Yapay zeka ile oluşturulan resimlerin kullanım hakkı kimde?

Daha fazla  
Aslında böyle bir soru sormamın sebebi şudur. Tamam kullandığımız yapay zeka programları hiçbir yerde olmayan resimleri birleştirip oluşturuyor bize fakat bunu yapan şirketlerin programları. Şimdi bunları kullandığımız zaman yani ortaya bir resim çıkarttığımız zaman bunun ticari kullanım hakkı bizde oluyor mu bilginiz var mı? Mesela ben NFT olarak kullanmak istiyorum. Bu mümkün mü? Bu konuda detaylı bilgi sahibi arkadaşlardan fikir alışverişi yapmak istiyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında böyle bir soru sormamın sebebi şudur. Tamam kullandığımız yapay zeka programları hiçbir yerde olmayan resimleri birleştirip oluşturuyor bize fakat bunu yapan şirketlerin programları. Şimdi bunları kullandığımız zaman yani ortaya bir resim çıkarttığımız zaman bunun ticari kullanım hakkı bizde oluyor mu bilginiz var mı? Mesela ben NFT olarak kullanmak istiyorum. Bu mümkün mü? Bu konuda detaylı bilgi sahibi arkadaşlardan fikir alışverişi yapmak istiyorum, teşekkürler.

Hocam konuyla alakasız olacak ama yaptığınız resimleri nereden yapıyorsunuz? Hangi botu kullanıyorsunuz ve nereden kullanıyorsunuz?

Hocam konuyla alakasız olacak ama yaptığınız resimleri nereden yapıyorsunuz? Hangi botu kullanıyorsunuz ve nereden kullanıyorsunuz?
Bu çok değişiyor kullandığım bot çünkü piyasada oldukça fazla var ve bir çoğu ücretli ve sınır koyuyor yani gündelik sınır koyan da var gündelik sınırı kullandıktan sonra başka bir bota geçtiğimde oluyor yani net şunu kullanıyorum diyemem tam.

İçerik oluşturucu olarak yapay zeka sahibi sisteme - kişiye ait oluyordur muhtemelen.

DALL-E yapay zeka programı nesneleri birbirine birleştiriyor. Sizin yazdığınız metin kodlarını tabanda aratıp aynı anlamı taşıyan görüntüyü eşliyor. Bunu bulan da DALL-E değil ona bağlı olan CLIP ağıdır. CLIP ağı sizin arattığınız görsele en yakınını bulur ve bağlantıyı kurar. Zaten CLIP ağında 100lerce milyon resim var. Bunlar arasında sizin arattığınız metinde anlamı en yakın olanı bulur ve yerleştirir. DALL-E'nin çalışma mantığı budur. Ve bunların telif hakları yok ama yaptığın resimlerin sahibi zaten sen değil o programı kurarken kullanım sözleşmesini kabul ettiğin OpenAl şirketidir :d dolayısıyla şuan da Amerika da yapay zekalar üzerine telif hakları süreci devam ediyor yani Kongre yeni bir yasa çıkartarak yapay zekanın ürettiği resimlere telif hakları tanıyabilir.

Son düzenleme:
DALL-E yapay zeka programı nesneleri birbirine birleştiriyor. Sizin yazdığınız metin kodlarını tabanda aratıp aynı anlamı taşıyan görüntüyü eşliyor. Bunu bulan da DALL-E değil ona bağlı olan clıp ağıdır. Clıp ağı sizin arattığınız görsele en yakınını bulur ve bağlantıyı kurar. Zaten clıp ağında yüzlerce milyon resim var. Bunlar arasında sizin arattığınız metinde anlamı en yakın olanı bulur ve yerleştirir. DALL-E'nin çalışma mantığı budur. Ve bunların telif hakları yok ama yaptığın resimlerin sahibi zaten sen değil o programı kurarken kullanım sözleşmesini kabul ettiğin OpenAL şirketidir :d dolayısıyla şu an da Amerika da yapay zekalar üzerine telif hakları süreci devam ediyor yani kongre yeni bir yasa çıkartarak yapay zekanın ürettiği resimlere telif hakları tanıyabilir.

Ben sözleşme içeriğine baktım da sözleşme içeriğinde bununla ilgili hiçbir madde yoktu genelde gizlilikle ilgili şeyler vardı ya da işte toplanan verilerin nasıl işlendiğine dair şeyler vardı ama genelde bu tarz içerikler yazıyordu Türkçe'ye çevirdim olduğu gibi sayfayi ticari kullanımdan hiç bahsetmemiş zaten çok fazla bir kullanım sözleşmesi de yoktu 2 sayfalık bir şeydi onda kocaman harflerle yazmışlar zaten 2 dakikada okudum bitti ama istediğim şeyi göremedim.

Ben sözleşme içeriğine baktım da sözleşme içeriğinde bununla ilgili hiçbir madde yoktu genelde gizlilikle ilgili şeyler vardı ya da işte toplanan verilerin nasıl işlendiğine dair şeyler vardı ama genelde bu tarz içerikler yazıyordu Türkçe'ye çevirdim olduğu gibi sayfayi ticari kullanımdan hiç bahsetmemiş zaten çok fazla bir kullanım sözleşmesi de yoktu 2 sayfalık bir şeydi onda kocaman harflerle yazmışlar zaten 2 dakikada okudum bitti ama istediğim şeyi göremedim.
Ben aylar önce DALL-E üzerine bir makale okumuştum oradan aklımda kalmış siteyi şuan da araştırıyorum döneceğim.

Evet, OpenAl kullanım şartları 6. madde de yaptıklarınız size ait olsa da, OpenAl şirketinin de görüntülerin sahibi olduğu belirtilmiş. Yani size ait olduğu kadar bana da ait diyor. Dolayısıyla 2. bir yasal süreci aralıyor. Hatta en başta yasaların izin verdiği ölçüde diyor. Şuan da yapay zekalara karşı çıkartılmış her hangi bir telif hakkı yasası yok. Senin yapay zekaya yaptırdığın resmi bende kendi projemde kullanabilirim ve sen bana hiç bir şey yapamazsın. Ama 3B olarak sen benim modellediğim bir objeyi oyununda kullanırsan ben sana telif atabilirim :d. Fark bu senin yapay zeka da çizdiğin resimlerin sahibi sen değilsin onu herkes kullanabilir.

6. Ownership of Generations. To the extent allowed by law and as between you and OpenAI, you own your Prompts and Uploads, and you agree that OpenAI owns all Generations (including Generations with Uploads but not the Uploads themselves), and you hereby make any necessary assignments for this.

Google Çeviri (Nesillerin Mülkiyeti. Yasaların izin verdiği ölçüde ve siz ve OpenAI arasında olduğu gibi, İstemleriniz ve Yüklemeleriniz size aittir ve OpenAI'nin tüm Nesillerin sahibi olduğunu (Yükleme Olan Nesiller dahil ancak Yüklemelerin kendileri değil) kabul edersiniz ve işbu belgeyle bunun için gerekli tüm atamaları yaparsınız.)

Son düzenleme:
Ben aylar önce DALL-E üzerine bir makale okumuştum oradan aklımda kalmış siteyi şuan da araştırıyorum döneceğim.

Evet, OpenAl kullanım şartları 6. madde de yaptıklarınız size ait olsa da, OpenAl şirketinin de görüntülerin sahibi olduğu belirtilmiş. Yani size ait olduğu kadar bana da ait diyor. Dolayısıyla 2. bir yasal süreci aralıyor. Hatta en başta yasaların izin verdiği ölçüde diyor. Şuan da yapay zekalara karşı çıkartılmış her hangi bir telif hakkı yasası yok. Senin yapay zekaya yaptırdığın resmi bende kendi projemde kullanabilirim ve sen bana hiç bir şey yapamazsın. Ama 3B olarak sen benim modellediğim bir objeyi oyununda kullanırsan ben sana telif atabilirim :d. Fark bu senin yapay zeka da çizdiğin resimlerin sahibi sen değilsin onu herkes kullanabilir.

6. Ownership of Generations. To the extent allowed by law and as between you and OpenAI, you own your Prompts and Uploads, and you agree that OpenAI owns all Generations (including Generations with Uploads but not the Uploads themselves), and you hereby make any necessary assignments for this.

Google Çeviri (Nesillerin Mülkiyeti. Yasaların izin verdiği ölçüde ve siz ve OpenAI arasında olduğu gibi, İstemleriniz ve Yüklemeleriniz size aittir ve OpenAI'nin tüm Nesillerin sahibi olduğunu (Yükleme Olan Nesiller dahil ancak Yüklemelerin kendileri değil) kabul edersiniz ve işbu belgeyle bunun için gerekli tüm atamaları yaparsınız.)
Yani benim bu durumda nft gibi ticari bir amaçla kullanmam da herhangi bir sıkıntı yok!

Kullandığım programının ada wombo ve onun Discord sayfasını buldum soruyu sordum ve benim bu şekilde yardım bölümüne yönlendirdiler Türkçeye de çevirdim yazıyı ama orada şey yazıyor telif hakkını garantiye demez diyor ama uygulamanın işte ismini atıfta bulunarak belirtmek şartıyla ticari amaç için kullanabilirsiniz diyor şimdi orada belirtti ya telif hakkını garanti edemez diye o biraz aklımı karıştırdı.
Screenshot_2022-09-04-11-16-24-15_680d03679600f7af0b4c700c6b270fe7.jpg
Screenshot_2022-09-04-11-16-03-28_572064f74bd5f9fa804b05334aa4f912.jpg

Son düzenleme:
Yani benim bu durumda nft gibi ticari bir amaçla kullanmam da herhangi bir sıkıntı yok!

Kullandığım programının ada wombo ve onun Discord sayfasını buldum soruyu sordum ve benim bu şekilde yardım bölümüne yönlendirdiler Türkçeye de çevirdim yazıyı ama orada şey yazıyor telif hakkını garantiye demez diyor ama uygulamanın işte ismini atıfta bulunarak belirtmek şartıyla ticari amaç için kullanabilirsiniz diyor şimdi orada belirtti ya telif hakkını garanti edemez diye o biraz aklımı karıştırdı.Eki Görüntüle 1506642Eki Görüntüle 1506643
Yukarda söylediğim gibi yapay zeka da yapılan projeler sadece sana ait olmuyor aynı zamanda şirketin oluyor. Dolayısıyla tabi ki de şirket ismini kullanmak zorundasın. Aynı zamanda yapay zekalar için yasa yanlışım yoksa sadece İngiltere de var orada telif veya dava edilme olasılıkları olur. İngiltere haricinde çıkarılmış bir telif yasası yok. OpenAl zaten Amerika merkezli bir şirket orada da yapay zekalara karşı telif yasası yok. Dolayısıyla sana adamlar zaten telif hakkı garantisi veremezler. OpenAl şirketi sana satabilirsin diyor ama satarken içerik politikalarımıza uymalısın diyor.
Örneğin; sen yapay zeka da bir ünlünün veya tanınmış kişinin görüntüsünü yükleyip veya oluşturup ticarileştiremezsin.
Cinsel, taciz, şiddet, nefret, siyasi vb içerikler olan görüntüleri yüklemek ve paylaşmak zaten yasak.

İçerik politikalarına uyduğun sürece OpenAl şirketi ticarileşmeye izin veriyor.

İçerik politikaları:
DALL·E

Son düzenleme:
Yukarıda söylediğim gibi yapay zeka da yapılan projeler sadece sana ait olmuyor aynı zamanda şirketin oluyor. Dolayısıyla tabii ki de şirket ismini kullanmak zorundasın. Aynı zamanda yapay zekalar için yasa yanlışım yoksa sadece İngiltere de var orada telif veya dava edilme olasılıkları olur. İngiltere haricinde çıkarılmış bir telif yasası yok. OpenAL zaten Amerika merkezli bir şirket orada da yapay zekalara karşı telif yasası yok. Dolayısıyla sana adamlar zaten telif hakkı garantisi veremezler. OpenAL şirketi sana satabilirsin diyor ama satarken içerik politikalarımıza uymalısın diyor.
örneğin; sen yapay zeka da bir ünlünün veya tanınmış kişinin görüntüsünü yükleyip veya oluşturup ticarileştiremezsin.
cinsel, taciz, şiddet, nefret, siyasi vb içerikler olan görüntüleri yüklemek ve paylaşmak zaten yasak.

içerik politikalarına uyduğun sürece OpenAL şirketi ticarileşmeye izin veriyor.

İçerik politikaları:
DALL·E

Anladım benim korkum ben örneğin bir şey uretirim örneğin çöp kutusu gibi sonra bu telifli bir çizime benzer bana da sıkıntı çıkmasını istemem ben daha çok o açıdan düşünmüştüm ama içim bir nebze olsun rahatladı çünkü ticarete kurallar çerçevesinde izin veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı