Yazılım için hangi lise okunmalı?

Curry

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle iyi günler benim sorum şu 10.sinif öğrencisiyim yazılım okumak istiyorum. Bana şöyle dediler yazılım okuyacaksan naklini meslek lisesine aldır oradan bilişim oku, oradan direk eğitimini veriyorlar dedi. Bende kararsızım sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar öncelikle iyi günler benim sorum şu 10.sinif öğrencisiyim yazılım okumak istiyorum. Bana şöyle dediler yazılım okuyacaksan naklini meslek lisesine aldır oradan bilişim oku, oradan direk eğitimini veriyorlar dedi. Bende kararsızım sizce ne yapmalıyım?
hocam hiç gerek yok lise okumanıza kendi araştırmanızla başlayın Universitede bilgisayar mühendisliği okursunuz meslek liselerinin çoğu kötü oluyor

Bak rehber hocalarınada zamanında sormuştum iyi bir anadolu lisesi yazılım mühendisliği bölümü için her zaman daha iyi fakat lisede meslek seçimi olmuyor üniversitede oluyor üniversiteye hazırlık içinde iyi bir anadolu veya fen lisesi lazım.
Meslek lisesinde 4 sene lise oku sonra mesleğini eline al şeklinde olduğu için fazla mezun olan var ve birşey olamıyorlar çoğu yada torpille oluyorlar.

Lisede meslek seçimi yapmıyorsun sadece eğitim kalitesini belirliyorsun eğer diyorsan meslekde okuyucam o zaman düşük seviyede bir eğitim alırsın, anadolu lisesiyse ve güzelse eğitimide kalitelidir, açık lisede kendi eğitim seviyeni kendin belirlersin haftada ne kadar verimli çalışıyorsan o kadar iyidir.

Meslek lisesine geçerseniz 0 dan görmediğiniz derslerin sorumluluğunu vermeniz lazım bence üniversitede yazılımla alakalı bölümde okumak daha iyi olur.

Kendim meslek lisesinde bilişim bölümünde okuyup mezun olan biri olarak sana verebileceğim en iyi tavsiye lütfen uzak dur. Niye dersen AA bilişim ne güzel ya yazılım öğrenirim diye düşünüyosun büyük ihtimalle ben de öyle düşündüğümden seçmiştim ama gel gör ki hocalar daha program kurmayı bile beceremiyorlar. Genelde sürekli C# üzerinden öğretirler ve onları da yarım yamalak öğretirler kendin 4-5 ay oturup evde YouTube'dan kurstan oradan buradan öğrensen çok daha öğrenirsin şakasız. Düzgün bir Anadolu lisesine git hem daha iyi arkadaş ortamın olur tabii bu dediğim lisene göre değişir ama kesinlikle Anadolu'ya git mesleğin yanından bile geçme. Hem meslek lisesinin çok büyük eksisi var derslerden geri kalıyorsun 11-12'de fen kimya gibi böyle dersler kalkıyor ama müfredattan kalksa da onlar yine üniversite sınavında karşına çıkıyor o yüzden kendin çalışmak zorundasın ve bu yüzden de geride kalabiliyorsun.

Kısacası bilgisayar, yazılım mühendisliği üniversiteye bakar, iyi bir üniversite için iyi bir lise lazım.

Meslek lisesindeki bölümler lise seviyesine göre olduğu için onları üniversiteye koymamışlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı