Çözüldü Yaşını doldurmamış ne demek?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Mesela örnek vereyim; 12, 15, 10, 18 fark etmez mesela diyelim ki 12 yaşında birisi 12'ye girmiş ama 13 olmamış daha. Burada 12'yi doldurmuş mu oluyor?
12 yaşında birisi 12'ye girmiş ne demek?
12ye girmişse 11 yaşını doldurmuştur.
13'e girmişse 12 yaşını doldurmuştur.
13'ü doldurursa 14 yaşına girer.
Reşit veya mahkeme ile ilgili bir şey yazmamışım ki. Siz isterseniz 19 olun reşit olma kemik yaşı falan her şey olaya ve hakime ve kanuna bağlıdır. Bunlar farklı.
Yaş doldurmak yanlış yorumlanıyor. Ocak muhabbeti hayatım boyunca hiçbir yerde duymadım. Mahkeme ile ilgili bir şey yazmanıza gerek yok ben örnek olarak verdim yani. 18 yaşı dolduruyorsan 18 yıl yaşamışsındır ve doğum gününde doldurmuşsundur. Doğum gününde de 19'dan gün almaya başlarsın.

12ye giren 11 doldurmuş oluyor zaten, 11'i doldurmuş 12den gün alıyor işte.
Hayır yav benim dediğimi yanlış anlamışsınız o zaman. 11 yaşındaki birisi 10 Nisan tarihinde doğmuşsa 12 yaşına girer ve 12'yi doldurmuş olur. 12 yaşına girmek eşittir 12 yıl yaşamak yani 12 yaşını doldurmak. Üstte örneklerini de verdim zaten. Bir kere kayıt vs. olurken 18 yaşını doldurmuş olma şartı olur. Sizin mantıkla bakarsak bunu 19 diye yorumlamaya kadar gider bu...

@478424 yanlış bilgi verip (yanlış da olabilir yazmışsın kendi mesajına ama kabullenmiyorsun) üstelik her cevabıma beğenmedim atmanın mantıklı açıklaması var mı dostum? Adam yanlış bilgilenmesin bir yere bilgi vs. yazacaksa. Doğru biliyormuş zaten kafası karıştı şimdi.

Yaş doldurmak yanlış yorumlanıyor. Ocak muhabbeti hayatım boyunca hiçbir yerde duymadım.
Devlet kurumlarında o şekilde oluyordu. 3 ayda kontrollerim vardı benim 1 Ocaktan sonra yaş veriyordu. Ama bak mahkemeler ve ilamlarda değil. Şimdilerde bu durum kalktıysa bilmiyorum. Alıntılamadığım kısımda ise aynı şeyi söylemişiz zaten.

Devlet kurumlarında o şekilde oluyordu. 3 ayda kontrollerim vardı benim 1 Ocaktan sonra yaş veriyordu. Ama bak mahkemeler ve ilamlarda değil. Şimdilerde bu durum kalktıysa bilmiyorum. Alıntılamadığım kısımda ise aynı şeyi söylemişiz zaten.
O kadar hastane, kurumlara vs. gittim 1 Ocak geçince hiç yaşım artmadı. Neyse. :)

Geri
Yukarı