Yazılım için üniversite şart mı?

Universite okumanın tek amacı yazılım öğrenip iş yapmak mı? Boş dersler olsa da çoğu önemli. Matematik önemli, fizikte manyetizma önemli, ingilizcede adam gibi yazı yazmayı öğrenmek önemli, algoritmalar önemli... En önemlisi de belki de çalışarak geçecek 40 sene öncesindeki son sosyal ortam olması. Hem arkadaş hem de çevre ediniyor insanlar. Bu kadar dümdüz bakmak saçma.

Hocam söylediklerinize kısmen katılıyorum lakin konuyu açan arkadaş genel olarak üniversite gerekli mi diye değil de yazılım öğrenmek için üniversite okumak ve diploma sahibi olmak şart mı demek istemiş sanırım. Bende yazılım öğrencisiyim ve üniversite okumadan da yazılımda gelişmenin mümkün olduğunu düşünüyorum. Okumamanın da faydaları olabilir örneğin 4 yıllık bir zaman diliminde uzmanlaşmak istediğiniz alanı kendiniz belirleyebilirsiniz, günlük rutininizi daha esnek hale getirebilirsiniz veya en basitinden sınavlarla uğraşmanız gerekmez vs. ama gerçek şu ki, ister lise terk ister doktora sahibi olunsun bu tamamen kişinin azimine bağlı bir durum.

Değil. Kendin de öğrenebilirsin. Kitapları var kursları var. Onlar da yetmicek kendini geliştireceksin. Ama gerçekten bu hemen olan bir istek değil azim ve çalışma lazım.
O zaman yazılım veya PC mühendisliği gereksiz oluyor, dediğine göre. Profesör olmak için 30-40 yılını veren adam/kadın daha mı iyi bilecek? Hoca neler yapması gerektiğinin anlatıyor. Gerisi öğrenciye kalıyor. ODTÜ'de iş bulamayan var. Düzce'de teknoloji devlerine giren var. Ama istisnalar kaideyi bozmuyor maalesef. O hoca, o kadar zamanı harcıyor ve öğrenci yetiştiriliyor. Bana göre üniversite önemli.

Bu benim görüşüm.

O zaman yazılım veya PC mühendisliği gereksiz oluyor, dediğine göre. Profesör olmak için 30-40 yılını veren adam/kadın daha mı iyi bilecek? Hoca neler yapması gerektiğinin anlatıyor. Gerisi öğrenciye kalıyor. ODTÜ'de iş bulamayan var. Düzce'de teknoloji devlerine giren var. Ama istisnalar kaideyi bozmuyor maalesef. O hoca, o kadar zamanı harcıyor ve öğrenci yetiştiriliyor. Bana göre üniversite önemli.

Bu benim görüşüm.

Üniversite önemli. Ama kendin de kafa yapıp öğrenebilirsin. Çok tanıdığım var böyle olan.

İş sende bitiyor.

Hayır. Üniversitenin neredeyse hiç bir katkısı olmuyor bu alanda. Sizi işe alırken github profilinize vs. Bakacaklar. Diplomaya değil.

Turkiye'deki sirketlerin yuzde 80-90'i, globalde de yuzde 60-70'i halen diploma soruyor. Bir okuldan mezun olman demek isveren gozunde 4 yil boyunca verilen gorevleri yerine getirip, sorumluluklarini tamamlayip mezun olmussun demek anlamina geliyor. Ayrica zaten kendini gelistirmeye en musait alan yazilim, bunu universite okurken de yapabilirsin gayet yasak degil. Uzerine sosyal cevre edinmen, network kurman, universite hayatini deneyimlemen de cabasi. Herhangi bir kurumsal sirkete basvur bakayim ilk sorduklari sey diploma. Hatta aci gercek, bazi sirketler ilk 5 universite haricinde mezun almiyor ise.

