ediyorum.

İşletim sistemi evet zor bir örnek ama eğer sizin için sınır buysa bence birkaç yıla üzüleceksiniz. Öyle 15 20 yıl değil.

Kötülemek bir çözüm değil hocam, çok gelişecek gibi düşünüp önlem almak zorundasınız çünkü yapay zeka çok fena geliyor.

Devin AI 2 milyar dolar değerlemeye ulaştı, acaba neden?

Yapay zeka bir gün çok daha iyi bir seviyeye ulaşacak, ancak vasat bir iş yapmıyorsan senin yerini hiçbir zaman alamaz. Yapay zekanın yapabilecekleri fazlasıyla abartılıyor, içerik üreticileri için sürekli tutan ve korku pompalanan bir içerik haline geldi, bir zamanların metaverse muhabbeti gibi. Devin AI kısmına girmiyorum bile çünkü büyük scam. Bu videoyu ilemenizi öneririm, diğer içerik üreticileri gibi konu ile alakasız birisi değil, Microsoft'ta çalışmış bir yazılım mühendisi.

Geri
Yukarı