Yapay zekayı durdurmalı mıyız?

@595480 2050 çok da uzak bir tarih sayılmaz bence. Benim size dediğim gibi. Teknoloji hızlı bir şekilde dediğimiz noktaya erişir ancak bunun gündelik hayatımıza entegresi belli bir zaman alır.
Şirketler kendilerini hazırlıyorlar evet. Çünkü şirketler tamamen çıkarlarına uygun hareket etme meyilli olduklarından refleksleri de hızlı. Ancak toplum gibi büyük yapıların refleksleri yavaş kalır. Belki 2030 yılında bu teknoloji akıl almaz bir noktaya gelecektir ancak bunun bizim hayatımıza iyicene yerleşip bizim için bir sorun teşkil etmesi daha yavaş ama sanayi devrimi gibi devrimlere görece hızlı olacaktır.

@595480 2050 çok da uzak bir tarih sayılmaz bence. Benim size dediğim gibi. Teknoloji hızlı bir şekilde dediğimiz noktaya erişir ancak bunun gündelik hayatımıza entegresi belli bir zaman alır.
Şirketler kendilerini hazırlıyorlar evet. Çünkü şirketler tamamen çıkarlarına uygun hareket etme meyilli olduklarından refleksleri de hızlı. Ancak toplum gibi büyük yapıların refleksleri yavaş kalır. Belki 2030 yılında bu teknoloji akıl almaz bir noktaya gelecektir ancak bunun bizim hayatımıza iyicene yerleşip bizim için bir sorun teşkil etmesi daha yavaş ama sanayi devrimi gibi devrimlere görece hızlı olacaktır.

Haklısın ustam neyse

Normal bir insanın yapacağı çoğu işi kısa sürede yapan bir şeyi durdurmak saçmalık olur.

Birisi 10 saatte bir şey yapıp para kazanacak diye böyle bir teknolojiyi mi durduracağız? Hadi oradan. Umarım tam hızla gelişmeye devam eder.

@595480 Burada zamanı düşünerek fazla bireysel yaklaşıyoruz. "Ben zaten o zamana kadar ölürüm" gibi bir düşünce oluşturuyoruz. Ancak biz öldükten sonra da olsa tüm insanlığı etkileyecek bir devrim çoktan başladı ve biz de içinde yaşıyoruz. @kino beyin dediği bir seçilim var mesela. Biz insanlar olarak insanları eleyecek bir yapay seçilimi neden oluşturuyoruz? Kaldı ki bu yapay seçilime insanlığın yüzde kaçı adapte olabilecek? İnsanlığın soyunun tükenme tehlikesine düşme ihtimali dahi söz konusu olabilir.
Tekrar ediyorum, kayıtsız ve şartsız ilerlemek zorunda mıyız? İlerleme mi önemli yoksa insan hayatı ve mutluluğu mu önemli? Son 30 yılda inanılmaz bir hızla ilerliyoruz ve hızımız gittikçe akıl almaz boyutlara çıkıyor. Biz fâni varlıklar bu hıza gelebilir miyiz?

Ustam ben mantık çalıştırarak zaten size cevap veriyorum. Dediğim şey şu sektör o kadar hızlı ilerledi ki sektörün içinde çalışanların beklemediği bir noktadayız ve sektöre para yağıyor şu an. Türkiye'deki firmalar bile şu an duruma uyanmış kendi sistemlerine entegre etmeye çalışıyor. Ben size 2050-2100 çok ileri bir tarih niye o kadar ileri bir tarih verdiniz diye soruyorum mantık devreye giriyor diyorsunuz. Sisteminizde Stable Diffusion hiç çalıştırdınız mı? Ben mesela metal sanayisi hakkında pek bilgiye sahip değilim 10 sene sonra o sektör mantık ile şöyle böyle olur desem mantıklı olur mu?
Sizin dediğiniz bir şeyleri çalıştırmak, onu kurmak bunu kurmak kurcalamak vesaire. hocam konuyu nerelere götürüyorsunuz? yapay zeka dediğimiz icat üzerinden her şey yapılabilecek bir duruma getirecekler. dediğimiz, tahmin ettiğimiz her şey gerçekleşecek ve bu durum 1-3 sene içerisinde değil, uzun bir sene gerektirecek. 2050, 2100'ü tahmini olarak söylüyorum ben size. yani yapay zeka üzerinden yapılacak bir şey çok şey mevcut ve bunlar tak diye şimdi olamaz.

Tahmin etmek, mantıkla düşünmek zor değil. Biz burada yapay zekanın tamamlanmasından bahsediyoruz. düşünebileceğimiz, düşünemeyeceğimiz bir çok şey mevcut olacak gidişata bakarsak bunu görebiliyoruz. illa bir şeyler çalıştırmak, kurmak, kurcalamak gerekmiyor. Her şeyi bilgi ile edinemezsiniz, azıcık mantık gerekiyor.

Geri
Yukarı