Yaptığım şey sinsilik mi yoksa ticaret mi?

Ahmet40218

Centipat
Daha fazla  
16 yaşındayım grafik tasarım işleri ile uğraşıyorum uzun zamandır internette satış yapıyorum ancak internet üstünde insanına göre parasına göre fiyatı değiştiriyorum örneğin şu an ortalam olarak 400 500 TL bandında satışlar yapıyorum. Kategorisine göre değişiyor tabii ki. Ancak bir şirketten iş geldiğinde bütçesine göre örneğin normal alıcılara 300 400 TL iken.
Şirketlere çok zor bir iş olmasa bile 500 1000 TL arasında bir fiyata çıkarıyorum adamda şirketten geliyor para zaten 1000 TL şirket için para bile değil. kimisinede 100 200 TL diyorum ona göre daha az uğraş veriyorum yani değişiyor şu an için kendi kartımda 800 TL civarında bir para var 200 TL'si ile kendime reklam verdim.
Şu an 400 TL'lik bir iş var onu yapıyorum bir de bitirdiğim ve parasını alacağım 150 TL'lik bir iş var o bitti parası yarın gelecek bir de ayrıyeten 85 TL daha gelecek 400 TL'lik olursa ise bayağı iyi olacak şu an para topluyorum ama şu an 400 500 TL çok az para yani daha fazla kazanmam lazım. O yüzden daha fazla uğraşmalıyım. Şimdi ise bir ekip ile çalışıyorum oradan dolar üstünde hizmet vereceğiz parayı katlamayı düşünüyorum. Sizce nasıl?

Bence bir sorun yok. Yani mesela bazı yazılım programları da kişisel kullanım için ücretsiz olurken, şirketler için olan versiyonlari ücretli oluyor. Bence normal bir durum.

Alan memnun satan memnunsa sıkıntı yok hocam. Bazıları var mesela iş alıyor ücreti saatlik ödemeyle alıyor bu yüzden sallana sallana 3 saatlik işi 15 saatte bitirip 15 saatlik ücret alıyor bunu yapan çok türk var özellikle yabancı sitelerde.

Ben bu sene 4 yıllık grafik tasarım okumayı düşünüyorum sence iş imkanı olarak nasıl, bu bölüm okunur mu? Sen işin içinde birisi olarak tavsiye eder misin?

Ben de şunu sorayım 3000TL'si olan birinden 100TL çalmak kötü iğrenç bir şey ise neden 3.000.000TL'si olandan 100TL çalmak iğrenç veya o kadar kötü gelmiyor? İkisinden de çaldığın miktar aynı, hatta direkt yaptığın çalma eylemi aynı.

Sinsiliği koy kenara da parayı nasıl alıyorsun? Yarın karşına vergi borcu çıkarmasınlar?
Yasal süreçlere dikkat et önce. Sonra etik/ahlak için otur bir düşün :)

Ben de şunu sorayım 3000TL'si olan birinden 100TL çalmak kötü iğrenç bir şey ise neden 3.000.000TL'si olandan 100TL çalmak iğrenç veya o kadar kötü gelmiyor? İkisinden de çaldığın miktar aynı, hatta direkt yaptığın çalma eylemi aynı.
O sana kötü gelmiyor demek ki.
Eğer farklı fiyattan aynı işi yapıyorsan sıkıntı ama daha ucuz diye daha az iş yaptığını belirtiyorsan sıkıntı yok.

Alan memnun veren memnun. Belki sirketlerle calismak daha zordur satici yuksek fiyat bicebilir. Alicinin daha uygun fiyatli alternatife yonelmek icin harcayacak zamani yoktur ve bu alici icin de karli ve istegine uygun bir hizmettir. Hizmetin ederi 1000 degil 300 liraysa gidip 300 liraya verenden almakta da ozgurler.

Yeni konular

Geri
Yukarı