Yatarken modemi kapatmak zararlı mı?

S3F4_Ş4H

Femtopat
Daha fazla  
Gece yatarken modemi kapatmak modeme zarar verir mi?
Yatarken modemi ilk önce Power tuşundan kapatıyorum sonra fişini çekiyorum modemime zarar gelir mi?

Bilgisayarı bile kapatmıyorum ben, daima açık duruyor. Monitörler kullanılmadığında uyku moduna giriyor, bilgisayar devamlı çalışır halde.

Ortalama 9 yıldır böyle kullanırım ve 1 sıkıntısını görmedim. Boşta 150-160W yiyor mevcut sistem (monitör, klavye falan tüm donanımlar dahil).

Cidden tasarruf ederim veya zarar gelir korkusuyla modemi bile fişten çekecek kadar ne yaşadınız?

1 Kullanılmayacaksa kapatmamak aptallık olur ve evet tasarruf edilir.
2 Wi-Fi sinyali vücuda zararlı.

1 Kullanılmayacaksa kapatmamak aptallık olur ve evet tasarruf edilir.
2 Wi-Fi sinyali vücuda zararlı.

DSL-AC55U adlı modem maksimum 18W kullanıyor;

Biz tam güçte kullanılmayacağı için 15W olarak ele alalım bunu;

15Wx24(H)x0,71(elektrik fiyatı) = 0.25₺

Kısacası 24 saat durmadan çalışan bir modem 25 kuruş harcıyor günlük, 31 gün ile çarparsan 8 lira ediyor.

25 kuruş için zahmete girmem ben.

Bu arada Wi-Fi sinyali 'zararlı' demeyi biliyorsun, o zaman akıllı telefonun Wi-Fi sinyalinden daha 'zararlı' olduğunu da biliyorsundur? Açık konuşayım "5G virüs yayıyor" diyenden bir farkın yok 🤣

DSL-AC55u adlı modem maksimum 18W kullanıyor;

Biz tam güçte kullanılmayacağı için 15W olarak ele alalım bunu;

15WX24(h)X0, 71(elektrik fiyatı) = 0.25₺

Kısacası 24 saat durmadan çalışan bir modem 25 kuruş harcıyor günlük, 31 gün ile çarparsan 8 lira ediyor.

25 kuruş için zahmete girmem ben.

Bu arada Wi-Fi sinyali 'zararlı' demeyi biliyorsun, o zaman akıllı telefonun Wi-Fi sinyalinden daha 'zararlı' olduğunu da biliyorsundur? Açık konuşayım "5G virüs yayıyor" diyenden bir farkın yok 🤣

Modemi kastetmemiştim PC açık bırakmanızı kastetmiştim.
Zararlı olduğunu söyledim bu kadar konumuz telefonlar değil.

Kapatmamın sebebi yatağımın yanındaki dolabın üzerinde durup radyasyon yayması.
Cevaplarınız için çok teşekkürler.
Çözüldü.
Saygıdeğer hocalarım tarafından verilen cevaplar doğrultusunda modemi yatarken kapatmanın modeme zarar vermediği kanısına vardım.
Sağ olun varolun.

Son düzenleme:
2 tane modeli prize sokup çıkarmaktan bozmuşsunuzdur. 20 yıldır evde modem var 1 kere prizden çekmedik ve hiç bir şey olmadı.
Türktelekomun verdiği tplink modemleri kullandım ve ilk aldığım modem 1.5 yılın sonunda yandı. hatta kendi ellerimde durumunu öğrenmek için garantiye götürdüm.

fakat markadan markaya göre değişiyor olabilir. tp link çin merkezli bir modem şirketi. asus modemler filan bayaa uzun süre gider gibi geliyor.

Türktelekomun verdiği tplink modemleri kullandım ve ilk aldığım modem 1.5 yılın sonunda yandı. hatta kendi ellerimde durumunu öğrenmek için garantiye götürdüm.

fakat markadan markaya göre değişiyor olabilir. tp link çin merkezli bir modem şirketi. asus modemler filan bayaa uzun süre gider gibi geliyor.
markayla alakası yok bence yanacağı tutmuş yanmış :) belki voltajdır açık kalmayla alakası olsa herkesinki açık çoğu yanar dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı