Yarış oyunlarından nasıl e-spor kluplerine girilir?

eren ekinci

Hectopat
Merhaba, benim yaşım 20 ve F1'e meraklı biriyim. PC üzerindende oyunununu oynuyorum. Benim sorum şu, ben nasıl kendimi geliştirerek ve nasıl e spora bir takıma katılabilirim, yardımcı olur musunuz? F1 bile olmasa başka bir yarış oyunundan takımdan örnek verebilir misiniz? Nasıl takımlara katılırım veya nasıl kendimi gösterebilirim? Şimdiden yardımınız için teşekkürederim.

Merhaba, benim yaşım 20 ve F1'e meraklı biriyim. PC üzerindende oyunununu oynuyorum. Benim sorum şu, ben nasıl kendimi geliştirerek ve nasıl e spora bir takıma katılabilirim, yardımcı olur musunuz? F1 bile olmasa başka bir yarış oyunundan takımdan örnek verebilir misiniz? Nasıl takımlara katılırım veya nasıl kendimi gösterebilirim? Şimdiden yardımınız için teşekkürederim.
E spor takımları sizi genelde F1 liglerinde gösterdiğiniz performanslardan bulur. Örneğin Deha Demircioğlu, Selim Arkın gibi isimler veya Emre Baltaoğlu gibi içerik üreticilerini bulurlar. Kendinizi geliştirme konusunda ise; bol bol pistlerde pratik yapın, hem yarış temposunun hem de tek tur performansının farkını öğrenin, Pist limitlerini olabildiğince kullanmayı öğrenin (bu teknik her virajda işe yaramaz), kendi setup'ınızı yapmayı öğrenin veya hazır hızlı kişilerin setup'larını kendinize göre uyarlayın. Yapabilecekleriniz kısaca bunlar ancak bunlarla sınırlı değil. F1 23'te Bahrain, Silverstone veya Hollanda pistindeki Time Trial sürenizi söylerseniz e-spor a ne kadar yakın olduğunuzu söyleyebilirim.

iRacing, rfactor, Assetto Corsa Competizione gibi oyunlardaki online turnuvalara katılmayı deneyebilirsin.
Hocam bunlar çok güzel Sim-Racing oyunları ama F1 araçları içlerinde bulunmuyor. Eğer arkadaş yeni başlamışsa Codemasters'ın F1 serisi gibi Simcade oyunların onun için daha iyi olacağını düşünüyorum.

Hocam bunlar çok güzel Sim-Racing oyunları ama F1 araçları içlerinde bulunmuyor. Eğer arkadaş yeni başlamışsa Codemasters'ın F1 serisi gibi Simcade oyunların onun için daha iyi olacağını düşünüyorum.
"F1 olmasa bile" dediği için bunlardan örnek verdim. Türkiye'de de SimRacersTR AC turnuvaları yapıyordu sanırsam.

E-spor takımları sizi genelde F1 liglerinde gösterdiğiniz performanslardan bulur. Örneğin deha demircioğlu, selim Ark'ın gibi isimler veya emre baltaoğlu gibi içerik üreticilerini bulurlar. Kendinizi geliştirme konusunda ise; bol bol pistlerde pratik yapın, hem yarış temposunun hem de tek tur performansının farkını öğrenin, pist limitlerini olabildiğince kullanmayı öğrenin (bu teknik her virajda işe yaramaz), kendi setup'ınızı yapmayı öğrenin veya hazır hızlı kişilerin Setup'larını kendinize göre uyarlayın. Yapabilecekleriniz kısaca bunlar ancak bunlarla sınırlı değil. F1 23'te bahrain, SilverStone veya Hollanda pistindeki time trial sürenizi söylerseniz e-spor a ne kadar yakın olduğunuzu söyleyebilirim.

Mesela kendimi nasıl gösterebilirim nasıl etkinliliklere katılabilirim veya nasıl kendimi tanıtabilirim yardımcı olur musunuz mesela ben ilerledim bu konuda biraz nasıl kendimi insanlara F1'e falan nasıl gösterip kanıtlıyabilirim.

iRacing, rfactor, Assetto Corsa competizione gibi oyunlardaki Online turnuvalara katılmayı deneyebilirsin.

Nasıl turnuvalara katılabilirim mesela bu konularda biraz çömezimde kusuruma bakmayın yardımcı olursanız sevinirim.

Mesela kendimi nasıl gösterebilirim nasıl etkinliliklere katılabilirim veya nasıl kendimi tanıtabilirim yardımcı olur musunuz mesela ben ilerledim bu konuda biraz nasıl kendimi insanlara F1'e falan nasıl gösterip kanıtlıyabilirim.

Nasıl turnuvalara katılabilirim mesela bu konularda biraz çömezimde kusuruma bakmayın yardımcı olursanız sevinirim.
Turnuvalara Padok e-spor, DRL e-spor, DRS Zone e-spor gibi türkiye bazlı oluşumların liglerine katılabilirisiniz. Kendinizi bunlarda kanıtlarsanız Yurt dışındaki daha geniş çaplı ve büyük ödüllü organizasyonlara katılabilirsiniz. Şuan DRL ve DRS zone e-spor çoktan yarışlara başladı, o liglerde as kadroya alınmazsınız. Padok e-spor'un normalde başvuruları normalde 1 hafta önce bitti ama yetkililere yazarsanız size yardımcı olabilirler. Şuan da Time Trial eleme döneminde padok e-spor ve 9 eylülde bitecek ve ilk mesajımda ad dediğim gibi bir pistteki Time Trial sürenizi yazarsanız size ne kadar fazla çalışmanız gerektiği hakkında bilgi verebilirim

Turnuvalara padok e-spor, drl e-spor, drs zone e-spor gibi Türkiye bazlı oluşumların liglerine katılabilirisiniz. Kendinizi bunlarda kanıtlarsanız yurt dışındaki daha geniş çaplı ve büyük ödüllü organizasyonlara katılabilirsiniz. Şu an drl ve drs zone e-spor çoktan yarışlara başladı, o liglerde as kadroya alınmazsınız. Padok e-spor'un normalde başvuruları normalde 1 hafta önce bitti ama yetkililere yazarsanız size yardımcı olabilirler. Şu an da time trial eleme döneminde padok e-spor ve 9 Eylül'de bitecek ve ilk mesajımda ad dediğim gibi bir pistteki time trial sürenizi yazarsanız size ne kadar fazla çalışmanız gerektiği hakkında bilgi verebilirim.

Yani şöyle söyleyeyim benim direksiyon setim yok klavye ile oynuyorum ve ona göre ayar yapıp biraz alıştım şimdi ben kendimi nasıl çalıştırabilirim veya daha fazla nasıl geliştirirm gerekli olan şeyler nedir nasıl bir takıma girebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Klavye ile E-sporu geçtim kendinizi geliştirmeniz bile çok zor. Klavye ile sürüş yaparken Traction control, ABS, Brake Assist ve daha birçok asisti kullanıyorsunuz/kullanmak zorundasınız. Kendinizi geliştirmek için en azından bir gamepad, e-spor içinse minimum direksiyon seti lazım. E-spor sürücüleri yalnızca dönüşler için yarış çizgisi kullanabilir. ( çoğu zaman ona da müsade edilmez ve bir çoğu yarış çizgisi olmadan sürer)

Klavye ile e-sporu geçtim kendinizi geliştirmeniz bile çok zor. Klavye ile sürüş yaparken traction Control, abs, brake assist ve daha birçok asisti kullanıyorsunuz/kullanmak zorundasınız. Kendinizi geliştirmek için en azından bir gamepad, e-spor içinse minimum direksiyon seti lazım. E-spor sürücüleri yalnızca dönüşler için yarış çizgisi kullanabilir. ( çoğu zaman ona da müsaade edilmez ve birçoğu yarış çizgisi olmadan sürer)

Peki siz ne önerirsiniz ne yapmam lazım mesela nasıl ilerlemem lazım veya nereden başlamalıyım?

Geri
Yukarı