Yapay zeka nasıl yapılır?

Litenium

Centipat
C++ dilinde yapay zeka yapmak istiyorum fakat bunun için bir kurs bulamadım ya da ben araştıramadım Python dilinden öğrenip C++ üzerinde kullanma kararı aldım TensorFlow ve benzeri şeyleri kullanmaktan bahsetmiyorum en baştan bir yapay zeka yapmak için nelere ihtiyacım var? Onu soruyorum ve zor tek başına yapman gibi cevaplarınız varsa bu durumun farkındayım sadece bunu nasıl yapabilirim onu soruyorum. Nereden bulabilirim bu tarz kursları vs?

Son düzenleyen: Moderatör:
C++ dilinde yapay zeka yapmak istiyorum fakat bunun için bir kurs bulamadım ya da ben araştıramadım Python dilinden öğrenip C++ üzerinde kullanma kararı aldım TensorFlow ve benzeri şeyleri kullanmaktan bahsetmiyorum en baştan bir yapay zeka yapmak için nelere ihtiyacım var? Onu soruyorum ve zor tek başına yapman gibi cevaplarınız varsa bu durumun farkındayım sadece bunu nasıl yapabilirim onu soruyorum. Nereden bulabilirim bu tarz kursları vs?
Zor değil, baştan yapmak için iyi seviyede matematik (özellikle türev) biraz literatür ve bolca enayilik ile mümkün. Neden yapılmışları kullanarak 10 yıl sonraki teknolojileri yapmak varken sırf baştan yapmak kulağa havalı geliyor diye 10 yıl önce yapılanları tekrar yapasınız?

Yazılım yazması en kolay kısmı. Linear algebra, calculus ve probability konularında ileri seviyede olmanız lazım. Matematik ağırlıklı bir bölümden(elektrik elektronik, matematik, fizik vb.) Üniversite geçmişiniz yoksa boşa uğraş olur çünkü bu konularda uzmanlaşmak en az 3-4 yıl sürer.

Yazılım yazması en kolay kısmı. Linear algebra, calculus ve probability konularında ileri seviyede olmanız lazım. Matematik ağırlıklı bir bölümden(elektrik elektronik, matematik, fizik vb.) Üniversite geçmişiniz yoksa boşa uğraş olur çünkü bu konularda uzmanlaşmak en az 3-4 yıl sürer.
EEE ne alaka dostum :D CE'de neyse matematik EEE'de de aynı.

Eee ne alaka dostum :D CE'de neyse matematik Eee'de de aynı.

Genel matematik yükleri kesinlikle farklı. Özellikle calculus CS’de çok yüzeyselken EE calculus müfredatı neredeyse fizik bölümündeki kadar kapsamlı oluyor.
İşe alım yaptığım dönemde mülakata gelen CS mezunlarından çok nadiren ileri calculus bilenle karşılaştım. Elektronikçilerin hemen hemen hepsi bu konuya hakimdi.

Genel matematik yükleri kesinlikle farklı. Özellikle calculus CS’de çok yüzeyselken EE calculus müfredatı neredeyse fizik bölümündeki kadar kapsamlı oluyor.
İşe alım yaptığım dönemde mülakata gelen CS mezunlarından çok nadiren ileri calculus bilenle karşılaştım. Elektronikçilerin hemen hemen hepsi bu konuya hakimdi.
Ne alaka kardeşim. Calculus-1 ve calculus-2 hem EEE hem de CE programlarındaki en temel derstir. Bu iki dersin EEE için ayrı CE için ayrı müfredatı yoktur. Hatta bu dersler bölümden o kadar bağımsızdır ki çoğu zaman matematik bölümünden hocalar girer. Dersin zorluğu ve müfredatı bölüme değil tamamen hocaya bağlıdır. Advenced calculus denen ders bir mühendislik dersi değildir. Türkiye'nin en iyi 3-4 üniversitesinin EEE ve CE curriculum'ına baktığımda da hiçbirinde olmayan derstir.

Ingilizceniz var mi?

Ortalama diyorsanız var.

Zor değil, baştan yapmak için iyi seviyede matematik (özellikle türev) biraz literatür ve bolca enayilik ile mümkün. Neden yapılmışları kullanarak 10 yıl sonraki teknolojileri yapmak varken sırf baştan yapmak kulağa havalı geliyor diye 10 yıl önce yapılanları tekrar yapasınız?

Bunun hava atmak ile alakası yok belirtmek istemediğim sebepleri var.

Ayrıca ne öğrenmem gerektiğini değil de nereden öğrenmem gerektiğini söylerseniz eğer sevinirim çünkü söylediklerinizden bir şey anlayamıyorum maalesef.

Bir elektrikci gordum 😄

Bilgisayar muhendisligi gizli matematik bolumudur denilir. Gercekten de oyledir. Sadece calculus, istatistik dersleri veya numerical methods dersleri degil. Cryptographysinden, Yapay zeka, machine learning derslerine kadar hepsi matematik agirliklidir.

Ise alimlarda kime calculus sorusu soruyorsunuz bilmiyorum! ama arada bir fark yoktur. Kaldi ki eger muhendislik kokenliyseniz bilmeniz gerekir ki Bilgisayar muhendisliginin hesaplamalari discrete'tir. Calculus hangi alanlarda kullanir bir arastirmanizi oneririm ama gene bir EE'ci kadar bilir cunku ayni dersleri alip ustune gene onlar kadar kullanirlar. Iki muhendislik bolumu de degerlidir ama baska bir meslege camur atarak kendi mezun oldugumuz bolumu yukseltmeye calismak bana cok acinasi gelmistir hep.

Buraya da mufredatlari birakiyorum.
ODTU CENG Mufredat
CALCULUS WITH ANALYTIC GEOMETRY
CALCULUS FOR FUNCTIONS OF SEVERAL VARIABLES
INTRODUCTION TO DIFFERENTIAL EQUATIONS
DISCRETE COMPUTATIONAL STRUCTURES
STATISTICAL METHODS FOR COMPUTER ENGINEERING

ODTU EE Mufredat
---------------------
CALCULUS WITH ANALYTIC GEOMETRY
CALCULUS OF FUNCTIONS OF SEVERAL VARIABLES
INTRODUCTION TO DIFFERENTIAL EQUATIONS
PROBABILITY AND RANDOM VARIABLES

Ortalama diyorsanız var.

Bunun hava atmak ile alakası yok belirtmek istemediğim sebepleri var.

Ayrıca ne öğrenmem gerektiğini değil de nereden öğrenmem gerektiğini söylerseniz eğer sevinirim çünkü söylediklerinizden bir şey anlayamıyorum maalesef.
Ortalama degil. Bir dokumantasyonu okuyup anlayabilir misin? Bir Ingilizce videoyu anlayabilir misin? Ona gore kaynak onerecegim. Matematik seviyeniz nasil? Lineer cebir biliyor musunuz veya ihtiyaciniz oldugunda matematik ogrenmekten cekinir misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Pytorch'u arkasındaki matematik ile anlatan en iyi kaynaklardan biri. Zamanında çok faydasını görmüştüm. Bu videodaki pattern'leri (hali hazırda zaten pytorch'da bulunan) birde siz koda dökerseniz istediğinize ulaşabilirsiniz.

Tabi öncelikle algoritma, matematik ve ingilizce seviyeniz kursu hakkıyla anlayıp bitirecek seviyede olmalı. Kursu bitirdiğinizde yapmak istediğiniz şeye gerek olmadığını kendiniz göreceksiniz.

Siz bir resim yapmak istiyorsunuz. Yapmak istediğiniz resim eğiteceğiniz deep learning modeli. Siz diyorsunuz ki boyayı kendim üreteceğim. Halbuki elde hali hazırda boya var. Ben daha iyi boya yaparım diyen herkes sıfırdan boya yapmak yerine o eldeki boyanın github reposuna katkı sağlamayı tercih ediyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı