Yapılan Overclock'un sağlam olduğu nasıl anlaşılır?

M50B28

Kilopat
Prime95 ile stres testi yapıyorum ancak bir taraftan HWMonitor programı ile izlerken akım değerleri çok değişken. 28-32-40-48 gibi sürekli değişiyor. Tam yük altında bu akım değerlerinin değişmesi normal midir? Voltajı 1.416V ayarlamama rağmen sürekli 1.404-1.416 değerleri arasında değişiyor. Bu değişimler normal midir? Testi uzatamadım 5 dakikadan fazla çünkü Prime95 programının 2. testi işlemcimi anında 90 derecelere ulaştırdı stock soğutucu ile.
overclock.png

BIOS'ta ayarı var voltaj'ın voltaj değerinin duruma göre ufak miktarda artmasını sağlayan bir ayar var o AUTO olarak kalmıştır, normal. İsterseniz aynı değeri verebilirsiniz o zaman sabit kalır ama mavi ekran alma riskiniz artar. Biraz da anakarta bağlı bu benimkinde AUTO olmasına rağmen genelde sabit.

Stok soğutucu ile OC yapmayın çok riskli. 1.3V üstüne stok soğutucu ile çıkmayın. Gerçek ısıyı görmek için (MAX ISI) Prime95'deki ilk testi uygulayın.

BIOS'ta ayarı var voltaj'ın voltaj değerinin duruma göre ufak miktarda artmasını sağlayan bir ayar var o AUTO olarak kalmıştır, normal. İsterseniz aynı değeri verebilirsiniz o zaman sabit kalır ama mavi ekran alma riskiniz artar. Biraz da anakarta bağlı bu benimkinde AUTO olmasına rağmen genelde sabit.

Stok soğutucu ile OC yapmayın çok riskli. 1.3V üstüne stok soğutucu ile çıkmayın. Gerçek ısıyı görmek için (MAX ISI) Prime95'deki ilk testi uygulayın.
Ryzen 2200G zaten stock olarak 3.7GHz ile 1.37V çalışıyor hocam. Eğer bu watt ve amper değerlerinin sürekli değişkenlik göstermesi normal diyorsanız, rahatlıcam. :D

Ryzen 2200G zaten stock olarak 3.7GHz ile 1.37V çalışıyor hocam. Eğer bu watt ve amper değerlerinin sürekli değişkenlik göstermesi normal diyorsanız, rahatlıcam. :D
Pardon RYZEN işlemcilerin voltajını bilmiyorum , ben İntel gibi düşündüm :) İşlemcinin yüküne göre ufak oynamalar normal hocam. 1.404V den 1.43V olmadığı sürece. Dediğim gibi bunu BIOS'tan sabitleyebilirsin.
CPU-Z'den bak istersen bir de orada da oynuyor mu diye.
Ben paylaştığın görselde bir anormallik göremiyorum.

Pardon RYZEN işlemcilerin voltajını bilmiyorum , ben İntel gibi düşündüm :) İşlemcinin yüküne göre ufak oynamalar normal hocam. 1.404V den 1.43V olmadığı sürece. Dediğim gibi bunu BIOS'tan sabitleyebilirsin.
CPU-Z'den bak istersen bir de orada da oynuyor mu diye.
Ben paylaştığın görselde bir anormallik göremiyorum.
Dahili GPU olmayan Ryzenlerinde voltajı kısmen düşük. Bilseydim bunu almazdım ama aldık bir kere. :) Current menüsü falan anlık 48A oluyor 30A oluyor falan bir an tırstım da. Teşekkürler yorumunuza.
Voltajı otomatik olarak ayarlarsanız işinizi şansa bırakırsınız. Elle ayarlayın.
Voltaj otomatikte sabit 1.4V verir. Ben 1.416V verdim.

Başıma çok geldiği için biliyorum stabilite testleri tek başına yeterli olmuyor. Testler sorunsuz geçer tam oldu dersin ama optimizasyon sorunlu ve sistemi yoran oyunlarda çat diye mavi ekran reset yiyebilirsin. Optimizasyon özürlü oyun olarak Batman Arkham Knight, sistemi yoran oyun olarak AC Odyssey tek geçerim. Bu oyunları da sorunsuz oynarsan büyük oranda overclock başarılı olmuş demektir.

Son düzenleme:
Bu arada Prime95’te sorun çıksrmayan ( ilk test ve custom test özellikle) ve Heaven benchmark testen geçen bir sistemin sorun yarattığını görmedim.
Aida64’te sorunsuz olan bir işlemci Prime95’te sorun çıkarıyorsa oyunlarda falan mavi ekran verdiğini gördüm.
Sonuç olarak ben en çok Prime95’e güveniyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı