Yavaşlayan bilgisayar nasıl hızlandırılır?

Format atmanızı tavsiye ederim. Format atınca da düzelmiyorsa HDD diskten dolayı olabilir. Benim de bir disk var. Sürekli yavaş hangi formatı kurarsam kurayım hızlanmıyor çöküp duruyor, satıcısına üreticisine her gün saydırtıyor.

Önümde;
Ryzen 5 1600,
8 GB RAM,
GTX 1050,
Windows 10,
HDD,
Masaüstü bilgisayar var.

Benim değil, küçük çocuk kullanıyor. Ve benim 10 senelik PC'den bile yavaş, takılmalar oluyor. İlk zamanlar böyle değildi. Kasadan ses de çok geliyor gibi. Şimdi bunun ne sorunu var, neleri kontrol etmeliyim, ne yapmalıyım? İstediğiniz bilgileri gönderiye ekleyebilirim. Net açıklayıcı bir şekilde yazar mısınız?

Hocam fanı tozlanmış olabilir, ısınmış olabilir, virüs bulaşmış, diskiniz çok doludur, arka plan işlemleri çok olabilir.
1-fanı tozlanmış olabilir.
Fanın tozlanması, fanın yavaşlamasına, hava akımının kötü etkilendiği için bilgisayar ısısının artmasına sebep olur. Bilgisayar ısısının artması durumunda parçalar çok ısındığı için işlemlerini düzgün yapamamalarına sebep olur. Bu sebeple fan temizliği yapılmalıdır.
2-ısınmış olabilir.
Bunun fanla alakası var fakat 1 sebebi daha vardır. Termal macun kuruduğu anda bilgisayarın beyni dediğimiz işlemci aşırı ısınır ve bilgisayara kötü etki olmamak için daha yavaş çalışır. Bu yüzden termal macun yenilenmelidir.
3-virüs bulaşmış olabilir.
Virüsler bilgisayarda çeşitli işlemler yaparak bilgisayarı yorarlar. Bu yüzden virüsleri engellemek gerekir. Virüsler bilgisayarı yorduğu için yavaş çalışmasına sebep olur. Bu yüzden virüsleri temizlemek önemlidir. Tavsiye ettiğimiz programlar şunlardır: Kaspersky, ESET, Bitdefender.
4-disk çok dolu olabilir.
Disk çok dolu olduğundan dolayı bilgisayar işlem yapacak alan bulamaz ve yavaş çalışır. Disk çok dolu olduğunda bilgisayar yavaşlar. Diski boşaltma yöntemlerimiz şunlardır: 1'incisi Windows+r tuşuna basmak, ardından oraya %temp% yazarak buradaki dosyaları boşaltıyoruz. Silinemeyen dosya varsa atla diyoruz.. Ardından prefecth ve %'siz şekilde temp yazıyoruz. Bunları da boşaltınca bilgisayarınızdaki alan açılacaktır. 2'nci yöntemimiz şudur. Boşaltmak istediğimiz diske sağ tıklayarak özellikler diyoruz. Ardından diski temizle diyoruz. Gerisi size kalmış. İstediğinizi yapın.
5-arka plan işlemleri çok olabilir.
Arka planda çalışan uygulamalar çok kaynak kullanıp bilgisayarı yavaşlatıyor olabilir. Bu yüzden arka planda fazla kaynak tüketen uygulamaları kapatıyoruz. Fakat Windows işlemlerini kapatmayınız. Bunu yapmak için CTRL+alt+delete kombinasyonunu kullanarak görev yöneticisini açıyoruz. Burada çok kaynak tüketen uygulamaları kapatıyoruz.
Size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana! Bunları denemenizi öneririm.Eğer sorununuzu çözdüysem çözüldü olarak işaretlerseniz beni çok mutlu edersiniz.

Son düzenleme:
SSD kullanmalısınız ayrıca bahsettiğiniz yavaşlama HDD kullansanız bile olmamalı. Yine de Kaspersky ve Malwarebytes ile bir tarama yapmanızı öneririm.

HD sentinelde ana ekranda görünüyor zaten diskin durumu.
AIDA 64'te bilgisayar altından algılayıcıya gel.
1624812082629.png
1624812142423.png

SSD kullanmalısınız ayrıca bahsettiğiniz yavaşlama HDD kullansanız bile olmamalı. Yine de Kaspersky ve Malwarebytes ile bir tarama yapmanızı öneririm.

İlk defa HDD ile PC kullanmıyorum. Normal olmayan bir sıkıntı var. Kaspersky ile tam taratma yapıyorum ama kolay bitecek gibi değil %1 de kaldı.

Yeni konular

Geri
Yukarı