Yapay zeka kodları nasıl yazılır?

• Konuyu başlatan atprk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 14B

atprk

Kilopat
Arkadaşlar Person Of Interest dizisindeki makineye ilgi duydum ve yapmak istiyorum. Yazılımı C++ ile yazacağım ama mesela Strips, Planner gibi dilleri bu programla mı yazacağım ve nasıl öğrenebilirim? C++ ayarlarında programlama dili seçme diye bir şey bulamadım zaten seçseydik diğer dilleri nasıl yazardık. Yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen olsun. Bu makineyi yapmak çok istiyorum.

Dizide terörist eylemlerini önceden gören gören derken ayarladığını anlayıp sana bildiriyor. Onun gibi bir şey yapmak istiyorum. Yani benimle konuşacak mesela ben ona bir olasılık sorusu sorduğumda yani insan kurtarma olasılığı sordumda o hesaplayıp bana söyleyecek. Örnek verme gerekirse alice ve bob yaralı bob aliceyi bırakıp giderse %70 hayatta kalıcak aliceyi alıp gider ise %30 hayatta kalacak ve bunu hesaplayıp bana cevabını söyleyecek ve dediğim şeyleride öğrenecek mesela hatalarından ders çıkaracak ve satranç oynadığımız zaman olasılıklarını hesaplayacak yani bunla ilgili diller var bu dilleri tek bir program ile kullanmak mümkün mü?

Yapay zeka'nın kodu olsaydı herkez yazardı mantığını kavramak önemli olan. Bi insan olarak aklın var o zaman sende aklını kullanarak bir akıl yarat oda sonuçta bir program sadece neyi nasıl yapması gerektiğini söylemeyeceksin o öğrenecek ama ona dediğim pc de çalışan bir programmı yoksa süpürgemi,robotmu,dronmu orası .... yani kafanı kullan benim kafam karıştı :D hade sana kolay gele
O öğrenecek benim kısacası demek istediğim C++ programı ile Python veya Planner gibi diller yazılır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Lise başında ben de aynı konuyu ben de araştırdım, temelleri bilmeden olacak iş değil. Mr. Robot'ta yapılan şeyler daha gerçekçi ve yapması kolay. Bence oradaki şeylere yönelmelisiniz.

Dizide terörist eylemlerini önceden gören gören derken ayarladığını anlayıp sana bildiriyor. Onun gibi bir şey yapmak istiyorum. Yani benimle konuşacak mesela ben ona bir olasılık sorusu sorduğumda yani insan kurtarma olasılığı sordumda o hesaplayıp bana söyleyecek. Örnek verme gerekirse alice ve bob yaralı bob aliceyi bırakıp giderse %70 hayatta kalıcak aliceyi alıp gider ise %30 hayatta kalacak ve bunu hesaplayıp bana cevabını söyleyecek ve dediğim şeyleride öğrenecek mesela hatalarından ders çıkaracak ve satranç oynadığımız zaman olasılıklarını hesaplayacak yani bunla ilgili diller var bu dilleri tek bir program ile kullanmak mümkün mü?

Siz bayağı aşmışsınız :D
Bu hayatta kalma meselesi psikoloji, biyoloji, sosyoloji gibi birçok bilim dalını kapsıyor. En basitinden çevrede mevcut olan ambulans ve hastaneler, yakınlıkları, yaranın türü, vücudun iflas etme süresini bulmak için bilimum biyolojik hesaplamalar vs....
Artifical General Inteligence olması gerekiyor bahsettiğimiz şey. Şu anda da yapılmaya çalışılıyor diye biliyorum.

Sizi en iyi şurdan başlatalım:

int main(void){
Printf(“hello world”);
return 0;
}

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı