Çözüldü Sayısal Yaş problem sorusu nasıl çözülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

borisyeisar

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Yeni açılan kategorinin hayrına galerimin diplerinden ilginç bir problem sorusu çıkardım. YKS'cileri bekliyorum. 😃

20210922_211838.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1694631868121.png

Anlamsız bir soru. Çözümü şöyle:

Kapı no sabit bir sayı oldugundan ve nüfus memuru kızların yaşlarını tahmin edebildiğinden ve en büyük kız diye ısrarla belirttiğinden dolayı 2 kız aynı yaşta 1 kız onlardan büyük yaşta olmalı.

Bu durumda iki olasılıktan birinden yani 2-6-6 sıralamasından vazgeçiyoruz ve 3-3-9 sıralamasına yöneliyoruz.
Kapı no sabit bunu unutma. 1-2-36 da olabilir çarpım 72 iken, 1-1-72 de. Toplamları aynı olan 2-6-6 ve 3-3-8 var. Zaten toplamları kapı nosuna eşit diye bilgi vermese memur bulur yaş kaçsa.
He şimdi anladım ihtimaller içinse toplamları eşit olanları alacağız ve bu ihtimaller için hangi cevapta büyük kız en büyük yaşta çıkıyor. Şıklarda 36 olursa cevap tamamen değişir mantıken. Yine se soruda eksik bir anlatım olduğunu düşünüyorum. Bak kaç kişi soruyu anlamaya çalışıyor anlayacak sonra çözüm üretecek. Seni tebrik ederim ayrıca.

OSYM böyle bir soru sormaz, bu sebeple bu tip sorular ile de cebelleşmeye gerek yok diye düşünüyorum. Yayınevleri gereksiz fantezi yapıyor çoğu zaman. Gerek yok, format aşağı yukarı belli 5-6 senedir.

OSYM böyle bir soru sormaz, bu sebeple bu tip sorular ile de cebelleşmeye gerek yok diye düşünüyorum. Yayınevleri gereksiz fantezi yapıyor çoğu zaman. Gerek yok, format aşağı yukarı belli 5-6 senedir.
Sormazlar ama soruyu çözen 1-2 kişi hariç kimse okuduğuna dikkat etmiyor. Dikkat hatasından kaçabilecek sorulara ve kitap okumanın önemine dikkat çekmek amaçlı açtım konuyu.

Soru 2018-2019 basım Karekök TYT soru bankasından alınma. Tam yılını unuttum.

Yeni konular

Geri
Yukarı