Yayın PC'sinde ekran yırtılması oluşuyor

Emre öztürk78

Decapat
Merhabalar sorunum yayın bilgisayarına giden görüntüde yırtılmalar oluyor. Görüntüyü gplus 4K VC500 capture kart ile veriyorum. Yayın bilgisayarına. Oyun PC'si 144 Hz monitör, yayın PC'si 75 Hz monitör. Benim aklıma monitörlerin olusturdugu Hz farkı geldi. Peki bu düşüncede neden yoğunlaştım. 75 Hz monitörle oynarken bir problem yoktu. Yayın pcsinde 60 Hz monitör takılıydı. Tam da takıldığım nokta burası Total club Manager oynarken yeni monitör almadan önce sadece bu oyunda yırtılmalar oluyordu çözünürlük düşerek sorunu halletmiştim. Şimdi ise durum farklı. Tavsiyeleriniz bekliyorum.

Son olarak Driver Booster kullandım. Ekran kartı driveri kurarken. Yayın bilgisayarı için.

1. sistem oyun bilgisayarı.
CPU: Ryzen 5 3500X.
GPU: NVIDIA GTX 960.
RAM: 16 GB CL15.
SSD: 120 GB.
HDD: 500 GB.
Monitör: 144 Hz.

2. sistem yayın bilgisayarı.
CPU: Ryzen 3 3300X.
GPU: AMD R9 380.
RAM: 16 GB CL16.
SSD: 120 GB.
HDD: 1 TB.
Monitör: 75 Hz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende bilmiyorum problem nedir. mantık yürütmeye çalışıyorum. bu yayıncılar 144 hz üstü monitör kullanıyorlar. her monitör değiştiginde 2 tane alıyor olmaları lazım ozaman. ben PC ye bir format atıyım şansıma belki düzelir.
Boşuna formatla uğraşmayın hocam zannetmiyorum. Capture card ekrana düşen görüntüyü birebir yakalıyorsa 75Hz monitörde oynatmak için bazı kareleri atması gerekecektir. Bu da yırtılmaya sebebiyet veriyor hareketli görüntülerde muhtemelen. Yayı8n esnasında monitörü 75Hz'ye çekmeyi deneyebilirsiniz.

Şimdi yayınızı farklı bir PC üzerinden 75 FPS üstü görüntülüyorsanız o görüntüyü veren monitörde yırtılma olur. Hem buna neden takılıyorsun ki? Önemli olan internet ortamına stabil ve yüksek kalite yayın yapman?

Şimdi yayınızı farklı bir PC üzerinden 75 FPS üstü görüntülüyorsanız o görüntüyü veren monitörde yırtılma olur. Hem buna neden takılıyorsun ki? Önemli olan internet ortamına stabil ve yüksek kalite yayın yapman?
işte tamda burda sorun cıkıyor. yayının tekrarını izlediğimde. Yırtılmalar mevcut bu yüzden pc den şüpelenip formatlamak istiyorum.

işte tamda burda sorun cıkıyor. yayının tekrarını izlediğimde. Yırtılmalar mevcut bu yüzden pc den şüpelenip formatlamak istiyorum.
Yanlış mantık yürütüyorsunuz hocam, PC'de sıkıntı olduğunu gösteren ya da ima eden herhangi bir durum yok ortada.

Yırtılmanın yazılımsal bir yönü yok. Boşuna format atarsınız. Siz 144 FPS mi yayın yapıyorsunuz? Evet ise nasıl? Ben 1080p 60 FPS yapıyorum mis gibi. Yayınınızı telefondan izlemeyi deneyin. Görüntüde bozulma varsa o zaman şüpheli görüntü aktarıcıdadır.

Boşuna formatla uğraşmayın hocam zannetmiyorum. Capture card ekrana düşen görüntüyü birebir yakalıyorsa 75Hz monitörde oynatmak için bazı kareleri atması gerekecektir. Bu da yırtılmaya sebebiyet veriyor hareketli görüntülerde muhtemelen. Yayı8n esnasında monitörü 75Hz'ye çekmeyi deneyebilirsiniz.
Yani 144 hz monitörü 75 hz cekmek mantıklı gelmediği için. Çözüm aramak durumunda kaldım.
Yırtılmanın yazılımsal bir yönü yok. Boşuna format atarsınız. Siz 144 FPS mi yayın yapıyorsunuz? Evet ise nasıl? Ben 1080p 60 FPS yapıyorum mis gibi. Yayınınızı telefondan izlemeyi deneyin. Görüntüde bozulma varsa o zaman şüpheli görüntü aktarıcıdadır.
1080P 60 FPS Yayın yapıyorum. Oyun içi fps 180 200 Arası değişiyor. full ayarlarda

Yani 144 hz monitörü 75 hz cekmek mantıklı gelmediği için. Çözüm aramak durumunda kaldım.

1080P 60 FPS Yayın yapıyorum. Oyun içi fps 180 200 Arası değişiyor. full ayarlarda
Yayın 60 FPS yayınlanıyorsa yırtılma olmaması lazım. Yırtılma monitör Hz değerinin üstünde iken olur. Siz isterseniz 1k FPS alın oyunda yayın saniyede 60 kare iletildiği için izleyen kişi de saniyede 60 kare izliyor ki buna 60 Hz monitör bile yeter demek.

Geri
Yukarı