Yazılım bilgisi nasıl edinilir?

Merhaba, 15 yaşındayım ve yazılım öğrenmek istiyorum.
Daha önceden hiç yazılım ile ilgili bir girişimde bulunmamıştım.
Üniversiteden önce yazılım öğrenip temelleri atmak istiyorum.
Ne yapmam gerek?

Öncelikle hangi alanda ilerlemek istediğini kararlaştırmalısın. Ardından İngilizcen zayıfsa İngilizceni geliştirip algoritma bilgisinden başlayıp olaya dalabilirsin.

İngilizce ile ilgili bir problemim yok, Python isimli bir yazılım dili varmış galiba öğrenmenin kolay olacağını söylediler. Nasıl başlayabilirim?
Öğrenmenin kolay olduğunu söyleyenler ezberden söylüyor. Siz önce hangi alanda ilerleyeceğinizi belirlemelisiniz. Yapay zeka, web, veri bilimi... Envai çeşit alan var.

FfQfJR4XoAAA2uT.jpeg

Google, Google ve Google. Aklinda ne varsa her seyin cevabi Google'da var. Milyonlarca roadmap'lar mevcut. Hangi alanda kendini gelistirmek istiyorsun, o alanda hangi diller ve teknolojiler mevcut hepsini Google'a sorarak cevap bulabilirsin. Bu sekilde daha iyi olur emin ol.

Siz hangi dilden başlayacağınızı değil öncelikle algoritma öğrenmelisiniz. En çok yapılan hatalardan biri de bu yazılıma başlarken. Dili elbet öğrenirsiniz. Ama o dilin çalışma prensibini bilmeden, problem ortada çıktığında ne yapacağınızı bilmeden çok fazla gelişmezsiniz. Dolayısıyla algoritma bilgisi çok önemli. Bilgisayarın dilinden anlayın ki derdinizi anlatabilesiniz.

Geri
Yukarı