Yatay geçişte ders farklılıkları sorun yaratır mı?

Makaleler
1
Şu anda halihazırda eğitim gördüğüm kurumun derslerinden memnun değilim ve başka bir üniversitenin başka bir mühendislik bölümüne geçiş yapmak istiyorum. Elektrik elektronik mühendisliğinden bilgisayar mühendisliğine geçeceğim. Öncelikle şöyle bir sorum var:
1) Başvuru yapan öğrencinin aynı düzeyde eşdeğer bir diploma programına kayıtlı olması gerekir.
Bu madde bana sorun çıkartır mı?

İkinci olarak şöyle bir sorun var ekteki görsellerde belirttiğim gibi bizim okul ile gitmek istediğim okulun ders programları birbirinden çok farklı. Merkezi taban puan ile gideceğim bunu da belirtmiş olayım. Bu ders farklılıkları benim geçmeme engel olur mu? Bir arkadaşıma sordum, gidersin ama dersler farklı olduğu için 1. sınıftan başlarsın dedi. Yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim.

1123.PNG

1231211.PNG

Dosya Ekleri

• 1231.PNG
    1231.PNG
    9,7 KB · Görüntüleme: 34
O madde lisans ise lisans programına kayıt olmalıdır şeklinde açıklanabilir. Dert edilmesine gerek yok.

Derslerin ismi farklı olsa bile içeriğine bakılır. Tabi burada kesin konuşmak mümkün değil zira okuldan okula değişmekte.

Hangisi için dediğinizi de yazar mısınız?
O madde lisans ise lisans programına kayıt olmalıdır şeklinde açıklanabilir. Dert edilmesine gerek yok.

Derslerin ismi farklı olsa bile içeriğine bakılır. Tabi burada kesin konuşmak mümkün değil zira okuldan okula değişmekte.
Derslerin içeriği de farklı tamamen birbirinden. Alakasız şeyler %100 oranında.

Buna senin değil gideceğin okulun öğrenci işleri ya da bölüm öğrenci işleri bakmalı. Yani sen başvuru yapıyorsun ya da dilekçe veriyorsun ve onlar da ders müfredatına göre denklik tablosu çıkartıyor.

Şu an kaçıncı sınıfsın? 1. sınıfsan çok da dert olmaz, eksik dersleri yaz okulu falan şeklinde alırsın. Ama Öğrenci İşlerine sormalısın bu soruları.

Sorun oluşturur ama oluşturmaz. Tamamen senin başvurunu değerlendirenlere bağlı. Kaçıncı sınıf olduğunu anlamadım ben. Ama 1. sınıfsan ve yazın yatay geçiş düşünüyorsan %50'den fazla ihtimal verirdim ben. Çünkü mühendisliklerin genel olarak ilk yılları yakın derslerden oluyor. Ama paylaştığın görsellere baktığımda neredeyse hiç aynı dersin olmadığını görüyorum. O kadar az ki %50 yerine %10 derim. Ama yine de başvuruyu değerlendiren kişi/kişilere bağlı. İsterlerse seni 1. sınıf olarak alıp önceden aldığın derslerden bir kısmını sayarlar. İstemezlerse başvurunu reddederler.

Sorun oluşturur ama oluşturmaz. Tamamen senin başvurunu değerlendirenlere bağlı. Kaçıncı sınıf olduğunu anlamadım ben. Ama 1. sınıfsan ve yazın yatay geçiş düşünüyorsan %50'den fazla ihtimal verirdim ben. Çünkü mühendisliklerin genel olarak ilk yılları yakın derslerden oluyor. Ama paylaştığın görsellere baktığımda neredeyse hiç aynı dersin olmadığını görüyorum. O kadar az ki %50 yerine %10 derim. Ama yine de başvuruyu değerlendiren kişi/kişilere bağlı. İsterlerse seni 1. sınıf olarak alıp önceden aldığın derslerden bir kısmını sayarlar. İstemezlerse başvurunu reddederler.
Her yatay geçiş konumda bana yardım ediyorsun :D çok teşekkür ederim.
Buna senin değil gideceğin okulun öğrenci işleri ya da bölüm öğrenci işleri bakmalı. Yani sen başvuru yapıyorsun ya da dilekçe veriyorsun ve onlar da ders müfredatına göre denklik tablosu çıkartıyor.

Şu an kaçıncı sınıfsın? 1. sınıfsan çok da dert olmaz, eksik dersleri yaz okulu falan şeklinde alırsın. Ama Öğrenci İşlerine sormalısın bu soruları.
Evet 1. sınıftayım şu an.

Yeni konular

Geri
Yukarı