Yazı okurken anlamakta zorlanmak

Karabomba

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, tam olarak emin olmadığım için birkaç kişinin fikrini almak istedim.

23 yaşındayım ve bazı sorunlar yaşıyorum. Yazı okurken anlamakta zorlanıyorum, anlamaya çalışınca okumam yavaşlıyor ve sonra dikkatim çok fazla dağılıyor. (Hızlı okurken genel olarak okuduğumun farkına bile varmıyorum ve önceki cümlelerde ne yazdığı hakkında bir fikrim bile olmuyor.) Konuşurken kelimeleri unutuyor, ya kelimeyi bulmak için bir süre düşünüyor ya da o kelimenin yerine farklı bir kelime bulmaya çalışıp kullanıyorum. Bunlar hakkında internette biraz araştırma yapınca semptomlara uygun olduğunu düşündüğüm bir hastalığa vardım ama ondan da emin değilim. Afazi diye geçiyor internette ama anladığım kadarıyla sol beyinde oluşan bir hasar sonrası gerçekleşiyor, bunun dışında oluyor mu, onu bilmiyorum.

Beynime herhangi bir darbe falan almadım, bir deyişle "çocukluktan beri burnum bile kanamadı" diyebilirim. Bu konu hakkında önerileriniz var mı? Böyle sorunlarla karşılaşanlar ve tecrübe etmiş olanlar varsa ne yaptıkları hakkında bilgi verebilir mi? Biliyorum cevapların yarısı "hastaneye git" olacak, haklısınız ama onun hakkında da sorum olacak, böyle şeylere devlet hastanesi mi iyi bakar yoksa özel mi? Böyle bir durumda hangisini seçmeliyim? Özel olarak NP hastanesini tek biliyorum bu konuyla alakası olan, onun hakkında da önerileriniz ve bildikleriniz varsa onları da paylaşırsanız güzel olur. Bir de fiyatlandırma ortalama sizce kaç olur böyle bir durumda? Devlet ve özel arasındaki farkı soruyorum (sadece NP'den bahsetmiyorum, varsa farklı hastanelerden de örnek güzel olabilir/İstanbul'da yaşıyorum) Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

Uzun süredir tarih ve dine merak sarmış araştırmalar yapıyordum ama genel olarak farkına vardığım şey bilgilerin çoğunu unutuyorum. Normalde sayısal (fizik/matematik) ile aram iyi ve anlamak da pek sorunum olmuyor ama sanırsam o da yavaş yavaş başladı. Kitap okumayı pek sevmem ama okumak ve öğrenmek zorunda olduğumu bilirim, bunun için çok kitap aldım (veya PDF indirdim) ama kötü yanı okuması ve anlaması çok zaman alıyor. Ve genel olarak da unutuyorum okuduklarımı ve bu sorunun çözülmesini istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, tam olarak emin olmadığım için birkaç kişinin fikrini almak istedim.

23 yaşındayım ve bazı sorunlar yaşıyorum. Yazı okurken anlamakta zorlanıyorum, anlamaya çalışınca okumam yavaşlıyor ve sonra dikkatim çok fazla dağılıyor. (hızlı okurken genel olarak okuduğumun farkına bile varmıyorum ve önceki cümlelerde ne yazdığı hakkında bir fikrim bile olmuyor.) Konuşurken kelimeleri unutuyor, ya kelimeyi bulmak için bir süre düşünüyor ya da o kelimenin yerine farklı bir kelime bulmaya çalışıp kullanıyorum. Bunlar hakkında internette biraz araştırma yapınca semptomlara uygun olduğunu düşündüğüm bir hastalığa vardım ama ondan da emin değilim. Afazi diye geçiyor internette ama anladığım kadarıyla sol beyinde oluşan bir hasar sonrası gerçekleşiyor, bunun dışında oluyor mu, onu bilmiyorum.

Beynime herhangi bir darbe falan almadım, bir deyişle "çocukluktan beri burnum bile kanamadı" diyebilirim. Bu konu hakkında önerileriniz var mı? Böyle sorunlarla karşılaşanlar ve tecrübe etmiş olanlar varsa ne yaptıkları hakkında bilgi verebilir mi? Biliyorum cevapların yarısı "hastaneye git" olacak, haklısınız ama onun hakkında da sorum olacak, böyle şeylere devlet hastanesi mi iyi bakar yoksa özel mi? Böyle bir durumda hangisini seçmeliyim? Özel olarak np hastanesini tek biliyorum bu konuyla alakası olan, onun hakkında da önerileriniz ve bildikleriniz varsa onları da paylaşırsanız güzel olur. Bir de fiyatlandırma ortalama sizce kaç olur böyle bir durumda? Devlet ve özel arasındaki farkı soruyorum (sadece Np'den bahsetmiyorum, varsa farklı hastanelerden de örnek güzel olabilir/İstanbul'da yaşıyorum) şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

Uzun süredir tarih ve dine merak sarmış araştırmalar yapıyordum ama genel olarak farkına vardığım şey bilgilerin çoğunu unutuyorum. Normalde sayısal (fizik/matematik) ile aram iyi ve anlamak da pek sorunum olmuyor ama sanırsam o da yavaş yavaş başladı. Kitap okumayı pek sevmem ama okumak ve öğrenmek zorunda olduğumu bilirim, bunun için çok kitap aldım (veya PDF indirdim) ama kötü yanı okuması ve anlaması çok zaman alıyor. Ve genel olarak da unutuyorum okuduklarımı ve bu sorunun çözülmesini istiyorum.

Beni anlatmışsınız hocam 😐

Kardeşim bende seninle aynı sorundan muzdaribim kafam çok dalgın ve aşırı unutkanım. Bazen başladığım bir cümleyi nereye bağlayacağımı unutuyorum. Bunun aşırı stresten olduğunu düşünüyorum. Bir çözümünü bulamadım.

Kardeşim bende seninle aynı sorundan muzdaribim kafam çok dalgın ve aşırı unutkanım. Bazen başladığım bir cümleyi nereye bağlayacağımı unutuyorum. Bunun aşırı stresten olduğunu düşünüyorum. Bir çözümünü bulamadım.
Hocam, stres aslına bakarsanız pek yok benim hayatımda. Hani belki biraz şaşırtabilir ama tam tersine mutlu olmayı bilen biriyim, en küçük güzel şey bile beni stresten uzak tutmaya yetiyor. Stresten olduğunu sanmıyorum. Hayatımda çok az stresli olduğum zamanlar sayabilirim.

Bunu buraya yazmakla hata ettin bence. Her kafadan farklı bir ses çıkacak ve kafan daha da karışacak. Bir doktora görün.
Dediğiniz doğru olabilir ama denemekten zarar gelmez bence. Hem sorunumu çözersem sonucu da buraya yazar ve çözüm kaynağı da olabilirim diye düşündüm.
Okuduğunu anlama yeteneğinin çoğunluğu zekasaldır. Kitap okumak belki bir nebze yardım edebilir ama çözümü olduğunu sanmıyorum. Doğuştan gelen bir şey kısaca.
Hocam yazdığınız yazının doğru olduğuna dair bir kaynak gösterebilir misiniz? Kendi fikriniz mi yoksa kitap/internetten edindiğiniz bir bilgi mi? Kendi fikriniz ise bu bölümle alakalı bir işte/üniversitede misiniz yani demek istediğim eğitimini aldınız mı?

Hocam yazdığınız yazının doğru olduğuna dair bir kaynak gösterebilir misiniz? Kendi fikriniz mi yoksa kitap/internetten edindiğiniz bir bilgi mi? Kendi fikriniz ise bu bölümle alakalı bir işte/üniversitede misiniz yani demek istediğim eğitimini aldınız mı?
Sayısal zeka, görsel zeka, işitsel zeka gibi zeka bölümlerinden birkaçına dahildi sanırım. Bir yerde okuduğumu hatırlıyorum, bulursam sizinle de paylaşırım. Okuduğunu anlama da problem çözme gibi sayısal zeka ile diğer bölümlerin birleşmesinden oluşan bir yetenek.

Sayısal zeka, görsel zeka, işitsel zeka gibi zeka bölümlerinden birkaçına dahildi sanırım. Bir yerde okuduğumu hatırlıyorum, bulursam sizinle de paylaşırım. Okuduğunu anlama da problem çözme gibi sayısal zeka ile diğer bölümlerin birleşmesinden oluşan bir yetenek.
Evet ama anlamakta zorluk yani idrak etmek genel bir şey bence, benim sayılarla ve kurallarla aram iyi, anlamakta zorlanmıyorum. Yukarıdaki yazımda "o da yavaş yavaş başlıyor" yazmamın sebebi uzun süredir bunun hakkında sayısal bölümde okumuyor olmam. Hatta son açtığım konumda bölüm değişme hakkında bilgi aldım ve fizik bölümüne geçmeyi düşünüyorum. Ama diğer bir Kandan tarih ve din benim için çok önemli şeyler ve aklımda kalmasını istiyorum. Kitaplarım da hep onlarla alakalı, sorunum anlama ve unutmada başlıyor. Halledersem bu konular hakkında da farklı farklı fikirlerim var, onları harekete geçireceğim. İnternette dediğiniz konu hakkında araştırma yapmıştım ve çözülemez diye bir sonuca varmadım. Burada sormamın nedeni önden bilgi edinmek ve doktor karşısında eksiksiz sorunlarımı söylemek(ayrıyeten ekonomik nedenler de var). Neyse, bekliyorum cevabınızı. Umarım bulursunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı