Yarış pilotu nasıl olunur?

Dostum aslında Türkiye'nin ne halde olduğunun ve insanların kimsenin fikrine saygı duymadığının bir kanıtı bu konudaki yazılanlar diğer arkadaşlar dalga geçmeyi iyi biliyorlar fakat eğer gerçekten yetenekli isen dediğim şeyleri bir yapmanı tavsiye ederim.

Böyle cevap vermenize üzüldüm. Yardım edebilirdiniz ayrıca yabancı forumlarda simülasyon oyunlarının katkısı var diye okudum.
Oyun dinamikleri seni bu iş için motive etmiş olabilir ya da sana ilham vermiş olabilir. Bundan doğal bir şey yok. Sorun oyunda iyi olduğunu öne sürerek bu işi kıvırabileceğini düşünmen.

Bu biraz şey gibi bebekken beni havaya fırlatırlardı çok güzel olurdu epey de iyi fırlatılırdım yamaç paraşütçüsü olayım diyorum bu işte çok iyiyim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yarış pilotu nasıl olabilirim, özellikle GT3 araçlarına merakım daha fazla F1'den ama inanın fark etmez eğitimse eğitim nereden başlamam gerekiyor, nereye başvurmam gerekiyor? Kendimde yetenek olduğuna inanıyorum mouse klavye ile nordschleife da 911 GT3R ile en iyi turum 6:49 spada ise 2:38 alıyorum.

Öncelikle başarın için seni tebrik ediyorum. Sürüş konusunda yetenekli olduğun kanısına fareden yola çıkman, bir kere bu işte başlangıç noktası sıfır ise senin bayağı bir ekside olduğunu gösterir. Çünkü hedefin ve hayalin güzel ama düşüncen başlı başına yanlış. Yani gerçek bir aracın başına geçip sürüş deneyimi kazanmadan yeteneğinin olup olmadığını bilemezsin. Sana şöyle örnek vereyim. Kuzenim 16 yaşındayken G29 direksiyon seti aldı. Gece gündüz Assetto'da drift atar makasa girer. Ve kendinin mükemmel bir sürücü olduğunu düşünürdü. Oyunda gerçekten de öyleydi. Babasında 2011 F10 BMW vardı. Ver de şuna gezsin derdim. Pratiği yok oyundan kendini gaza getirmiş, oyunda iyi olduğu için gerçekte te öyle zannediyor ve bu düşünceyle çok çabuk ve basit hatalar yapar, arabamın pert olmasını istemiyorum dedi. 18 yaşına gelsin ehliyetini alsın, isterse arabada yatsın ona bir şey demem dedi.
Benim salak kuzenimde babasının kendine güvenmediğini düşünüp, ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlamak için bir gün arabayı kaçırıyor. Güya aklınca sen bana süremezsin dedin bak nereleri gezdim geldim gör diyecek güya. İşte kendini gerçek arabanın başındayken Assetto oynadığını zanneden bizim kuzen aklı sıra makasa girmeye çalışıyor. Araba bir savuruyor, sonra toparlayamıyor arkayı refüje vurup hoplattıktan sonra kuş gibi kanatlanıp kaplumbağa gibi ters dönüyor. Tabii bizde sonrasında civardaki bir iş yerinin güvenlik kamerasından izledik. Nasıl oldu diye soruyoruz. Abi araba benim kontrolümden çıktı kendi kendine bir şeyler yaptı gözümü kapattım bir açtım, BMW logosunu tersten gördüm diyor. Adam öyle profesyonelce takla atmış ki. Sensörler çalışıp airbag patlatmamış araba.

Şimdi bana ne bundan beni ne ilgilendirir diyeceksin. İşte sende de aynı sorun var. Klavye'de iyi araba sürüyorsun diye, bu seni gerçek araba da değil Klavye'de yetenekli kılar. Araba kullanımında yetenekli olduğunu görebilmen için kendini gerçek bir arabada eğitim alıp test etmen lazım. Ama bu diyeceğim seninle alakalı değil üstüne alınma son dönemlerde oyundan etkilenip kendini o konuda yetenekli olduğunu zanneden çok fazla kişi var. ETS oynayan kendini üst düzey tırcı sanıyor. House Flipper oynayan kendini Mimarlar ve Mühendisler odası başkanı sanıyor. Yani bir hedefiniz varsa bunu gerçek hayatta deneyimleyip, eğitimini alıp gerçekleştirmeye çalışın. Oyun sadece sizi kandırır bu konuda iyi olduğunuza inandırır.

Öncelikle başarın için seni tebrik ediyorum. Sürüş konusunda yetenekli olduğun kanısına fareden yola çıkman, bir kere bu işte başlangıç noktası sıfır ise senin bayağı bir ekside olduğunu gösterir. Çünkü hedefin ve hayalin güzel ama düşüncen başlı başına yanlış. Yani gerçek bir aracın başına geçip sürüş deneyimi kazanmadan yeteneğinin olup olmadığını bilemezsin. Sana şöyle örnek vereyim. Kuzenim 16 yaşındayken G29 direksiyon seti aldı. Gece gündüz Assetto'da drift atar makasa girer. Ve kendinin mükemmel bir sürücü olduğunu düşünürdü. Oyunda gerçekten de öyleydi. Babasında 2011 F10 BMW vardı. Ver de şuna gezsin derdim. Pratiği yok oyundan kendini gaza getirmiş, oyunda iyi olduğu için gerçekte te öyle zannediyor ve bu düşünceyle çok çabuk ve basit hatalar yapar, arabamın pert olmasını istemiyorum dedi. 18 yaşına gelsin ehliyetini alsın, isterse arabada yatsın ona bir şey demem dedi.
Benim salak kuzenimde babasının kendine güvenmediğini düşünüp, ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlamak için bir gün arabayı kaçırıyor. Güya aklınca sen bana süremezsin dedin bak nereleri gezdim geldim gör diyecek güya. İşte kendini gerçek arabanın başındayken assetto oynadığını zanneden bizim kuzen aklı sıra makasa girmeye çalışıyor. Araba bir savuruyor, sonra toparlayamıyor arkayı refüje vurup hoplattıktan sonra kuş gibi kanatlanıp kaplumbağa gibi ters dönüyor. Tabii bizde sonrasında civardaki bir iş yerinin güvenlik kamerasından izledik. Nasıl oldu diye soruyoruz. Abi araba benim kontrolümden çıktı kendi kendine bir şeyler yaptı gözümü kapattım bir açtım, BMW logosunu tersten gördüm diyor. Adam öyle profesyonelce takla atmış ki. Sensörler çalışıp airbag patlatmamış araba.

Şimdi bana ne bundan beni ne ilgilendirir diyeceksin. İşte sende de aynı sorun var. Klavye'de iyi araba sürüyorsun diye, bu seni gerçek araba da değil Klavye'de yetenekli kılar. Araba kullanımında yetenekli olduğunu görebilmen için kendini gerçek bir arabada eğitim alıp test etmen lazım. Ama bu diyeceğim seninle alakalı değil üstüne alınma son dönemlerde oyundan etkilenip kendini o konuda yetenekli olduğunu zanneden çok fazla kişi var. ETS oynayan kendini üst düzey tırcı sanıyor. House Flipper oynayan kendini mimarlar ve mühendisler odası başkanı sanıyor. Yani bir hedefiniz varsa bunu gerçek hayatta deneyimleyip, eğitimini alıp gerçekleştirmeye çalışın. Oyun sadece sizi kandırır bu konuda iyi olduğunuza inandırır.

Sorun gerçek hayatta bunu uygulayacak bir kurum bulamam önerin var mıdır?

@Morgan. J Temelin var mı? Temelden kastım sürüş deneyimin özelliklede ehliyetin var mı? Bunlar var ise bir yerden başlaman lazım. Bazı firmalar sponsorlar eşliğinde yarış etkinlikleri düzenleyip derece yapan isimlere lisanslar veriyor. Bu lisanslar seni 4 tekerlekteki her bir basamak gibi düşün. Yani gerekirse madem yeteneğin olduğunu düşünüyorsun. GO kart etkinliklerine bile katılıp oradan bile lisans almalısın. Yani bunu şöyle düşünme, ben GT hayranıyım GT araçlarla pistte yarışmak istiyorum. Ne işim olur GO kartla diye. Sektöre bir yerden girip bir yerinden tutmalısın ki devamı gelsin. Birkaç etkinlikğe başvurup derece yaptığında sektörde adını duyurduğun zaman yavaş yavaş sana yarış talepleri gelmeye başlayacak zaten. Her sektörde her alanda yetenekli insanlara ihtiyaç duyarlar. Sen yeteneğinle adını duyurduğunda etkinlikler, yarışlar olduğunda o alandaki isimler seni bir yerden sonra yönlendirmeye başlayacaklar zaten. Mesela TOSFED'i araştırıp, orayı arayıp daha detaylı bilgi alabilirsin. Onlar Fiat sponsorluğunda etkinlikler düzenliyorlardı. Genç sürücüleri pist yarışlarına teşvik edip, yeni ve yetenekli sürücüleri keşfetmeyi hedefliyorlar. Pist yarışlarında yeteneğini gösterebilmen için bence güzel bir fırsat, denemelisin. Tabii bir de işin maddiyat gerçeği var. Kendi bütçene uygun bir araç alıp sürekli sürüş deneyimini, tecrübeni geliştirmen lazım. İlla pist olması şart değil. Her ilde ilçede bir sürü boş alan var. Oradalar da kendince çalışıp kendini geliştirmen lazım. Yani bu çok önemli. Madem bu alanda kendini geliştirmek istiyorsun. Pratik çok çok önemli. Kimse senin elinden tutupta sıfırdan zirveye taşımaz. Bunu mümkün olması için bir yarışçının yakını falan olmasın ki sana referans olsun. Onun dışında pramit gibi senin tırmanman lazım.

Yazı biraz uzun oldu ama bir tane ralli pilotu örnek vereyim. Adını unuttum bir röportajda görmüştüm. Adam ralli pilotu olmak istiyormuş. Araba kullanmayı biliyormuş ama sıfır tecrübesi varmış. Çalışıp biriktirdiği parayla bir tane Murat 131 almış. Gece gündüz dağda, bayırda tarlada pratik yapıp kendini geliştirmiş. Arabası arıza verirmiş tamir edebilmek için 2 ay çalışıp para biriktirip, tamir edip tekrar devam eder miş. Dört gözle yağmur yağmasını beklerdim. Çünkü yağmurda asfalt ve arazi bambaşka bir tepki veriyor ve orada kendimi daha da iyi geliştirmem lazımdı. Belki bir gün yarışçı olursam yağmur yağdığında zemin değişikliği bana engel olmasın dermiş. Şimdi başardım hayalimi yaşıyorum diyordu. Yani bu iş için hem maddi, hem de yetenek anlamında kendini geliştirmen lazım. Başarmaya başlayınca gerisi çorap söküğü gibi gelir. Yarış etkinliği içinde TOSFED'i örnek verdim ama, internetten biraz araştır. Genç yetenek arayan başka etkinliklerde mevcuttur bir göz at.

Geri
Yukarı