Yaptığımız bir Yazılımı/Oyunu nasıl lisanslarız?

ProGamerBoss

Femtopat
Daha fazla  
Selam millet! Ben bir oyun geliştirdim ve bunu kendi yaptığım web sitemde satmak istiyorum fakat şöyle olacak; “mesela biri bu yaptığım dijital Yazılımı/Oyunu satın almak istiyor ve bunun içinde bir hesap oluşturması gerekiyor web sitemde hesap oluşturuyor ve oyun satın aldığında bu oluşturduğu hesap ile oyunu gerçekten satın alıp alınmadığı teyit ediliyor ve eğer satın aldıysa oyunu direkt olarak kullanmaya başlayabiliyor” ben bunu nasıl yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim 😊

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam millet! Ben bir oyun geliştirdim ve bunu kendi yaptığım web sitemde satmak istiyorum fakat şöyle olacak; “mesela biri bu yaptığım dijital Yazılımı/Oyunu satın almak istiyor ve bunun içinde bir hesap oluşturması gerekiyor web sitemde hesap oluşturuyor ve oyun satın aldığında bu oluşturduğu hesap ile oyunu gerçekten satın alıp alınmadığı teyit ediliyor ve eğer satın aldıysa oyunu direkt olarak kullanmaya başlayabiliyor” ben bunu nasıl yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim 😊

Onun yerine Steam'de satsan daha mantıklı değil mi? Bu sistemi kimse bu forumda yapıp vermez.

Dijital oyun satış platformu oluşturmak istiyorsun yani. Bu oldukça kompleks yapıda bir şey. Kimsenin bedava olarak böyle bir platform tasarlayacağını sanmıyorum. Parasıyla işin ehli birine yaptırsan bile başka başka problemlerle uğraşacaksın. Online alışveriş için sistem kurmak bile büyük bir şey. Sitenin ve oluşturduğun platformun için sürekli kullanılabilir olması için sunucu kiralaman gerek. Platformun güvenliği de ayrıca önemli. Kısaca bu sorunlar uzar gider. Daha benim bilmediğim irili ufaklı bir sürü detay vardır dikkat etmen gereken. Ayrıca kendi internet sitenden satmak ciddi bir müşteri potansiyelini kaçırmak demektir. Steam gibi dünyanın en popüler dijital oyun pazarında oyununu satmak çok daha mantıklı. Kazancından vereceğin pay karşılığında bu yukarıda olan olmayan birçok sorunu senin yerine onlar halletmiş olacak.

Siteyi birine yaptırsanız bile sunucu masrafları, SSL, sanal pos gibi şeyler için tabir-i caizse para akıtmanız gerekir. Minimum bir E-Ticaret sitesi için şu an 6-7K gerekli.

Oyunları Steam'den yayınlarsanız, hem Steam'in kendi koruması olur hem de daha hızlı satış yaparsınız ve bütçeyi reklama ayırırsınız.

Sunucu masrafları.
Aylık 20-30TL'ye halledilebilir diye düşünüyorum. Tabii gelen trafiğe göre değişir.

Lets encrypt ile SSL'e para ödemek zorunda kalmazsınız.

Sitede Stripe kullanılabilir.

Bütün e-ticaret tarafı için shopify gibi bir servis de kullanılabilir, ana siteye böylece odaklanılabilir.
Itch.io tarzı bir sitede de oyun yayınlanabilir, orada oyun yayınlama ücreti yok diye biliyorum Steam'in aksine.

Teknik anlamda çok karışık bir süreç değil aslında. Basitçe hesap satıp bunu kontrol ettirmek istiyorsunuz. Teknik zorluk şu olabilir, oyun tek kişilik oyun olarak tasarlanıp yapıldıysa oyun içi yaptığınız lisans kontrolünü aşmak her türlü çok kolay olacaktır. Bu işin doğası bu, büyük firmaların yaptığı tek kişilik oyunlar bile kırılıyor. İçeriği sunucuya taşımak oyun mantığını sunucuya taşımak da elbette mümkün bu çok daha güvenli olur ama hiç de kolay bir iş değil.

Sunucu masrafı, SSL masrafı Kreato'nun dediği gibi kafaya takılacak şeyler değil. Orta segment diyebileceğimiz DigitalOcean, Linode, Vultr gibi firmalarda aylık 5$'a oldukça stabil sunucular bulabilirsiniz. SSL'de artık Letencyrpt ile bedavaya geliyor. Diğer servisleri kullanmak tamamen prestij meselesi letsencrypt'e nazaran ek güvenlik vs. sağlamıyorlar. Sunucu'yu Amazon Web Services, Google Cloud, Microsoft Azure gibi yerlerden de alabilirsiniz masraf biraz artar fakat onlarda ek trafik ücretlendirmesi de var ve oldukça pahalı. Orta segment firmalarda daha ucuz.

Ödeme ve vergilendirme kısmı ise karışık. İdeal olan adi şirket, şahıs şirketi de olsa bir şirket kurup fatura kesmeniz, KDV ve gelir vergisi vermeniz. Bunun dışında otomatik %15 kesinti yapılan içerik üreticisi hesabı diye yeni bir şey var. Şirket vs. kurmadan bankadan hesap açıp oraya gelen her ödemeden otomatik %15 kesilerek vergilendirme yapılan bir model. Büyük kolaylık ama doğrudan oyun satışlarını, yazılım satışlarını kapsar mı bilmiyorum. Düşük bir ihtimal gibi araştırmak lazım.

Itch.io'da bildiğim kadarıyla DRM koruması yok. Yani doğrudan kendi yaptığınız dağıtıma göre bir avantaj sağlamıyor. Steam üzerinden niye düşünmüyor musunuz kesinti olur diye mi?

Teknik anlamda çok karışık bir süreç değil aslında. Basitçe hesap satıp bunu kontrol ettirmek istiyorsunuz. Teknik zorluk şu olabilir, oyun tek kişilik oyun olarak tasarlanıp yapıldıysa oyun içi yaptığınız lisans kontrolünü aşmak her türlü çok kolay olacaktır. Bu işin doğası bu, büyük firmaların yaptığı tek kişilik oyunlar bile kırılıyor. İçeriği sunucuya taşımak oyun mantığını sunucuya taşımak da elbette mümkün bu çok daha güvenli olur ama hiç de kolay bir iş değil.

Sunucu masrafı, SSL masrafı Kreato'nun dediği gibi kafaya takılacak şeyler değil. Orta segment diyebileceğimiz DigitalOcean, Linode, Vultr gibi firmalarda aylık 5$'a oldukça stabil sunucular bulabilirsiniz. SSL'de artık Letencyrpt ile bedavaya geliyor. Diğer servisleri kullanmak tamamen prestij meselesi letsencrypt'e nazaran ek güvenlik vs. sağlamıyorlar. Sunucu'yu Amazon Web Services, Google Cloud, Microsoft Azure gibi yerlerden de alabilirsiniz masraf biraz artar fakat onlarda ek trafik ücretlendirmesi de var ve oldukça pahalı. Orta segment firmalarda daha ucuz.

Ödeme ve vergilendirme kısmı ise karışık. İdeal olan adi şirket, şahıs şirketi de olsa bir şirket kurup fatura kesmeniz, KDV ve gelir vergisi vermeniz. Bunun dışında otomatik %15 kesinti yapılan içerik üreticisi hesabı diye yeni bir şey var. Şirket vs. kurmadan bankadan hesap açıp oraya gelen her ödemeden otomatik %15 kesilerek vergilendirme yapılan bir model. Büyük kolaylık ama doğrudan oyun satışlarını, yazılım satışlarını kapsar mı bilmiyorum. Düşük bir ihtimal gibi araştırmak lazım.

Itch.io'da bildiğim kadarıyla DRM koruması yok. Yani doğrudan kendi yaptığınız dağıtıma göre bir avantaj sağlamıyor. Steam üzerinden niye düşünmüyor musunuz kesinti olur diye mi?
Yok hayır, demek istediğim şey; örneğin Minecraft’ta satın almak için bir Hesap Oluşturlna zorunluluğu var ya, işte bende şu şekilde Nasıl yapabilirim; oyun satın aldığımızda oluşturduğunuz hesaba oyunun bu hesapla satın alınıp alınmadığını kontrol Nasıl ettireceğiz? Yani kısaca söylemek gerekirse; diyelim bir kişi Web sitemize girdi ve oyunu satın almak istedi bunun içinde öncelikle site üzerinde hesap oluşturması gerekti ve hesap oluşturdu ondan sonra oluşturdu hesapla oyunu satın aldı ve artık o hesapta oyun var yani sitede şöyle yazıyor; “Sende Zaten Bu oyun mevcut” fakat eğer oyunu daha önce satın almadıysalar; “Görünüşe göre dizde “oyun” mevcut değil hemen burada al”. Yani Yazılımn Lisansını satın aldığında Oyunun Launcheri üzerinden Satın Aldığı Hesapla giriş yaptığında oyunu direkt Oynayabilecek fakat eğer henüz oyunun kopyasını satın almadıysa hemen satın al yazacak! Yani bunu nasıl kimin alıp almadığını kontrol ettirebilirim ve eğer aldıysa o hesaba direkt oyuna girebilir fakat almadıysa giremez ve ilk önce satın alması gerekir! Lütfen Yardım Edin 😔

Anlattığınız sistem temel üyelik ve envanter sistemi. Burada hangi aşamada zorluk çekiyorsunuz? Üye olma, giriş yapma oldukça standart işlemler. Giriş yaptıktan sonra kullanıcı satın alıp almamış mı bunu da kontrol ettirebilirsin. Herhangi bir üye işleminde farklı bir şey değil. Stripe ile satış yapacaksanız satış işlemi tamamlandığında veritabanına şu kullanıcı şu ürünü satın aldı diye kaydedip launcher ile ya da web sitesi ile kullanıcı login olduğunda bunun kontrolünü yaptırabilirsiniz. Bunlar nispeten temel şeyler oyun yapımı ile de doğrudan ilgili değil. Üyelik ve ödeme sistemleri apileri konularına ayrı ayrı bakabilirsiniz.

Oyunlar için zor olan kısmı bunun kontrolünü oyuna nasıl yapacağınız. Sunucusu sizde olan online oyunlar için bu yapılabilir fakat tek kişilik oyunlar için çok zor.

Sanal pos işlemi için banka ile anlaşmanız gerekiyor. Onun dışında hesap sistemi ve kontroller SQL ile halledilir kolay şeyler. Youtube'da tonlarca SQL işlemi görebilirsin.

Geri
Yukarı