Yazılım Dilinin Akılda Kalıcılığı

Heinz Guderian

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar. Python öğreniyorum şuan ama 1-2 gün önce çalıştığım konu aklımdan uçup gidiyor. Unutuyorum.
Akılda kalıcılığını arttırmak için ne yapmalıyım? Not alarak çalışmayı bile düşündüm. Sürekli geri dönmem gerektiğini düşünüyorum.
Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Bir şey sormak istiyorum hocam. Kodlama değilde başka şeylerde ki ezber yeteneğiniz nasıldır? Yani kodlama dışındaki şeyleri kolayca ezberleyebiliyor muydunuz? Ona göre bir şey söyleyeceğim.

Okuyarak öğrenmeniz İMKANSIZ. Öğrendiklerinizi mümkünse anında bilgisayar ortamında deneyin, deneyerek öğrenin.

Sorduğum soruya cevap vermenizi bekleyecektim ama ben 2 cevap ihtimalinizide yazayım :)

Eğer kodlama dışındaki şeyler de ezber yeteneğiniz yüksekse, ya kodlamaya ilginiz yoktur, ya da çok fazla uygulama yapmamışsınızdır. Açıkcası ben kısa sürede öğrenebiliyorum.

Eğer ezber yeteneğiniz kötüyse veya nasıl olduğunu bilmiyorsanız, kesinlikle ve kesinlikle, bugün daha çok şey öğreneyim, 1 saat daha çalışayım daha çok şey öğreneyim gibi cümleler kurmamalısınız sıkıldığınızda. Ayrıca ingilizceniz var ise kesinlikle ve kesinlikle Youtube vb. yerlerdeki eğitim videolarını izleyin. İngilizce bilmiyorsanız türkçe eğitim yapan kanallar da var ama yeterli mi henüz test etmedim. Ancak çoğu şeyi öğretiyorlar onu biliyorum. Yani okuyarak çalışarak ve sonrasındada uygulamalı çalışarak aklınızda kalmıyorsa, videolu çalışmayı deneyin.
Yazılımcı ezber yapmaz sadece mantığını kavrar.
Mantığını kavrar konusunda haklısın. Ancak hani klişe bir laf vardır ya. Ezber yapmayın anlayın diye. Bunu her şeyde söylerler :D Ancak şunu bilin ki bu tür şeylerin hepsinde ezber yapıyorsunuz. Mantığını kavramak için ezber de yapılması gerekiyor yani.

Merhabalar, hali hazırda bölümüm dolayısıyla hem C hem de python dilini aynı anda öğreniyorum. Maalesef yazılım pratik yapmadan öğrenilmiyor. Öğrendiklerinizi aynı gün pratik yaparak tekrar etmezseniz uçup gider.

Merhabalar, hali hazırda bölümüm dolayısıyla hem C hem de python dilini aynı anda öğreniyorum. Maalesef yazılım pratik yapmadan öğrenilmiyor. Öğrendiklerinizi aynı gün pratik yaparak tekrar etmezseniz uçup gider.
Kısa ve Öz. Arkadaşın verdiği cevap yeterli diye düşünüyorum. Ancak hala anlamıyor olursanız Youtube'dan eğitim Video'larını da izleyin derim :)

Ezber yeteneğim iyi, hafızamın da iyi olduğunu düşünüyorum. 10-13 seneki basit anılar bile halen aklımda.
Hatamı fark ettim. Udemy'den video ile dersi yapıyorum ama tekrar etmiyorum yani direk geçiyordum. Pratikte olmayınca dediğiniz gibi uçup gidiyor.
Şimdi şu ana kadar yaptıklarımı tekrar edeceğim ve gerekirse not alarak çalışacağım.
Başka bir öneriniz var mıdır?
Genel olarak yazılım konusunda yeni olanlar için, yol gösterirseniz az biraz çok memnun olurum.
Teşekkürler. @deleteduser27 @Kinotalp @Daniel Saddler @Tahirbng

Yazılım geometriye benzer. Her gün çalışman gerek. 1 hafta ara verirsin en basit kodu yazmakta zorlanırsın. Zor meslektir yol yakınken vazgeç. Kendini harcama bu yollarda.

Yeni konular

Geri
Yukarı