Yazılım Geliştiriciler İçin En İyi Klavye Önerileri

YasinCetinkaya

Hectopat
Yer
Ankara
Merhaba, genellikle program yazan ve oyun oynayan birisiyim. Low Profile klavye önerisi aldım birkaç kişiden. Sizin de görüşlerinizi öğrenmek isterim açıkcası. İstediğim anti-ghost özelliği olması, hızlı yazmamı desteklemesi ve oyun için competitive oyunlarda falan geriye götürmeyecek olması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mekanik klavyeler oyunculuğunuzu ileriye götürmez, bir sorunu problemi yoksa geriye de götürmez. Tamamen rahatlık meselesi.

Low Profile olması sizin için önemli bir etken ise yüksek bütçeli olarak verebileceğim en iyi öneri Razer Blackwidow V2 klavye olur. Bilek desteği de olduğu için kod yazarken vs. rahat edersiniz. Bütün klavyeler arasında en iyi bilek desteği Razer Ornata ve Razer BW V2 modellerinde mevcut. Sesli olmasını istiyorsanız Green, sessiz istiyorsanız Orange switch. Fakat Razer'ın bu modellerinde bildiğim kadarıyla hem Kailh hem de Greetech switch markasını kullanılıyor. Kailh olanlar kalitesizken, Greetechler daha başarılı switchlerdir. Aldığınız ürün hangisi çıkar bilemem, benim tahminim ülkemizde Kailh switchlerin bulunduğu. Kesin bir şey söyleyemem.

Düşük bütçeli olarak da hemen alacaksanız aşağıdaki ürünü tavsiye edebilirim. İndirim sonrası bulunur mu fiyatı ne olur bilinmez ama cherry switchli bir klavye hazır bu kadar indirimdeyken kaçırmayın derim.

Cooler Master QuickFire XT Türkçe Mekanik Klavye Cherry Blue Sw. (SGK-4030-GKCL1-TU) | Cooler Master | 11.11 İndirimleri Cm Storm QuickFire Xt Blue Switch Mekanik Oyuncu Klavyesi Oyuncuların Güvenilir Marketi GameEkstra.com 'da

Mekanik klavyeler oyunculuğunuzu ileriye götürmez, bir sorunu problemi yoksa geriye de götürmez. Tamamen rahatlık meselesi.

Low Profile olması sizin için önemli bir etken ise yüksek bütçeli olarak verebileceğim en iyi öneri Razer Blackwidow V2 klavye olur. Bilek desteği de olduğu için kod yazarken vs. rahat edersiniz. Bütün klavyeler arasında en iyi bilek desteği Razer Ornata ve Razer BW V2 modellerinde mevcut. Sesli olmasını istiyorsanız Green, sessiz istiyorsanız Orange switch. Fakat Razer'ın bu modellerinde bildiğim kadarıyla hem Kailh hem de Greetech switch markasını kullanılıyor. Kailh olanlar kalitesizken, Greetechler daha başarılı switchlerdir. Aldığınız ürün hangisi çıkar bilemem, benim tahminim ülkemizde Kailh switchlerin bulunduğu. Kesin bir şey söyleyemem.

Düşük bütçeli olarak da hemen alacaksanız aşağıdaki ürünü tavsiye edebilirim. İndirim sonrası bulunur mu fiyatı ne olur bilinmez ama cherry switchli bir klavye hazır bu kadar indirimdeyken kaçırmayın derim.

Cooler Master QuickFire XT Türkçe Mekanik Klavye Cherry Blue Sw. (SGK-4030-GKCL1-TU) | Cooler Master | 11.11 İndirimleri Cm Storm QuickFire Xt Blue Switch Mekanik Oyuncu Klavyesi Oyuncuların Güvenilir Marketi GameEkstra.com 'da
Low Profile'ın anlamı nedir? Bilginiz var ise kısaca özet geçebilir misiniz?

Low Profile'ın anlamı nedir? Bilginiz var ise kısaca özet geçebilir misiniz?

Tuş yüksekliği alçak olan klavyeler için kullanılıyor bu terim. Low Profile'in ne olduğunu bilmiyorsanız Low Profile olarak özellikle belirtmenizin sebebi nedir anlamadım? Ben mi istediğiniz özelliği yanlış anladım acaba.

Kendimi anlatamadım sanırım. Açmak gerekirse laptop klavyesinde Corsair K70 LUX klavyeme göre kat kat daha fazla hızlı yazıyorum. Bunun sebebini sorduğumda ise bana ellerin low profile'a yatkın olduğu söylendi. Tuşların arasının sıkışıklı ve sizin de dediğiniz gibi tuş yüksekliğinin alçak olması benim ellerime göre daha fazla yatkınmış. Bu yüzden söyledim. :D

Kendimi anlatamadım sanırım. Açmak gerekirse laptop klavyesinde Corsair K70 LUX klavyeme göre kat kat daha fazla hızlı yazıyorum. Bunun sebebini sorduğumda ise bana ellerin low profile'a yatkın olduğu söylendi. Tuşların arasının sıkışıklı ve sizin de dediğiniz gibi tuş yüksekliğinin alçak olması benim ellerime göre daha fazla yatkınmış. Bu yüzden söyledim. :D

Laptop klavyelerine benzeyen mekanik klavye var mı açıkçası bilmiyorum. En azından gözlemlediğim yok benim. Ancak membrane klavye olarak Microsoft'un laptop klavyesi benzeri klavyelerine bakabilirsiniz. Microsoft ve Logitech'in membran klavyelerini kullandım. Laptop tuşları benzeri değillerdi keza ara sıra yazılımla uğraşan onun haricinde iş ve sosyal gerekçelerle bolca yazı yazan biri olarak laptop benzeri tuşlarla da ben yazı yazamıyorum ama kullandığım klavyeler arasında en iyisi ve rahatı Microsoftun klavyeleriydi. Fakat bu klavyelerde de anti-ghosting özelliği yok.

Ayrıca sizin probleminiz tuş yüksekliğinden kaynaklanmıyor da olabilir. Kullandığınız Corsair K70 ürünün red switch olduğunu varsayıyorum. Kullanımınızı etkilemesi red switch kaynaklı olabilir. Aynı marka model switchi ben de kullandım ve yazı yazarken çok zorlanıyordum. Sonra Hyperx Alloy FPS Blue Switch klavye satın aldım onda yazımım gayet iyiydi. Eğer imkanınız varsa arkadaşınızda vs. en kötü teknoloji mağazaları standlarında blue/brown switchleri test edip bir de öyle bakın.

UK (Birleşik Krallık) düzeninde klavye bakmanı öneririm. Noktalı virgül, taksim gibi özel anlam içeren sembolleri yazması Türkçe klavyeye göre çok daha rahat.

Tuş yüksekliği alçak olan klavyeler için kullanılıyor bu terim. Low Profile'in ne olduğunu bilmiyorsanız Low Profile olarak özellikle belirtmenizin sebebi nedir anlamadım? Ben mi istediğiniz özelliği yanlış anladım acaba.
Low profile birtek klavye için değil RAM, GPU, Kasa gibi bileşenler içinde mevcuttur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı