Yapay Zeka yazılanları nasıl anlıyor?

İnternette her gün milyonlarca kelime fotoğraf aratılıyor yapay zekanın artık daha iyi olması sayesinde ona bir soru sorduğunda o soruyu verilerine ekleyip cevabını copy paste yapıyor daha sonra biri aynı soruyu sorduğunda verisindeki cevabı yapıştırıyor

:D Bence de en iyisi gidip Google Asistan'la oyun oynamak. Bize göre değil bunlar.

2 hafta ChatGPT ile sohbet edip (sansür uygulayıp durmasalar iyiydi), Midjourney ile bol bol resim çizdirirken her gece düşünüyordum "bunları nasıl çalışıyor?" diye. 2 sene önce ne yapay zekası 10-20 senesi var daha onun diye düşünüyordum güzel yedim laflarımı. Böyle giderse 10 sene sonra her şey yapay zeka olacak.

2 hafta ChatGPT ile sohbet edip (sansür uygulayıp durmasalar iyiydi), Midjourney ile bol bol resim çizdirirken her gece düşünüyordum "bunları nasıl çalışıyor?" diye. 2 sene önce ne yapay zekası 10-20 senesi var daha onun diye düşünüyordum güzel yedim laflarımı. Böyle giderse 10 sene sonra her şey yapay zeka olacak.
ben en iyisi bu soruyu ona sorayım :D

Bir yazılımcı olarak anlatayım size.

Bunlar tam olarak yapay zeka değil, internetteki verileri toplayarak anlamlı hale getiren "bot" yazılımları sadece.

Yukarıdaki bir arkadaşın Siri örneği çok doğru. Aslında bunlar(Chat GPT gibi) yapay zeka değil, gelişmiş birer botlar sadece.

Derin öğrenme ve yapay zeka ise bambaşka bir mevzu. Örneğin, yapay zekanın resim çizmesi, oyun oynaması yapay zekaya örnektir.

Bir yazılımcı olarak anlatayım size.

Bunlar tam olarak yapay zeka değil, internetteki verileri toplayarak anlamlı hale getiren "bot" yazılımları sadece.

Yukarıdaki bir arkadaşın Siri örneği çok doğru. Aslında bunlar(Chat GPT gibi) yapay zeka değil, gelişmiş birer botlar sadece.

Derin öğrenme ve yapay zeka ise bambaşka bir mevzu. Örneğin, yapay zekanın resim çizmesi, oyun oynaması yapay zekaya örnektir.
Ha ben direkt en en baştan temel olan sanıyordum. Bir yaşıma daha geldim.

Ha ben direkt en en baştan temel olan sanıyordum. Bir yaşıma daha geldim.
Anlamadım dediğinizi.

Sorunuza cevap olarak, programlama dilleri de böyle çalışır. Siz bir kod yazarsınız, kodun makinede bir karşılığı vardır. Chat GPT ile konuşmakta bu şekildedir, cümleleri anlamasını daha doğrusu işlemesine yarayan compiler, parser gibi algoritmalar bulunur ve yapması zor değildir. Senelerdir olan bir şey zaten Siri. Çok yüksek bir teknoloji değil yani.

Anlamadım dediğinizi.

Sorunuza cevap olarak, programlama dilleri de böyle çalışır. Siz bir kod yazarsınız, kodun makinede bir karşılığı vardır. Chat GPT ile konuşmakta bu şekildedir, cümleleri anlamasını daha doğrusu işlemesine yarayan compiler, parser gibi algoritmalar bulunur ve yapması zor değildir.
Demek istediğim; sıradan kodların yazıldığı yapay zekayı temel bir oluşum sanıyordum. Botlar yardımı ile oluştuğunu öğrendim.

Dünya üzerindeki tüm kitapları ve makaleleri okuttuklarını duymuştum bu yapay zekaya.
Çok garip valla hocam ya.

Demek istediğim; sıradan kodların yazıldığı yapay zekayı temel bir oluşum sanıyordum. Botlar yardımı ile oluştuğunu öğrendim.

Çok garip valla hocam ya.
Ha aynen öyle. İnternet dev bir okyanus, Wikipedia'ya bot yazarsanız veri karşılığı elde edebilirsiniz ve sorunuza cevap olarak makalelerdeki cümleleri size yazabilir.

Yapay zekalarda derin öğrenme algoritması var, çok kafa yoran şeyler. Sanal ortamdaki bir yapay zeka önce bir takım sorulara maruz bırakılıyor, ardından yapay zeka bu soruları kendi içerisinde ve tarayıcılarda arama yaparak buna göre sonuç buluyor. Böyle böyle kendi kendini şekillendirip kendine soru sorup kendisi yanıtlamaya başlıyor. İnsan kafası gibi düşünün.

Yeni konular

Geri
Yukarı