Yavru muhabbet kuşu eğitimi

erenerdugan

Hectopat
Arkadaşlar daha dün aldım yavru muhabbet kuşu. Bu muhabbet kuşunu nasıl elime alıştırırım ve kaç günde elime alışır? İlk defa kuş besleyeceğim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Muhabbet kuşu eğitimi ve evcilleştirilmesi çok farklı şeylerdir.Siz evcilleştirmeye çalışıyorsunuz.
Kuşu dışarı çıkarmadan elinize biraz yem dökün ve kafesin için uzatın ilk başlarda elinize gelmeyecektir ancak daha sonra elinizden yem yeme başlayacaktır.

Bu uygulamayı bir kaç gün devam ettirin.Kısaca kuşunuzun güvenini kazanın yem vermediğiniz vakitlerde bile kuşunuz ile ilgilenin konuşun.

Belirli bir süre yok size güvenene kadar yapacaksınız kuş tahmin ettiğiniz gibi 3 gün yapayım alışır 5 gün şunu yapayım o zaman yapar denilenecek bir hayvan değil. 1 Ay boyunca uğraşır elinize alıştırırsınız yaptığınız bir hareket hayvanın size olan güvenini kırar ve tekrar uğraşmak zorunda kalırsınız.

Arkadaşlar daha dün aldım yavru muhabbet kuşu. Bu muhabbet kuşunu nasıl elime alıştırırım ve kaç günde elime alışır? İlk defa kuş besleyeceğim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Ben aldığımda ilk 3-4 gün kafesinde beklettim çevreye alışsın diye sonra elimden yem vermeye başladım 1 haftaya yakın onla uğraştım elimden yeme rahat gelince dışarı çıkarttım. Çıkar çıkmaz kaçıyor ama kaçtıkça gidip parmağana almaya çalış yorulunca eline gelmek zorunda kalıyor sonra zaten güveni geliyor.Sabırlı olmak lazım 1.5 hafta sürdü. (Sakın avuç içine alma. Kafese girmezse kafesi yanına götür kendi girsin.)
Tam güvenmesi için arkadaşın dediği gibi toplam 1 ayı bulur.

Son düzenleme:
İlk başlarda elini kafesin yanında tutabilirsin, sonrasında eline ufak bir parça marul veya yem alarak kafesin içinde çok yavaş hareketlerle (korkutmadan) yem yedirmeye çalışabilirsin. Kuşun sana güvenmesi gerekiyor bu nedenle korkutucak hiçbir şey yapmaman gerek, lakin güvenmesi kolay olmayabilir. Bu sırada da sabırlı olman gerek hemen olacak şeyler değil, belirli bir günü vakti yok bu durumların.

Babamın eskiden 78 show jumbo muhabbet kuşu vardı oradan biliyorum bunların 6 aylıkken yemi kırabilmesi gerekiyor eline alışması için ve ısırmaması için kesin bir şey söyleyemem yaşını net öğrenebilir miyim?

Geri
Yukarı