Rehber Yazılım dilleri hangi sırayla öğrenilmeli?

Ahmet Efe11

Picopat
Daha fazla  

İLK YAZILIM DİLİ​

İlk önce benim fikrimce Python vb. öğrenmesi kolay fakat hayatınızda en çok işe yarayacak size kodlamanın temelini öğretecek 1 dili aradan çıkarmalısınız, daha sonra kodlama öğrenmedeki amacınıza göre yöneleceğiniz dilleri seçmelisiniz:

1) WEB GELİŞTİRME​

Eğer öğrenme amacınız web sitesi geliştirme ise bu 3 dil en önemlisi:

HTML:HTML (HyperText Markup Language), web sayfalarının yapısını ve içeriğini tanımlamak için kullanılan bir işaretleme dilidir. Metin, başlıklar, paragraflar, listeler, bağlantılar, resimler ve diğer multimedya öğelerini belirlemek ve düzenlemek için kullanılır. Web sayfasının temelini oluşturan dildir.
CSS:HTML tek başına görece çirkin bir dil olduğu için HTML'in görünüşünü güzelleştirmek için kullanılan yazılım dilidir.
JavaScript:web sitelerindeki temel tıklama vb. fiziksel etkileşimler için kullanılan çok önemli bir dildir.
Bunların yanı sıra PHP'de bunlar kadar olmasa ve eski bir dil olsa bile öğrenilebilir.

2) OYUN GELİŞTİRME​

Eğer öğrenme amacınız oyun geliştirme ise Unity veya Unreal Engine'ın yanı sıra şu 3 dil öğrenilmelidir.

C#) Unity ile oyun geliştirirken başvuracağınız tek seçenek olacaktır.
C++) Unreal Engine ile oyun geliştirirken başvuracağınız 2 seçenekten biridir.
Blueprint) Unreal Engine'de oyun geliştirirken başvurabileceğiniz 2. seçenektir görsel bir programlama dili olan Blueprint bu yüzden C++'a göre öğrenilmesi daha kolay bir dildir.

3) MASAÜSTÜ UYGULAMA GELİŞTİRME​

C#) Basit bir dildir sadece Windows için uygulama geliştirilecekse çok mantıklı bir seçim olacaktır.
C++)Karmaşık bir dil olmasına rağmen programlama üzerindeki performansı en iyilerdendir.

4) GELİŞTİRME KARTLARI​

C VE C++) Arduino IDE ile Arduino geliştirirken C ve C++ kombini bir geliştirme platformu olan Arduino IDE kullanılır.
Python) Raspery Pi geliştirirken kullanacağınız dildir. Arduino için de kullanılabilir.
mBlock) Arduino kodlarken kullanabileceğiniz bir görsel programlama uygulamasıdır.
BONUS: Ayrıca C veya C++ öğrenmeniz genel olarak büyük bir avantaj olacaktır.
Böylelikle makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız okurlardan kafanıza takılan bir sorusu olan olursa bu makalenin altından belirtmesi yeterli olur.

Yazar: Ahmet Efe​

1716226156896.png

Biraz konu dışı ama, okullarda öğretilen bilgisayar dersinde öğrendiğimiz Python yazılımcılar dışında gelecekte kim kullanacak?

Hocam benim düşüncemce okullarda öğretilen Python dersi tek başına pek bir işe yaramaz ama tabii kodlamayla tanışmanız için güzel bir deneyim olacak mantığını anlayacaksınız ve hobi amaçlı kullanabilecek seviyeye gelirsiniz tabii ilgisi olmayan birinin nerede kullanacağı muamma

Hocam her konuyu çok uzatıp baymak istemedim buradakilerden yeni başlayan biri ilgi alanını seçip sonra daha detaylı sorabilir diye düşündüm.

Evet öyle ama biraz Framework'lerden, geliştirme ortamlarından, diğer teknoloji veya burada olmayan alanlardan da bahsedebilirdin diye düşünüyorum, iyi akşamlar.

HTML:HTML (HyperText Markup Language), web sayfalarının yapısını ve içeriğini tanımlamak için kullanılan bir işaretleme dilidir. Metin, başlıklar, paragraflar, listeler, bağlantılar, resimler ve diğer multimedya öğelerini belirlemek ve düzenlemek için kullanılır. Web sayfasının temelini oluşturan dildir.
CSS:HTML tek başına görece çirkin bir dil olduğu için HTML'in görünüşünü güzelleştirmek için kullanılan yazılım dilidir.
HTML çirkin yada güzel bir dil değil. HTML bir döküman oluşturma dili. O yüzden dökümana şablon verilmezse, sadece word yazısı gibi dümdüz düşüyor işte. CSS şablonun kendisi. İkiside "yazılım" dili değildir. Biri işaretleme dili (döküman oluşturma dili). Diğeri de stil sayfası. Programlama dili olmak için gereksinimleri karşılamıyorlar.

O da "yazılım" dili değil zaten, programlama dili.
JavaScript:web sitelerindeki temel tıklama vb. fiziksel etkileşimler için kullanılan çok önemli bir dildir.
Bunların yanı sıra PHP'de bunlar kadar olmasa ve eski bir dil olsa bile öğrenilebilir.
Yetersiz açıklama. Aşırı. Hiç bilmeyen biri olsam, şurayı okuyunca daha çok kafam karışırdı. Öğretmenlik, anlatıcılık, herkesin harcı değil. Rehber oluşturmuyor oluşumun yegane sebebi bu. Yeterince açıklayıcı olduğumu düşünmemem. Eksik olduğun yada bilmediğin konuda rehber hazırlamak, hele daha da kötü. İyi niyetini anlıyorum, ancak daha yeterli, daha net açıklayabileceğin günlere sakla rehber hazırlamayı. Eminim biraz daha süre harcasan programlama üzerine, dönüp bu rehbere baktığında şunu şöyle daha iyi açıklarmışım diyeceksin.

Geri
Yukarı