Yasaklı köpeğe araba çarpmasında tazminat ne olur?

Akgülberat

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Merhaba arkadaşlar. İyi bayramlar dilerim.

Yakın bir arkadaşım, geçen haftalarda araba ile bir kaza yaptı.
Olay şu şekilde kaba taslak; arkadaşım bir site(konut) içerisinde arabası ile seyrederken, karanlık bir yerden ufak bir pinçher cinsi bir köpeğin arabanın önüne atlamasıyla maalesef hayatını kaybediyor. Veterinere götürülüyor vesaire ama sonuç değişmedi. Bunun üzerinde karakolluk olundu fakat karşı taraf şikayetçi olmadı, kendi aralarında halletmeyi karar kıldılar.
Karar şu şekilde; yeni köpek alınması veya köpeğin parası verilmesi şeklin de. Şöyle bir sorun var ki: Arkadaşım öğrenci olduğu için ₺3000 bin, ₺4000 bin bandında doğal olarak veremez. Karşı tarafta sürekli, para nerede köpek alınmadı mı? Şikayetçi olmak istemiyorum ama şikayetçi olacağım diye konuşmalar geçiyormuş arlarında. Kaba taslak olay bu şekilde.

Benim görüşüm, bildiğim kadarıyla. Köpeğin tasmayla gezdirilmesi gerekiyormuş. Salınması yasakmış. Doğru değilmiş sanırım, hukiki olarak. Arabaların seyir ettiği bir yerde. Şimdi dostlar size sorum şöyle: Olayın üstünden 2-4 hafta geçmesine rağmen arkadaşım olan şahıs parayı veremezse ve şikayetçi olursalar karşı taraf, bunun ne gibi yaptırımları olabilir? Ne gibi şeyler doğabilir? Bunları bilmek istiyoruz. Yardım ederseniz mutlu olurum. Altta tartışalım... Arkadaşım 18 yaşında bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok teşekkürler yazdıklarınız için. Bir ayrıntı eklemeyi unutmuşum. Arkadaşımın Ehliyeti yok. 1 hafta yanlışım olmasın 2 haftada olabilir direksiyon sınavına girecek sanırsam. İşler lehimize olsa bile bu konu bizi suçlu durumuna düşürüyor olabilir... Bu kötü oldu işte.

Çok teşekkürler yazdıklarınız için. Bir ayrıntı eklemeyi unutmuşum. Arkadaşımın Ehliyeti yok. 1 hafta yanlışım olmasın 2 haftada olabilir direksiyon sınavına girecek sanırsam. İşler lehimize olsa bile bu konu bizi suçlu durumuna düşürüyor olabilir... Bu kötü oldu işte.
İşte orada işler değişir. Sonu Allah Kerim :).

Hocam bence arkadaşınızın ehliyetsiz olması köpek sahibi tarafın haksızlığını değiştirmez. Sadece arkadaşın ehliyetsiz dolaşma cezası alır gibi düşündüm (lafıma güvenmeyin tahmin yürüttüm).

Arkadaşınızın ehliyetsiz olduğunu asla karşı taraf bilmesin. Koz olarak kullanabilirler. Onun haricinde bırakın, ne halleri varsa görsünler. Şikayet etseler de bir şey değişmez. Arkadaşınızı dolandırmaya çalışıyorlar.
Mahkemeye başvurduklarında ifade verirken arabayla çarpmış diyecekler. O zaman mahkeme ehliyet kontrol etmeyecek mi sanki?

Ehliyetsiz araba süren şahıs kusurlu. Çocuk musunuz ehliyetsiz araba kullandığını karşı taraf bilmesin falan :),zorlamaya gerek yok. Ehliyetsiz araba sürmenin cezası zaten 2-3 bin TL arası, artı mala zarar verme suçu da var ihmal olsa da. Bir de kullanılan araç sizin değilse 4-5 bin liralara çıkıyor para cezası. Ona göre karar verin.

Geri
Yukarı