Yarım Debriyaj Kullanımı

Datronaero

Kilopat
Yer
Tekirdağ/Çorlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 2600 - B450M-K - RX590 Nitro+ - 2x16 GB RAM - Samsung 870 EVO 500GB SSD - ADATA SX6000LNP 256GB Nvme M.2 - Seagate ST2000DM008 2TB HDD - TOSHIBA MQ01ABD100 1 TB HDD - Seagate Expansion Desktop 6 TB Harici Harddisk
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 ay önce Renault Fluence (Dizel 1.5) aracımız vardı. Yaklaşık 4-5 sene bizde olduğu için kalkışlarda sorun yaşanmadan kaldırabiliyordum. Renault aracı verip sıfır Toyota Corolla Vision (Benzin 1.6) aracı aldık. Yeni olduğundan mı yoksa başka problem mi var anlayamadım. Yokuşta kaldırırken sorun yaşıyoruz. ( Araçta yokuş kalkış desteği var. ) Yeni arabada yeşil yanmadan 1 2 saniye önce yarım debriyajda bir nokta var (araba ne ileri gidiyor ne geri ) orada bekleyip yeşil yanınca hafif gazla çıkıyorum. Bunun araca bir zararı olur mu? Başka türlü aracı stop ettiriyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 ay önce Renault Fluence (Dizel 1.5) aracımız vardı. Yaklaşık 4-5 sene bizde olduğu için kalkışlarda sorun yaşanmadan kaldırabiliyordum. Renault aracı verip sıfır Toyota Corolla Vision (Benzin 1.6) aracı aldık. Yeni olduğundan mı yoksa başka problem mi var anlayamadım. Yokuşta kaldırırken sorun yaşıyoruz. ( Araçta yokuş kalkış desteği var. ) Yeni arabada yeşil yanmadan 1 2 saniye önce yarım debriyajda bir nokta var (araba ne ileri gidiyor ne geri ) orada bekleyip yeşil yanınca hafif gazla çıkıyorum. Bunun araca bir zararı olur mu? Başka türlü aracı stop ettiriyorum.
Öncelikle hayırlı olsun arabanız. Yaşamış olduğunuz farklılık dizel araçtan benzinli araca geçmenizden kaynaklanmaktadır. Kavrama noktası vs. gibi farklar da var ama temel fark dizel aracın torku alt devirlerden itibaren gelir ve sadece debriyajı bırakarak bile kalkabilirsiniz ama benzinlide durum biraz daha farklı bu yüzden gazla kalmanız normal olan. Fakat burada yarım debriyaj dan kastınız nedir bilmiyorum ama araç gaz pedalına bastığınız kadar gücü motora aktardığı anda debriyajdan ayağınızı yavaşta çekin. Aksi durumda baskı balatanın ömrü çok uzun olmaz. (Not: Anlattıklarım kendi tecrübelerim, bilgi birikimime dayalıdır. Yüzde yüz doğruluğunu garanti etmiyorum.)

Araba sorun yok, korkulacak ta birsey yok. Dizel ve benzin motorlarin debriyaj kavrama noktalari farklidir. Debriyajda yarim debriyaj kalkabilirken benzinde tam baskida kalkar. Yaptiginizin yerine debriyaji kavratip fren kavratirken gazla kalkin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı