Uykuya Dalmakta Zorlanmak

CLM Project

Kilopat
Merhaba Sosyal'in baykuşları, saat şu anda 05:25 ve yine uyuyamadım.

Doğru hatırlıyorsam 13-14 yaşlarından beri zor uykuya dalıyorum. O zamanlar okula gidiyordum, sınavdı, ödevdi, arkadaşlarla sohbetti derken yine günüm dolu dolu geçiyordu ve akşam yorgun olup daha kolay uykuya dalabiliyordum. Kolaydan kastım yatakta en fazla 1 saat uyanık duruyordum sonra uyuyordum.

Şimdi 20 yaşıma gireli iki buçuk ay oldu ve şunu anladım daha da büyüdükçe uyku tutmuyor vücudum. Küçükken kafam yastığa değdiği gibi uyurdum ama şimdi uykuya zor dalıyorum genelde yatağa girdikten sonra en az 2 saat yatakta dönüyorum uyumak için.

Birkaç haftadır evde kendi çapımda spor yapıyorum, neredeyse vücudumun tamamını çalıştırıyorum ve bazen kendimi kaptırıp fazla çalışıyorum işte o zaman yorgunluktan 8-9 saat aralıksız uyuyorum. Programımı 1 gün spor 1 gün dinlenme olarak oluşturdum. Spor günlerinde bazen rahat uyuyorum bazen uyuyamıyorum mesela bugün spor günümdü ve sabahladım. Dinlenme günlerinde bazen 3 saatten fazla uykuya dalamadığım oluyor.

Bir de beynimde sürekli düşünceler dönüyor, yaptıklarım + yapacaklarım ve saire, hızlı düşünerek hemen bir senaryo yazabiliyorum kafamda herhangi bir olay/film için. Bir de kafamda istemsizce şarkılar çalıyor, istemeden devamını söylüyorum şarkının. Kısaca beynim susmuyor, habire bir düşünce ile uğraşıyor ve beni uyutmuyor.

Uyumak için şunları denedim:

Fazla efor sarf ederek yorulmak
Akşamları az yemek yemek
Hafif müzikler dinlemek
Uyuşturan bitki çayları içmek

Film izlemeyi ve kitap okumayı önermeyin çünkü bana işlemiyor. Hayatımda hiçbir zaman ne TV karşısında ne de PC başında hiçbirinde uyuya kalmadım. Tek hatırladığım lise üçte iken ders çalışırken uyuya kalmıştım, sebebi ise o zaman sabahçı olmamdı ve saat 07:00'da ilk ders başlıyordu.
Kitap okusam da uykum gelmiyor çünkü sessiz bir ortamda iken dikkatim direkt olarak okuduğum şeye odaklanıyor ve uykum daha da kaçıyor.

Bir öneri verin şu garibe :(

Aklında düşünceler olduğu için uyuyamıyorsun. Aklındakileri çıkar ve uyumaya odaklan. Bu sefer de uyumaya odaklandığında onu düşüneceksin ve uyuyamayacaksın. Aynı durum bende de var çünkü. O gün yaptıkların, gördüklerin vb. hepsini aklından çıkarmayı dene. Ve gözünü kapatıp bekle. Eğer yine uykun gelmediyse gözünü kapatarak geleceğini düşün ama stres yapıp değil iyi şeyler düşün. Mesela şöyle bir fabrikam olsa, şöyle bir bilgisayarım olsa gibi. Ama sakın sıkıntı etme. Eğer sıkıntı edersen moralin bozulur ve uykunun kaçması daha kolay olur.

Uyuduğunuz saatleri düzene koyun. Sabahları erken kalkın, gün içinde uyumayın, ve uykunuz gelmeden yatağa gitmeyin. Yatmaya 3-4 saat kala çay, kahve, kola gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın. 6 saat uyumak yetişkin bir insan için yeterlidir. Uyku ve yorgunluk gibi problemlerin nedeni eğer farklı bir hastalık durumu yoksa, düzensizliktir. Aslında saat kaçta yatıp kalktığınız da önemli ama bu aşamada bunları es geçerek sadece her gün aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterin. 3-4 gün sonra düzene girecektir.

Zor da olsa saat 6 gibi uyudum sabah ama saat 9 buçukta uyandım. Uykuyu almış gibi hissediyorum.

İnsomnia biraz zor çünkü ben yine uyuyabiliyorum bazen. Bir de galiba üstün zekalılarda oluyordu bu hastalık. Düşünmedim değil. Liseyi okul birincisi olarak bitirdim ama o kadar da üstün zeka değilim.

Kafamın içinde koşan fikirleri susturabilsem uyuyacağım da yapamıyorum işte.

Kolay kolay strese girmem, rahat adamımdır. Mesela 2 sene önce evimin hemen yanındaki ahşap çürük ev yanıyordu, ben evimi düşünmeyip meraklı bir şekilde itfaiye nasıl çalışıyor diye izliyordum gecenin 12'sinde, soğukta ve yağmurda. Utanmasam kuru yemiş alıp öyle izlerdim :)

Babam benden daha rahat o ev yanarken bizim eve girip yemek yiyordu, camdan bakıyordu bir de. Bu ne rahatlık peder bey?

Sanırım spor yapmadığım günler 1 saatlik yürüyüşler yaparsam rahat uyurum gibime geliyor.

Ekleme: Su, süt ve ayran dışınde hiçbir içeceği tüketmiyorum. Kafein yok. Belki ayda iki-üç kere ıhlamur içiyorumdur. Bir de gündüzler hiç uyumam çünkü uyanınca aşırı susamış oluyorum ve gece uyuyamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkesin bünyesi farklı olduğu için günlük uyku saati yeterliliği de değişkenlik gösterebilir. Biri 6 saat uykuyla gayet zinde bir şekilde uyanırken diğerine 10 saat uyku bile yetmeyebilir. İlla 8 saat uyuyacaksın diye bir şey yok zaten. Uyku saatin sana gün içi yetiyorsa problem yoktur. Ben de 5-6 saat uyuyan biri olarak katılıyorum.

Anladığım kadarıyla fiziksel bir sıkıntı yok. Ben psikolojik olarak düşünüyorum. Sonuçta bu olay dün başlayan bir şey değil. Uzun bir süredir aynı düzende isen birden farklı bir düzene geçmek zor gelebilir. Yatarken kötü şeyleri değil de, iyi şeyleri, yarın ne yapacaklarını düşünebilirsin. Sakin, kafanı rahatlatacak şeyler yani. Olumsuz bir şey düşünürsen o aklına takılıyor ve yatakta sağa sola dönmekle birlikte senin aklında seni kovalıyor. Gün içinde yorulmaya çalış, uyuyacağın saatin programını yap. Bir süre kendini sıkmaya çalışıp o düzene ayak uydurmaya çalış. Ayran seviyorsan bir bardak içip yatabilirsin. Ne kadar işe yaramayacağını düşünsem dahi. :)

Kafama taktığım bir sıkıntım yok çok şükür. Sadece zihnen uykuya yatkın değilim, mesela bugün 3,5 saat uyudum ve hiç yorgun hissetmiyorum. Spor yapmadığım günlerde yürüyüş yapmaya karar verdim. Birazdan 3-3,5 km'lik bir yürüyüşe çıkacağım, umarım işe yarar.

Birazdan 3-3,5 km'lik bir yürüyüşe çıkacağım

Yürüyüşümün rotası aşağıdaki gibi, ilk günden fazla kaçırdım yürümeyi. 9,15 kilometre, yaklaşık 2 saat 18 dakika. Bacaklar tutmuyor şu anda. :ROFL:
İlk yürüyüş.png

Karanlıkta ve sessiz bir ortamda uyumayı denemelisin. Ben de eskiden günde 6-7 saat şarkı dinliyordum. Kafam şiştiği için uyuyamıyordum. Gerçi hala uyuyamıyorum ama şarkı dinlemeyi azaltabilir veya bırakabilirsin.

Her insan gibi benimde sorunlarım olduğu için sigara ve alkol kullanmayı düşündüm. Ancak agresifleşeceğimi bildiğim için o yola başvurmadım. Zaten rahatlatmak yerine dahada çok ağrıtır kafayı.
Stresten uzak durmanı öneriyorum. Mümkünse uykuya dalma esnasında, seni düşündürecek, kafanı yoracak işlerini uyumadan önce yap.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı