Yazılım dili öğrenmeye nereden başlanmalı?

Evet, paragraf ta takılman gereken yer orasıydı zaten. Tebrik ediyorum seni Ramazan çok dikkatlisin.

Yazdıklarınızda dikkate şayan bir şey olsaydı önce siz kendi yazınıza dikkat ederdiniz. Dedikleriniz böyle konularda açılan mesajlarla ezberlemiş oldum Hüseyin kardeşim. Böyle ezber ve boş tavsiyelerden ziyade konu sahibine tavsiyem bir yerden başlangıç yapması olacaktır zira bütün diller birbirine benzer eğer bir dil önermem gerekirse de bu Python olacaktır. Python C,#C gibi dillerin syntax yapısına nazaran daha kolay ve akıcıdır.

Yazdıklarınızda dikkate şayan bir şey olsaydı önce siz kendi yazınıza dikkat ederdiniz. Dedikleriniz böyle konularda açılan mesajlarla ezberlemiş oldum Hüseyin kardeşim. Böyle ezber ve boş tavsiyelerden ziyade konu sahibine tavsiyem bir yerden başlangıç yapması olacaktır zira bütün diller birbirine benzer eğer bir dil önermem gerekirse de bu Python olacaktır. Python C,#C gibi dillerin syntax yapısına nazaran daha kolay ve akıcıdır.

Ezber ve boş tavsiyeler demek. Boşa uğraşmışız o kadar yıl. Yanıtlayacaktım da kendimi yormama gerek yok sanırım. Yanıtlamadan önce okumuş olsaydın karmaşıklığından dolayı C önerdiğimi de görürdün. Herkesin yaşını da technopat ortalamasında sanmayınız.

Son düzenleme:
İngilizce konusunda herhangi bir sıkıntım yok. ^^

Teşekkür ederim bu programları nereden edilebileceğim hakkında da fikir verebilir misiniz acaba?
Microsoft Visual Studio kullanarak program yazabilirsiniz. Alternatif olarak Notepad++ veya Programmers NotePad olabilir.

İngilizce > matematiğin temeli > Python > > Java C > C++ > C#.

Bu sırayla öğrenebilirsin.

Teşekkür ederim bu programları nereden edilebileceğim hakkında da fikir verebilir misiniz acaba?

Hocam geliştireceğin alana önce karar vermen gerekir, web mi, masaüstümü, mobilmi sonra algoritma mantığını öğrenip ardından seçtiğin alanda kullanılan dilleri öğrenmelisin.

Hepsi seçeneği bulunuyor mu acaba?

Son düzenleme:
Kodlarını çalıştırman için derleyici gerek. Visual Studio'dan ziyade daha hafif olanları tercih et. VS Code'un eklentileri bulunuyor diye biliyorum.

JetBrains'in toolbox'ını indirirsen her dil için IDE indirebilirsin. Arayüz olarak daha kullanışlılar.

Başlangıçta alanını seçmeden önce bir mantığını kavraman gerek.

bu yazılım dillerinin en rahat ve en temelden nasıl öğrenebilirim?

Dokümanlardan, gördüğün kodları kendinde deneyerek aldığın hata mesajlarını dikkatli okuyup araştırarak. Bir kodu yazmaya çalışırken aldığın hata mesajını arama motoruna yapıştırırsan yüzlerce çözüm gelir karşına.

nereden hangi dersleri veya hangi kursları öğrenmem gerekiyor?

Aslında çok fazla ön bilgiye gerek yok. Algoritma daha çok kafanı çalıştırma. Burayı hızlı atlatabilirsin. YouTube veya Udemy kursları çok faydalı olur. Türkçe anlatımlar da mevcut ve gerçekten neredeyse hepsi her şeye sıfırdan başlıyor. Yakın zamanda, müsait olabilirsem benimkileri de görebilirsin :)

hangi programlarla başlamam gerekiyor?

Arkadaşın da dediği gibi algoritma bilgini genişletmen gerek. Yazacağın kodun ne yapması gerektiğini Türkçe olarak kendine anlatabil. Zaten anladığın şeyi koda dökmek sanılandan daha basit. Başlangıç olarak ne kadar Python çoğunlukla önerilse de ben C'den yanayım. Daha zor, daha karışık. Python, C, Java ile başlanabilir. Python ve Java daha sade diller C'ye nazaran.

Kendimden örnek vereyim C ile başladım, C++ ile devam ettim. Meslek hayatımda Java kullanıyorum.

araştır, araştır, araştır.

Teşekkür ederim bu tavsiyeleri göz önünde bulunduracağım algoritma dersi Udemy'de mevcut mudur acaba?
Kodlarını çalıştırman için derleyici gerek. Visual Studio'dan ziyade daha hafif olanları tercih et. vs Code'un eklentileri bulunuyor diye biliyorum.

Jetbrains'in Toolbox'ını indirirsen her dil için IDE indirebilirsin. Arayüz olarak daha kullanışlılar.

Acaba daha detaylı konuşmamızın bir yolu var mı?
Öğrenmek istediğim çok şey var ve nereden başlamam gerektiği hakkında fikrim sınırlı.
Bazı terimlere de yabancı olduğumdan kafam karışıyor biraz.

Teşekkür ederim bu tavsiyeleri göz önünde bulunduracağım algoritma dersi Udemy'de mevcut mudur acaba?

Udemy'de öyle kaynaklar vardır tabii ki. Fakat kursları genelde sıfırdan anlattıkları için kurs içinde algoritma bilgin de artacaktır. Ona göre ilerleniyor.

YouTube'ta da kaynaklar mevcut. Oraları kurcalayıp, sana hoş gelen dile de yönelebilirsin. Emin ol ne arıyorsan internette var.

Mesai saatlerim dışında zaman ayırmaya çalışırım, [email protected]'dan ulaşabilirsin. Sorularına cevap vermeye çalışırım. Bugünlük ben kaçayım.

Udemy'de öyle kaynaklar vardır tabii ki. Fakat kursları genelde sıfırdan anlattıkları için kurs içinde algoritma bilgin de artacaktır. Ona göre ilerleniyor.

YouTube'ta da kaynaklar mevcut. Oraları kurcalayıp, sana hoş gelen dile de yönelebilirsin. Emin ol ne arıyorsan internette var.

Aramadığım şeylerle birlikte her şey internette var doğru, açtığım konu başlığını internette arattım buradan önce ve çok saçma sonuçlar çıktı karşıma o yüzden buraya sormak iyi bir fikir diye düşündüm.

Geri
Yukarı