Yatay geçiş derslerin farklılıkları nedir?

ToshDang

Femtopat
Daha fazla  
Yatay geçiş hakkı kazandım. Okul tarafından kabul edildi fakat aklımda birkaç soru oluştu. 1.sınıfı okuduğum okuldaki derslerim geçiş yaptığım üniversitede 2. sınıf dersleri içinde de yer alıyor. Ondan dolayı muaf sayılıyor fakat geçiş yaptığım üniversitede 1. sınıfta eksik olan derslerimi alttan şekilde 2. sınıfı okurken almam gerekiyor mu? Yoksa %80 ders uyumundan dolayı direkt 2. sınıf derslerinden devam mı edeceğim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Değerli üstadım,

Okuldan okula aynı bölüm dersleri bile farklılık göstermektedir.

Kısaca değinmek istiyorum.

Önceden aldığınız aynı dersler varsa, adı farklı içeriği aynı ders de olabilir bu ki transkiripti bu yüzden istiyorlar başvuru yaparken... O dersten muaf olursunuz.

Önceden sizin almadığınız ders varsa doğal olarak alacaksınız.

Önceden aldığınız bütün dersler mevcut ancak, yeni okulda sizin eski okula göre daha farklı dersler var ise o farklı daha önce almadığınız dersleri de almak zorundasınız.

Ayrıca, misal sizde 2. sınıfta olan dersler yeni okulda 4. sınıfta bile çıkabilir. Bu tamamen okulun müstakil işleyişiyle alakalı bir durumdur.

Sevgilerle. 🙏

Değerli üstadım,

Okuldan okula aynı bölüm dersleri bile farklılık göstermektedir.

Kısaca değinmek istiyorum.

Önceden aldığınız aynı dersler varsa, adı farklı içeriği aynı ders de olabilir bu ki transkiripti bu yüzden istiyorlar başvuru yaparken... O dersten muaf olursunuz.

Önceden sizin almadığınız ders varsa doğal olarak alacaksınız.

Önceden aldığınız bütün dersler mevcut ancak, yeni okulda sizin eski okula göre daha farklı dersler var ise o farklı daha önce almadığınız dersleri de almak zorundasınız.

Ayrıca, misal sizde 2. sınıfta olan dersler yeni okulda 4. sınıfta bile çıkabilir. Bu tamamen okulun müstakil işleyişiyle alakalı bir durumdur.

Sevgilerle. 🙏

Öncelikle dönüşleriniz için teşekkür ederim ön lisans bir bölümde okuyorum son senem ve geçiş yaptığım üniversitede yaklaşık 40-42 ders var toplam 4 dönemde benim tahminimce 16-18 dersten muaf sayıldım geriye kalan dersleri almamda bir sınır oluyor mu kalan derslerin hepsini almak istediğimde 2. sınıf içerisinde? Bir de seçmeli dersler olarak gözüken dersleri eski üniversitemdeki ders olarak saydırma gibi bir durum olabiliyor mu bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Tekrar teşekkürler.
Okuldan okula değişiklik gösteriyor. Size zaten eğitim programı çıkartılıyor. Genellikle daha fazla ders almanız gerekiyor ki yarım dönem geç bitiriyorsunuz okulu.
Kayıt yaptırdım fakat herhangi bir eğitim programı istemek aklıma gelmedi en kısa zamanda uğrayıp alacağım. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
@ToshDang, geçtiğiniz okuldan önceki okulunuza göre aldığınız dersler çok değişebiliyor. Buna geçiş yaptığınız üniversitenin yönetimi ile konuşmanız gerekli. Her okulun verdiği ders sayısı ve içeriği farklılık gösterebiliyor. Şimdi direkt "şu şekilde oluyor" dersek yanlış yönlendirmiş oluruz. Hayırlı olsun bu arada, sizin için iyi olur umarım. :)

Öncelikle dönüşleriniz için teşekkür ederim ön lisans bir bölümde okuyorum son senem ve geçiş yaptığım üniversitede yaklaşık 40-42 ders var toplam 4 dönemde benim tahminimce 16-18 dersten muaf sayıldım geriye kalan dersleri almamda bir sınır oluyor mu kalan derslerin hepsini almak istediğimde 2. sınıf içerisinde? Bir de seçmeli dersler olarak gözüken dersleri eski üniversitemdeki ders olarak saydırma gibi bir durum olabiliyor mu bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Tekrar teşekkürler.
@ToshDang, geçtiğiniz okuldan önceki okulunuza göre aldığınız dersler çok değişebiliyor. Buna geçiş yaptığınız üniversitenin yönetimi ile konuşmanız gerekli. Her okulun verdiği ders sayısı ve içeriği farklılık gösterebiliyor. Şimdi direkt "şu şekilde oluyor" dersek yanlış yönlendirmiş oluruz. Hayırlı olsun bu arada, sizin için iyi olur umarım. :)

Saygıdeğer Cruslan hocamın da dediği doğrultuda ne desek aslında sizi yalan yanlış yönlendirebilme ihtimalimiz yüksek.

Okuldan okula değişmekte bunlar. Aynı dersin başka okullarda sınıfları ve kredi kat sayıları bile değişiklik gösterebiliyor. Ancak ben dahil yatay geçiş yapıp okulu uzatmayan pek görmedim. 🎭

Ben zamanında içeriği aynı olan ama ismi farklı olan dersi saydıramamıştım. Sonra o dersin hocasına gidip eski okul notlarını göstermiştim. O da sağolsun yardımcı olup dersten muaf saydırmıştı.

Biraz kendiniz peşinde koşmalısınız.

Teşekkürler 🙏

Saygıdeğer cruslan hocamın da dediği doğrultuda ne desek aslında sizi yalan yanlış yönlendirebilme ihtimalimiz yüksek.

Okuldan okula değişmekte bunlar. Aynı dersin başka okullarda sınıfları ve kredi kat sayıları bile değişiklik gösterebiliyor. Ancak ben dahil yatay geçiş yapıp okulu uzatmayan pek görmedim. 🎭

Ben zamanında içeriği aynı olan ama ismi farklı olan dersi saydıramamıştım. Sonra o dersin hocasına gidip eski okul notlarını göstermiştim. O da sağ olsun yardımcı olup dersten muaf saydırmıştı.

Biraz kendiniz peşinde koşmalısınız.

Anladım okulla en kısa sürece görüşeceğim. Fikirleriniz ve bilgileriniz için minnettarım.

Hocam öncellikle merhaba yatay geçiş yapmayı planlıyorum bende sormak istediğim birkaç soru var size bir e-posta hesabı verebilir misiniz? İletişime geçmek istiyorum sizinle.
@ToshDang

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı