Yazılım alanında genel olarak iş var mı?

tensa_zangetsu

Centipat
Arkadaşlar oyun programlamaya ve bilet-satış gibi otomasyon sistemlerine merakım vardır ama sanki bu işlerde para yok gibime geliyor. Çünkü yazılım alanı Türkiye'de kısıtlı gibi hissediyorum ve önü tıkanık gibi sanki. Çok yazılımcı var ve sektörde bu kadar yazılımcı için iş yok sanki.

Tamam hakiki yazılımcı aranıyor ama sonuçta bu da bir meslek, Türkiye'de diğer birçok meslek dalındaki insanlar hemen iş bulup, maaşlarını cebe atıyorlar bile.

Gece gece sizlere de bir danışayım, sorayım dedim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar oyun programlamaya ve bilet-satış gibi otomasyon sistemlerine merakım vardır ama sanki bu işlerde para yok gibime geliyor. Çünkü yazılım alanı Türkiye'de kısıtlı gibi hissediyorum ve önü tıkanık gibi sanki. Çok yazılımcı var ve sektörde bu kadar yazılımcı için iş yok sanki.

Tamam hakiki yazılımcı aranıyorda sonuçta bu da bir meslek, Türkiye'de diğer birçok meslek dalındaki insanlar hemen iş bulup, maaşlarını cebe atıyorlar bile.

Gece gece sizlere de bir danışayım, sorayım dedim.

Yurt dışında büyük şirketlere girmek bayağı iyi olur. Onun dışında Türkiye'de emeğe saygısı olan insan yok.

Sağlık sektörü, öğretmenler, memurlar, polisler falan.
Öğretmenler için ekstra çaba gösteriyor devlet.
Öğretmen olarak mezun olup 15 senedir atanamayıp dershanelerde sürünen çok insan var. Mezun olanların %70'i iş falan bulamıyor.

Sağlık sektöründe de durum aynı atanabilen ve düzgün iş bulabilen tek dal tıp doktorları onlar da çok düşük maaş alıyorlar uğraşlarına göre.

Polis dediğin şey özel olarak eğitilmiş insanlar ve yaptıkları işe göre çok kötü maaş alıyorlar ayrıca çalışma şartları çok ağır ve güvenceleri yok.

Devlet şu anda hiçbir insanı için çaba göstermiyor maalesef.

Öğretmen olarak mezun olup 15 senedir atanamayıp dershanelerde sürünen çok insan var. Mezun olanların %70'i iş falan bulamıyor.
Öğretmene özelde talep var sanki hocam.
Hocam diğer dediğiniz şeylere katılmıyorum, kusura bakmayın çünkü biraz savunucu bilgi ve yanlışlarla doludur.

Yurt dışında büyük şirketlere girmek bayağı iyi olur. Onun dışında Türkiye'de emeğe saygısı olan insan yok.
İmkanınız varsa yurt dışına çıkın burada durup vatan millet demenin kimseye faydası yok maalesef.
Maalesef imkanım yoktur. Benim param yoktur maalesef, hiç yok. Arkadaşlarım da yoktur para isteyebileceğim.

Son düzenleme:
Yurtdışında bir tane işin olur. Benim bir arkadaşım sadece siber güvenlikçilerin yazdığı programı kullanıp denetmelemesini yapıyor mesela, ben sistem tasarımını ve UX dizaynını yapıyorum, birisi yazıyor diğeri yayınlıyor diğeri bakım ve feedback işini hallediyor. Türkiye’de bunların üzerine bir de patronun kargoları için PTT’de sıra bekleyip çay demliyor, boşta kalınca dükkanı kapatmadan paspas atıyorsun.

Ben her zaman diyorum, Türkiye’de adam akıllı sistem analisti, proje yöneticisi, sistem tasarımcısı yok. Patronlar da ekip sinerjisinden zerre anlamıyor hepsi okumuş görgüsüz. Liderlik dedikleri bossy olmak. Amiyane tabiri ile patronluk taslamak, racon kesip artistlik yapmak. ATV yaz dizisi babadan şirket sahibi genç CEO halleri.

Yazılımcılar ise sırf işin amelelik kısmı olan development kısmını oluşturuyorlar ki bu bir projenin görünen kısmı olan %10’u temsil ediyor. Hele ki GPT devrinde bunun hiçbir önemi yok. E nerede Empati, Dizayn, Fikirleştirme ve Prototip süreçlerini yönetecek adam? Yok. Bu olmayan adamların işini GPT yapamaz ama sadece dil öğrenip yazılımcıyım diyen adamın işini yapacak hem chatBot hem gerçek insan çok bulunur.

2000’lerde değiliz, PC implementasyonu bitti devir artık daha rekabetçi, beklentisi daha yüksek aynı zamanda imkanlar da aynı oranda daha yüksek. Kısaca şimdi bulan ileride zaten işsiz kalır. İnsan kendisini ve alanını ilerletmek için çabalamalı, bu ikincisi çok önemli. Sistem tasarımı dersime giren emekli İngiliz Albay Hector E.’nin lafıdır bu. Alanını ilerleten adam boşta kalmaz.

Yurtdışında bir tane işin olur. Benim bir arkadaşım sadece siber güvenlikçilerin yazdığı programı kullanıp denetmelemesini yapıyor mesela, ben sistem tasarımını ve UX dizaynını yapıyorum, birisi yazıyor diğeri yayınlıyor diğeri bakım ve feedback işini hallediyor. Türkiye’de bunların üzerine bir de patronun kargoları için PTT’de sıra bekleyip çay demliyor, boşta kalınca dükkanı kapatmadan paspas atıyorsun.

2000’lerde değiliz, PC implementasyonu bitti devir artık daha rekabetçi, beklentisi daha yüksek aynı zamanda imkanlar da aynı oranda daha yüksek. Kısaca şimdi bulan ileride zaten işsiz kalır. İnsan kendisini ve alanını ilerletmek için çabalamalı, bu ikincisi çok önemli. Sistem tasarımı dersime giren emekli İngiliz Albay Hector E.’nin lafıdır bu. Alanını ilerleten adam boşta kalmaz.
Şimdi hocam son paragrafınız bende hiç yok. Çünkü aslında benim bir hedefim, amacım yok. İçimde rekabet duygusu bile yok. Para kazanmam lazım sadece ama son paragraf yüzünden otomatik olarak yazılım alanından düştüm.

İlk paragrafınız da çok doğru.

Şimdi hocam son paragrafınız bende hiç yok. Çünkü aslında benim bir hedefim, amacım yok. İçimde rekabet duygusu bile yok. Para kazanmam lazım sadece ama son paragraf yüzünden otomatik olarak yazılım alanından düştüm.

İlk paragrafınız da çok doğru.

Hedefin yok, amacın yok, rekabet duygun yok. Burak oyunda elimizde yok videosuna dönmüş.

Yeni konular

Geri
Yukarı