Sözel Yaşadıklarım sözcüğünün kökü nedir?

Tdk'de yaşa ya da yaş şeklinde aratınca yaşamak eylemiyle alakalı bir şey çıkmıyor, direkt yaşamak eylemi yaşadıklarım için kullanılıyor.
Bu arada testten falan mı bu soru?

Hayır "yaşa". Kısaca açıklamak gerekirse bu fiil "-dık" eki ile geçmiş zaman eki, "-lar" eki ile çoğul eki ve "-ım" eki ile iyelik eki alarak yaşadıklarım sözcüğüne dönüşmüştür.

Aslında normalde -a eki isimden fiil yapma eki ve yaş-a diye olmuyor mu hocam? Kitaplarda öyle yazıyor çünkü.

Tdk'de yaşa ya da yaş şeklinde aratınca yaşamak eylemiyle alakalı bir şey çıkmıyor, direkt yaşamak eylemi yaşadıklarım için kullanılıyor.
Bu arada testten falan mı bu soru?
allah belasını vermesin böyle testin moralim bozuldu yırtıp atacam şimdi kitabı diğer soru ondan daha beter başka kelimesini türemiş olarak almış baş-ka mı oluyor acaba baş ifadesi türkçede kişi yerine kullanılsa o kişiden başkası anlamına gelip mi türemiş olmuş kafama ağrı girdi

allah belasını vermesin böyle testin moralim bozuldu yırtıp atacam şimdi kitabı diğer soru ondan daha beter başka kelimesini türemiş olarak almış baş-ka mı oluyor acaba baş ifadesi türkçede kişi yerine kullanılsa o kişiden başkası anlamına gelip mi türemiş olmuş kafama ağrı girdi
Hangi kaynak hocam?

Hocam bir sınava hazırlanıyorsanız o soruya çok uğraşmayın, ösym böyle belirsiz şeyleri sormaz diye düşünüyorum, dil bilimci miyiz biz??

Aslında normalde -a eki isimden fiil yapma eki ve yaş-a diye olmuyor mu hocam? Kitaplarda öyle yazıyor çünkü.
Evet, yaşa fiilinin kökü yaş ise, -a eki isimden fiil yapma eki oluyor zaten. Bu durumda da yaşa fiilinin yaş isminden türetildiğini zaten söyledim.

Yaşadıklarım sözcüğünün kökü neden yaş değil derseniz de şöyle açıklayayım, "yaş" isminin anlamı "yaşlılık" iken, yaşa fiilinin anlamı "yaşamak"tır. Bu yüzden yaş isminin yaşa fiiline dönüşmesi için -a eki ile birlikte bir anlam kayması geçiriyor. Geçirdiği anlam kayması da yaş isminin "yaşlılık" anlamına ek olarak "yaşamak" anlamına da gelmesi ile gerçekleşiyor. Biraz karışık oldu ama umarım anlaşılır :D

Benim hocamın TYT MSÜ KPSS dil bilgisi soru bankası aslında soruları güzel seviyeye göre ayırmış mesela bu sözcükte yapının en zor testi. 5-6 soru çözeyim derken başıma ağrı girdi

Benim Hocam'ı fazla önermem hocam. Limit çok daha güzel eğer çözmediyseniz.

Arkadaşlar bir sözcüğün kökü anlamını içermelidir. Yaşadıklarım sözcüğünün kökü yaş olabilir mi? Islak anlamına gelen sözcüğün hayatta tecrübe ettiklerim ile ne alakası var? Yaşa bu sözcüğün kökü.

Arkadaşlar bir sözcüğün kökü anlamını içermelidir. Yaşadıklarım sözcüğünün kökü yaş olabilir mi? Islak anlamına gelen sözcüğün hayatta tecrübe ettiklerim ile ne alakası var? Yaşa bu sözcüğün kökü.

Dostum yaş sadece ıslak anlamına gelmiyor kaç yaşında olduğun anlamına da geliyor ve yaş dediğin sayıyı yaşayarak aldığın için aralarında bir bağlantı oluyor mesela yaşlandı dersesk kelimenin kökü yaş

Yeni konular

Geri
Yukarı