Okumak mı? Ticaret mi?

Daha fazla  
11. sınıf öğrencisiyim, 15 ay sonra YKS sınavım var. Hedef hukuk fakat iyi bir hukuk fakültesi kazanmak için köpek gibi çalışacağımın da farkındayım. TYT-AYT'yi geçtim kazandıktan sonrası bile çok çalışmayla geçecek çünkü hukuk ezber gerektirir çalışma gerektirir. Yani bugünden itibaren minimum 6 sene kafa yormam lazım hukuk fakültesinden mezun olmak için. Mezun olduktan sonra da 1 avukatın yanında staj yapacaksın zamanla avukat olacaksın falan fistan bayağı bir zaman kaybı ben bu minimum 6 senede kafamı matematik, fizik, kimya, biyoloji, edebiyat, coğrafya, tarih, felsefe, Türkçe gibi derslere yoracağıma ticarete yorsam büyük ihtimal 6 sene sonra 1 avukatın yanında staj yapmaktan ziyade daha iyi bir mevkide olurum sırf daha iyi çalışabilmek için açık öğretime geçtim fakat düşününce gerçekten okumanın artık bir önemi kalmadığını ve bu kadar çabaya değmeyeceğini düşünüyorum sizlerin düşüncesi nedir?

Başarılı olurum, iyi bir okula gider, üstüne düşer çok iyi bir avukat olurum diyorsan eğer bence hukuk fakültesi güzel bir seçenek. Ama tırt bir üniversitede eğitim alacaksan kesinlikle ticaret daha mantıklı bir seçim.

Sokakta gördüğün lüks arabalara çoğunlukla tüccarlar biniyor. Sayamayacağım kadar Avukat tanıdığım var, babanın çevresi/parası yoksa o da zor.

Ticaret kafan varsa, sermayeniz de varsa düşünmeden girin. Türkiye'de 6 sene okumak vakit kaybı.

Sermaye varsa bence ticaret daha yararlı olur ama buna hemen karar verme senin için önemli bir karar. Çoğu lüks şeyleri okuyarak elde edemezsin zaten.

Ticareti herkes yapamaz. İşin sonunda batmak ta var. Ben olaya hep şu açıdan bakardım. Okuyanlar, mühendis filan olanlar alınmasın lütfen. Sadece benim bakış açım bu.

Çok zekiler ticaret yapmalı. Az zekiler mutlaka okumalı. Çünkü birisinin altında çalışmak için tahsil lazım. Ticaret yapmak için tahsil gerekmez. Tüccar kafası yeter.

Geri
Yukarı