Yazılım geliştirmek için hangi adımlar izlenmeli?

Mali Scenzy

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben bir yazılım geliştirmek istiyorum once bilgisayar uzerinde oturtup sonra mobil ve web tabanlı olarak müşterilerime sunacağım,

Program şirketin borçlarını-alacaklarını, maaş takibini ve bütçe hesaplamasını yapacak, bunları SQL veri tabanı kullanan X muhasebe yazılımından çekip sade bir arayüzde görüntüleyebilecek.

Sorun şu ki talep var ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bu projeyi açıklamak ne kadar mantıklı oldu bilmem ama önce kendi çevreme dağıtacağım zaten.

Yazılım altyapım var ama hiç gerçek bir projede çalışmadım çoğunlukla ChatGPT Plus sürümünden ve yazılım topluluklarından yararlanacağım. 0'dan anlatıp en azından kafamada bir şeyleri yerine oturtacak bilgi verebilecek tecrübeli biri yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Madem desktop & Web ve mobil platformları düşünüyorsun. İlk etapta direkt web tabanlı çıkabilirsin.
HTML template satın alırsın. API kısmını hazırlarsın. Kendi API sistemine istek atarsın, o arkada artık veritabanından mı yoksa başka bir API dan mı veri alır bilemem. Orası senin sisteminle ilgili. Fakat kesinlikle kendi API sistemin olmalı.
HTML template ile web hazır hale gelebilir, Electron ile masaüstü uygulama halinede getirirsin. Mobil kısmı için şuanlık webview yaparsın. İleride native veya cross-platform bir teknoloji ile sıfırdan yazarsın.

Direkt teknoloji seçip verdim fakat aklında farklı senaryolarda olabilir. İstediğin teknolojiyi kullanabilirsin tabiki.
Not: HTML seçtim çünkü hem daha rahat yazarsın hemde kaynak açısından bol.

Ürünü dağıtmadan önce, otomatik güncelleyebileceğin bir temel kurmanı tavsiye ederim. Ota olarak geçiyor.

Eger lokal olarak bir donanima ihtiyacin yoksa, barkod okuma, kamera ile yuz kaydi alma vs desktop uygulamasina hic ihtiyacin yok. Hem sana, hem kullaniciya zorluk.

Mobil uygulamaya da ihtiyacin yok aslinda. Kimse ilk akilli telefonlar sukse yaptigi donemdeki gibi patir patir uygulama download etmekle ugrasmak istemiyor. Guzel bir responsive tasarimla sadece web uzerinden bu isi baslatirsin. Sonrasinda istersen mobil uygulamani da yazarsin.

Dil olarak da aslinda finansal hesaplama icin sana guzel decimal ve rounding destegi saglayan her dilde bunu yaparsin. Tutup da 32-bit float ile para hesabi yapmadiktan sonra hepsi olur :)

Yeni konular

Geri
Yukarı