Turkiye'deki sirketlerin yuzde 80-90'i, globalde de yuzde 60-70'i halen diploma soruyor. Bir okuldan mezun olman demek isveren gozunde 4 yil boyunca verilen gorevleri yerine getirip, sorumluluklarini tamamlayip mezun olmussun demek anlamina geliyor. Ayrica zaten kendini gelistirmeye en musait alan yazilim, bunu universite okurken de yapabilirsin gayet yasak degil. Uzerine sosyal cevre edinmen, network kurman, universite hayatini deneyimlemen de cabasi. Herhangi bir kurumsal sirkete basvur bakayim ilk sorduklari sey diploma. Hatta aci gercek, bazi sirketler ilk 5 universite haricinde mezun almiyor ise.
Üniversitenin önünden geçmemiş bir çok tanıdığım bu alanda çalışıyor. Kimi developer olarak çalışıyor kimi siber güvenlikçi.

Üniversitenin önünden geçmemiş bir çok tanıdığım bu alanda çalışıyor. Kimi developer olarak çalışıyor kimi siber güvenlikçi.

Universitenin onunden gecmemis bir cok tanidiginin bu alanda calismasi bunun herkes icin mumkun veya sansi yuksek oldugu anlamina gelmiyor. Ne yazikki mevcut durumda dogrudan muhendislik mezunlari bile kolay kolay is bulamiyor artik. Is bulmayi gectim staj bile bulamiyor ogrenciler. Elbette universite mezunu olmadan bu alanda calisabilirsin ama bu yolun cok cok daha zor olacagi bir gercek. Zaten her sey ilk ise girene kadar. Ondan sonrasi gelir bir sekilde. Kaldi ki 18 yasindan sonra sosyal bir cevreye girmeden bu isi tek basina yuzde yuz kararlilikla yurutecek iradeye sahip insan sayisi 1000'de 1'dir. Dolayisiyla herkese universite gerekmiyor demenin manasi yok. Kisinin oz disiplin seviyesini ve mental dayanikliligini bilmiyoruz.

Universitenin onunden gecmemis bir cok tanidiginin bu alanda calismasi bunun herkes icin mumkun veya sansi yuksek oldugu anlamina gelmiyor. Ne yazikki mevcut durumda dogrudan muhendislik mezunlari bile kolay kolay is bulamiyor artik. Is bulmayi gectim staj bile bulamiyor ogrenciler. Elbette universite mezunu olmadan bu alanda calisabilirsin ama bu yolun cok cok daha zor olacagi bir gercek. Zaten her sey ilk ise girene kadar. Ondan sonrasi gelir bir sekilde. Kaldi ki 18 yasindan sonra sosyal bir cevreye girmeden bu isi tek basina yuzde yuz kararlilikla yurutecek iradeye sahip insan sayisi 1000'de 1'dir. Dolayisiyla herkese univeriste gerekmiyor demenin manasi yok. Kisinin oz disiplin seviyesini ve mental dayanikliligini bilmiyoruz.
İstediğiniz kadar reddedin. Bu alan yeteneklere bakıyor. Kaç not aldığına değil.

İstediğiniz kadar reddedin. Bu alan yeteneklere bakıyor. Kaç not aldığına değil.

Ortalik aylarca is bulamayan ve mental olarak cokmus genclerle dolu. Kendinizi avutmaya devam edin ama insanlari yanlis yonlendirip hayal satmayin. Kanit istiyorsan hemen LinkedIn'de bilindik sirketlerin is ilanlarina bakabilirsin. Ilk kriter yuzde 80-90 "universitelerin ilgili bolumlerinden mezun" yazisi olacaktir.

Ortalik aylarca is bulamayan ve mental olarak cokmus genclerle dolu. Kendinizi avutmaya devam edin ama insanlari yanlis yonlendirip hayal satmayin. Kanit istiyorsan hemen LinkedIn'de bilindik sirketlerin is ilanlarina bakabilirsin. Ilk kriter yuzde 80-90 universitelerin ilgili bolumlerinden mezun olacaktir.
Hayal falan satmıyorum. Bu alana para için başlayıp Python öğrendikten sonra para gelmesini bekleyenler bu alanda hiç bir başarı gösteremezler. Üniversite okumayın demiyorum ama şart değil.

Hayal falan satmıyorum. Bu alana para için başlayıp Python öğrendikten sonra para gelmesini bekleyenler bu alanda hiç bir başarı gösteremezler. Üniversite okumayın demiyorum ama şart değil.

Şart değil demekle üniversitenin hiçbir katkısı olmuyor işe alırken GitHub bakacaklar demek aynı şey değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı