Yapay zeka veri bilimcilerin işini elinden alır mi?

yasinbmt00

Centipat
Daha fazla  
Veri bilimi alanina girdim ama devin AI ve sonrasinda gelecek AI toolari 'acaba AI veri bilimcilerin isini yapar mi? Verileri AI a verip yorumlamasini' duzenlemesini istediigimizde rahatça yapar mi?' gibi dusunup moralimi bozuyorum. Sizde nasıl olur gelecek 10-20 yilda? It sektorunce AI in fazla etkilemeyecegi bir alan var mi?

Buraya yazıyorum; ailer işte yazılımı bitiremez şunu bunu bitiremez diyenler bir kaç yıl sonra görecek ki bizim bilmediğimiz yeni diller türetip yazılımı ve diğer bilimleri daha farklı gelişmiş bir boyuta taşıyacak. Fakat korkmayın. Kimse işsiz kalmayacak.

Buraya yazıyorum; ailer işte yazılımı bitiremez şunu bunu bitiremez diyenler bir kaç yıl sonra görecek ki bizim bilmediğimiz yeni diller türetip yazılımı ve diğer bilimleri daha farklı gelişmiş bir boyuta taşıyacak. Fakat korkmayın. Kimse işsiz kalmayacak.
Dun'e kadar yazilimcilik asla bitmez, sadece kod yazarken AI dan yardim alacaz diyen adamlas sus pus olmus, simdi herkes 'kimlerin isleri bitecek, 20 kisi calisan iste artik 3-4 kisi mi calisacak?' gibi seyler konusuluyor. Ben de yatirim yapacaksam acaba veri bilimine mi yoksa Backend e mi yapsam diye dusunuyorum.

Dun'e kadar yazilimcilik asla bitmez, sadece kod yazarken AI dan yardim alacaz diyen adamlas sus pus olmus, simdi herkes 'kimlerin isleri bitecek, 20 kisi calisan iste artik 3-4 kisi mi calisacak?' gibi seyler konusuluyor. Ben de yatirim yapacaksam acaba veri bilimine mi yoksa Backend e mi yapsam diye dusunuyorum.
Kafanızda proje yoksa veriden devam.(Yatırım tavsiyesi değildir)

Yazılım bitmiyor elbette ama her yazılım öğrenenin ekmek yemesi zorlaşacak. Yazılım geliştirmede AI assistantlar pek çok angarya işi kotarabiliyorsa insana duyulan ihtiyacın azalması kaçınılmaz. Veri ile ilgili işlerde yani veri toplama, temizleme, analizi, görselleştirmesi vesairesinde AI zaten ağırlıklı olarak kullanılıyor, yani yazılım geliştirmede AI için tool dersek, veri analizi için bir tooldan fazlasıdır. AI daha da geliştiği zaman, yazılım geliştirme alanına nazaran insana duyulan gereksinim daha da küçülecektir.

Tabi yeni teknolojiler çıkıyor, yeni iş alanları da doğuyor, mevcut işler de büyüyor bir yandan. Eskiden nasıl temel programlama bilen biri bir şekilde iş bulabiliyorken günümüzde çok daha büyük rekabet oluşmuş durumda, yazılım geliştiricinin pek çok ortama, toola, paradigmaya hakim olması bekleniyor, data analizi gibi konularda da benzer şey olacaktır, Yapay zeka ve veri mühendisliği diye bölümler açılmış bir süre önce (ben yeni duydum) demek ki yapay zeka/veri mühendisliğinin geleceği var yani bu iş alanı büyüyecek, talep olduğu/olacağı için bu işte uzmanlaşmış mühendisler yetiştirilecek. Yani yazılım bitmiyor, computer science daha da uzmanlaşılması gereken bir bilim dalı haline geliyor, mühendisliği de daha ileri tekniklere sahip bir mühendislik dalı haline geliyor.

İtfaiye araçları çıkınca tulumbacılar işsiz kaldı.
Sadece itfaiye aracı gibi tool olarak göremeyiz. Yani zaten yangına karşı yanmaz materyal kullanımı standart haline geliyor, duman algılayınca otomatik çalışan yangın söndürme otomasyonları yaygınlaştı. Firefighting robot helps quell fire that damaged South LA business buradaki uzaktan kumandalı robot aktif olarak kullanılıyor itfaiyecilerin dumandan/sıcaktan vs. giremediği yerlerde. Yakın gelecekte An Indoor Autonomous Inspection and Firefighting Robot Based on SLAM and Flame Image Recognition buradakine benzer, insanın giremediği yerlere de girebilen, kontrol edilen robot değil de zekaya da sahip şeyler görebiliriz. Yani günümüzün düz itfaiye aracının, yangını tespit eden ve söndürebilen versiyonu olunca tulumbacı kariyeri yapmayı düşünen insanlara talep azalabilir, ne zaman olur bu bilmiyoruz tabi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı