Yayın için 6800XT vs RTX 3070 Ti

codWarzone

Hectopat
Herkese merhaba,
280Hz 1080p monitör için 6800XT mi 3070 Ti mi daha iyi performans verir? Amaç sadece FPS rekabetçi oyunlar ve yayın yapmak.
PUBG, CoD ve BF gibi oyunlarda 1080p de darboğaz yapmadan en iyi performansı verebilecek ve 280Hz'i hissettirebilecek ekran kartı hangisidir?

Niye darboğaz yapsın? İşlemcisini biliyor musun?
O iki kartın da 1080p'de darboğaz yapacağını bilmek için işlemciyi bilmek mi gerekiyor sizce? Bilmeden cahilce yorum yapmayın. 2K ve 4K odaklı üretilmiş kartlar ikisi de.

O iki kartın da 1080P'de darboğaz yapacağını bilmek için işlemciyi bilmek mi gerekiyor sizce? Bilmeden cahilce yorum yapmayın. 2K ve 4K odaklı üretilmiş kartlar ikisi de.

Evet ben de böyle duymuştum hocam işlemci olarak 5800X düşünüyorum ama dediğim gibi darboğaz yapmayacak şekilde bir sistem nasıl toplarım? Mecburen 1080p de oynayacağım fakat 280Hz olması ve benim sadece FPS ve rekabet oyunları oynayacak olmam kalite yerine performansı tercih ettiğimi gösteriyor bazıları 3060 Ti 1080p de yeterli olur diyor. Kafam çok karışık :D PUBG'de 280Hz i alabilecek (1080p için) en iyi GPU ve CPU hangisidir?

Evet ben de böyle duymuştum hocam işlemci olarak 5800X düşünüyorum ama dediğim gibi darboğaz yapmayacak şekilde bir sistem nasıl toplarım? Mecburen 1080p de oynayacağım fakat 280Hz olması ve benim sadece FPS ve rekabet oyunları oynayacak olmam kalite yerine performansı tercih ettiğimi gösteriyor bazıları 3060 Ti 1080p de yeterli olur diyor. Kafam çok karışık :D PUBG'de 280Hz i alabilecek (1080p için) en iyi GPU ve CPU hangisidir?

Hocam darboğaz olmaması için 2 seçenek var, ya monitörünüzü (yani çözünürlüğünüzü) yükselteceksiniz ya da 1080P odaklı kartlar tercih edeceksiniz. Şahsen render vs uğraşmıyorsanız 5800X gereksiz sadece oyun için, onun yerine 5600X daha mantıklı olur işlemci açısından. GPU kısmına gelirsek anladığım kadarıyla elinizde şu an 280Hz bir 1080p monitör mevcut ya da kafanızda o monitör var, 3060 veya 3060 Ti 1080P'de darboğaz yapmadan oynatır sizi, çok isterseniz 3070 de alabilirsiniz arada FPS dışında oyun oynayacaksanız. Size kalmış tamamen.

Bu arada dip not olarak söyleyeyim PUBG'de (PC versiyonu mobil değil) şu an 280 FPS almak çok zor, hatta bırakın 280'i 144 bile zor. Şahsen ben sizin yerinizde olsam 144Hz 2K bir monitör, işlemci olarak 5600X ve ekran kartı olarak da 3060 Ti veya 3070 alırdım.

Her şeyden önce, 280 Hz monitörün marifetini tam olarak hissetmek için bir oyunda en az 280 FPS alabilmeniz lazım. Sözünü ettiğiniz oyunlarda 280 FPS civarı performans verecek işlemci, bellek, ekran kartı kombini yok. Yani monitör tercihiniz gereksiz/hatalı olmuş. Siz CS:GO, Valorant monitörü almışsınız. Halbuki 144 Hz IPS monitör almanız yeterliydi.

İkincisi, darboğaz olmaması için bu ekran kartları (bilhassa RX 6800 XT) en azından Ryzen 5 5600x işlemci ile ve en az 3600 MHz bellek kitleri ile kullanılmalı.

Üçüncüsü, RX 6800 XT bariz güçlü bir kart. RTX 3080 ile kıyaslanır ve saf güç olarak birazcık öndedir. Yani oyun performansları harika. Ancak yayın tarafında ne olur kestiremiyorum.

Ben RX 6800 XT tercih ederdim. Benim oynadığım/oynama ihtimalim olan oyunların neredeyse hiçbirinde DLSS/FSR veya RT desteği yok. Ayrıca iddiaların aksine AMD kartlar yeterince stabil çalışıyor.

Not: Böyle bir sistem için 1440p 75-144 Hz monitör idealdir.

O iki kartın da 1080p'de darboğaz yapacağını bilmek için işlemciyi bilmek mi gerekiyor sizce? Bilmeden cahilce yorum yapmayın. 2K ve 4K odaklı üretilmiş kartlar ikisi de.
Sana sıfır darboğazla çalışır demedim, ama güçlü bir işlemciyle azalır. 2k monitörler yenileme hızları yükselince ciddi maliyet demek. Neden FHD monitörü varsa bu şekilde kullanmasın? Ekstra monitör maliyeti yerine sağlam bir işlemciye yatırım yapar.

Hocam darboğaz olmaması için 2 seçenek var, ya monitörünüzü (yani çözünürlüğünüzü) yükselteceksiniz ya da 1080p odaklı kartlar tercih edeceksiniz. Şahsen render vs uğraşmıyorsanız 5800X gereksiz sadece oyun için, onun yerine 5600X daha mantıklı olur işlemci açısından. GPU kısmına gelirsek anladığım kadarıyla elinizde şu an 280Hz bir 1080p monitör mevcut ya da kafanızda o monitör var, 3060 veya 3060 Ti 1080P'de darboğaz yapmadan oynatır sizi, çok isterseniz 3070 de alabilirsiniz arada FPS dışında oyun oynayacaksanız. Size kalmış tamamen.

Bu arada dip not olarak söyleyeyim PUBG'de (PC versiyonu mobil değil) şu an 280 FPS almak çok zor, hatta bırakın 280'i 144 bile zor. Şahsen ben sizin yerinizde olsam 144Hz 2K bir monitör, işlemci olarak 5600X ve ekran kartı olarak da 3060 Ti veya 3070 alırdım.

Değerli bilgiler için teşekkür ederim hocam. Ben şu an ASUS ROG i7-8750H GTX1070M 8 GB, 32 GB RAM özelliklerine sahip laptop kullanıyorum. Harici monitör satın aldım. O da önceki mesajda belrttiğim gibi 1920x1080 280Hz 1ms. Bahsi geçen laptop ile PUBG'de 1080p kenar yumuşatma yüksek, doku yüksek diğer ayarlar en düşük olacak şekilde 130FPS'in altına düşmüyorum. Zaman zaman 170 oluyor ama ortalaması 135-140 diyebilirim. Şimdi masaüstüne geçme düşüncem var ve monitörü değiştiremem çünkü daha yeni aldım ve bayağı bir para ödedim. Benim için önemli olan kaliteden öte performans o yüzden sistem toplarken FPS ve rekabetçi oyunlarda 280Hz i hissettirecek bir sistem arıyorum. Boşu boşuna yüksek GPU'lara para verip darboğaz yaşamak istemiyorum. Sadece oyun ve yayın için GPU ve CPU önerisi lazım bana ama bulamıyorum hocam.
Her şeyden önce, 280 Hz monitörün marifetini tam olarak hissetmek için bir oyunda en az 280 FPS alabilmeniz lazım. Sözünü ettiğiniz oyunlarda 280 FPS civarı performans verecek işlemci, bellek, ekran kartı kombini yok. Yani monitör tercihiniz gereksiz/hatalı olmuş. Siz CS:GO, Valorant monitörü almışsınız. Halbuki 144 Hz IPS monitör almanız yeterliydi.

İkincisi, darboğaz olmaması için bu ekran kartları (bilhassa RX 6800 XT) en azından Ryzen 5 5600X işlemci ile ve en az 3600 MHz bellek kitleri ile kullanılmalı.

Üçüncüsü, RX 6800 XT bariz güçlü bir kart. RTX 3080 ile kıyaslanır ve saf güç olarak birazcık öndedir. Yani oyun performansları harika. Ancak yayın tarafında ne olur kestiremiyorum.

Ben RX 6800 XT tercih ederdim. Benim oynadığım/oynama ihtimalim olan oyunların neredeyse hiçbirinde DLSS/FSR veya RT desteği yok. Ayrıca iddiaların aksine AMD kartlar yeterince stabil çalışıyor.

Not: Böyle bir sistem için 1440p 75-144 Hz monitör idealdir.

Çok teşekkür ederim hocam. Fakat üstte de yazdığım gibi monitörü almış bulundum. Yayın ve oyun için en iyi performansı hangi GPU ve CPU verir acaba ben de bilemiyorum. İşlemci için DDR5 bekleyebilirim. Alder Lake sanırım kasım / aralık gibi satışa çıkacak.

Geri
Yukarı