Yapılan OC'nin kararlı olduğu nasıl anlaşılır?

Babapro21

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar;

•Lütfen ama lütfen bu işi bilmeyenler cevap vermesin çünkü bunu okuyan biri size güvenerek yaparsa sistem elinde patlamasın lütfen. =para kolay kazanılmıyor=

•Öncelikle size bir sorum olacak ben overclock uygulamaları hakkında çeşitli notlar aldim.
Aldığım notlar doğru mu?
Overclock un kararli olduğunu gosteren uygulamalar;

• CPU Z işlemci frekansı ile ilgili ne kadar.
GHz aldığını gösteriyor.

• Core Temp işlemci cekirdeklerinin sicakliklarini ölçüyor.

• Görev yöneticisi islemcinin ne kadari kullanıldığı göstermek için.

• OCCT overclock un kararli olup olmadığını ölçüyor iyi olup olmadığını yani.

Bu yazdığım uygulamaların görevlerini ve overclock un kararli olup olmadığını anlamamıza yardımcı olur mu?
Başka uygulamalardan yardım almama gerek var mı?

Ya da yardim sever bir usta arkadasimiz.
Ryzen 5 5600X veya Ryzen 5 3600 işlemcilerin overclock rehberini yapabilir mi?
2016 da yapılmış ama simdi teknoloji değişti. B550 anakartlar cikti bir de bunlar la ilgili.
Overclock rehberi yaparsaniz cok buyuk sevaba girersiniz.
Ben illaki Ryzen 5 5600X olsun demiyorum yeter ki AMD olsun ayni frekansları ve voltaji vermiyecegim deneyerek verecegim voltaji.

Yani benim demek istediğim iste hangileri disabled yapacağız.
Örneğin: AMD n quiet gibi.
İşte mesela overclock yaptik bunun kararli oldugunu OCCT üzerinden nasıl anlayacağız.

Vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

Rehber yapan arkadaştan da Allah bin defa razi olsun inşallah.
[✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓]

• CPU Z işlemci frekansı ile ilgili ne kadar. GHz aldığını gösteriyor.

• OCCT overclock un kararlı olup olmadığını ölçüyor iyi olup olmadığını yani.

Bu yazdığım uygulamaların görevlerini ve overclock un kararlı olup olmadığını anlamamıza yardımcı olur mu?
Başka uygulamalardan yardım almama gerek var mı?

Yani benim demek istediğim iste hangileri disabled yapacağız.
Örneğin: AMD n quiet gibi.
İşte mesela overclock yaptık bunun kararlı olduğunu OCCT üzerinden nasıl anlayacağız.

Hocam CPU-Z, frekans ve güç değerlerini ölçmemize yarıyor. Ayrıca stres testi de mevcut.
OCCT ise bir stres testi, OC yaptıktan sonra sistem yükte ısınıyor, PSU yetmiyor ya da VRM'ler besleyemiyor ise hatayı gösterip sistemi kapatır.
Güvenemiyorsanız AMD Ryzen Master ile otomatik OC yapabilirsiniz.

Hocam CPU-Z, frekans ve güç değerlerini ölçmemize yarıyor. Ayrıca stres testi de mevcut.
OCCT ise bir stres testi, OC yaptıktan sonra sistem yükte ısınıyor, PSU yetmiyor ya da VRM'ler besleyemiyor ise hatayı gösterip sistemi kapatır.
hocam ama CPU Z nin stres testi ve bench testi dogru olmadığı ni söylüyorlar OCTT veya PRİME 95 in daha iyi sonuç verdiğini söylüyorlar.
hocam bios daha iyi diyorlar sizxe ne yapmaliyim pc yi kasim veya aralikta alcam Allah in izniyle.
Siz ne diyorsunuz?

Hocam ama CPU Z'nin stres testi ve bench testi dogru olmadığıni söylüyorlar OCTT veya Prime 95'in daha iyi sonuç verdiğini söylüyorlar.

Hocam alternatif olarak kullanabilirsiniz ama bu 2 program daha iyi.

Hocam BIOS daha iyi diyorlar sizxe ne yapmaliyim PC'yi kasım veya aralikta alacağım Allah'in izniyle.
Siz ne diyorsunuz?

Hocam BIOS arayüzünden yapılabilir ama yavaştan gitmenizi öneririm çünkü yakma ihtimaliniz mevcut. Ryzen Master ise otomatik yapınca çok yüksek bir performans sağlamıyor ama sistem güvenli ve kararlı bir şekilde çalışıyor. İnternetten Türkçe olmasa bile rehber bulabilirsiniz.

Hocam alternatif olarak kullanabilirsiniz ama bu 2 program daha iyi.

Hocam BIOS arayüzünden yapılabilir ama yavaştan gitmenizi öneririm çünkü yakma ihtimaliniz mevcut. Ryzen Master ise otomatik yapınca çok yüksek bir performans sağlamıyor ama sistem güvenli ve kararlı bir şekilde çalışıyor. İnternetten Türkçe olmasa bile rehber bulabilirsiniz.
Yok hocam ya ben internetten bakip yapicam da tabi boyle adam 3.9 dan 4.5 cikarinca ben de oyle yapmicam yavaş yavaş voltaji artiricam.
tabi ilk basta voltajı artirmicam mavi ekrna verince voltaj i vericem de mavi ekran cikinca ne yapmamiz lazim.

Yok hocam ya ben internetten bakıp yapacağım da tabii böyle adam 3.9'dan 4.5 çıkarınca ben de öyle yapmayacağım yavaş yavaş voltajı artıracağım.
Tabii ilk başta voltajı artırmayacağım mavi ekran verince voltajı vereceğim de mavi ekran çıkınca ne yapmamız lazım?

Mavi ekranda düşürmek veya voltajı ayarlamak gerekir. Ben çok deneyimli değilim, isterseniz rehberlere bakın.
mesajı yazım kurallarına göre düzenlerken 3-4 dakika geçti hocam, dikkat edelim.

Yeni konular

Geri
Yukarı