Yaşadığım yere ne zaman fiber gelir?

VDSL ve Fiber arasındaki fark nedir?
VDSL'de fiber kablo saha dolabına kadar gelir ardından evlere bakır kabloyla dağıtılır.

Fiberde yani FTHH'de kablo evinize kadar gelir.

Hissedilen bariz farklar;
  1. VDSL'de upload yaparken aynı anda dowland yapmak zordur. Hele yayın gibi büyük paketler gönderiyorsunuz ping kaçınılmazdır. FTTH'de bu durum yok denecek kadar az.
  2. VDSL'de hız mesafe ve bakır kablonun kalitesine bağlıdır. FTTH'de ise böyle şeyler yok. Direk en yüksek paketi en baba 2-3 Mbps kayıpla keyfinize bakarsınız.
  3. VDSL'e kıyasla ping süresi daha iyi oluyor. Ben CS'de 30-35ms alırken VDSL kullanan arkadaşım 40-45 alıyor.
  4. VDSL'de bir sorun olduğu zaman, saha dolabına bağlı abonelerin hepsi etkileniyor. FTTH'de genelde tek bina etkileniyor.
  5. FTHH'de modem ve ONT denen cihaza kira ücreti ödemek zorundasınız. VDSL'de kendi modeminizi kullanıp bundan kurtuluyorsunuz.

gelen araç şöyle bişeydi arkada turuncu kablolar vardı fiber büyük ihtimal bu aktifleşme sürecini nasıl takip edebiliriz ?
87077.jpg

Herkese merhabalar, yaklaşık 4 gün önce mahalleye bir ekip geldi ve çalışma yaparak saha dolaplarını değiştirdiler. Evde olmadığım için konuşma fırsatım olmadı, o yüzden sizlere sormak istedim. Şu andan itibaren ne kadar kalmıştır tam olarak fiber gelmesine?

Herkese merhabalar, yaklaşık 4 gün önce mahalleye bir ekip geldi ve çalışma yaparak saha dolaplarını değiştirdiler. Evde olmadığım için konuşma fırsatım olmadı, o yüzden sizlere sormak istedim. Şu andan itibaren ne kadar kalmıştır tam olarak fiber gelmesine?
Fiziksel işler bittiyse keyifleri istediği zaman açılır.

Dolaptan fan sesi geliyor mu?

Fiziksel işler bittiyse keyifleri istediği zaman açılır.

Dolaptan fan sesi geliyor mu?
Hayır, bugün tekrar dışarı çıktım ve yine kazıyorlarmış. Turuncu renkteki kabloları döşüyorlar hala.

Bir de şunu sormak istiyorum; benim evimle saha dolabının arası yaklaşık 50 adım falan. Tam olarak ne kadar hız alabilirim ve fiber geldikten sonra ayrı bir hat çekmem gerekecek mi?

20201201_140254.jpg

Geri
Yukarı