Yazılım ile harçlık kazanma

Java için düzgün bir oyun motoru yok. Yani ben Python ile de oyun yazabilirim ama efektif değil, işlevsiz.

Benimde hedefimde MIT var. Girebilmek için SAT, ACT, TOEFL, IELTS sınavları var bildiğim kadarıyla. MIT hedefi olan birine neler önerebilirsiniz? Çok çok teşekkür ederim.
SAT ve TOEFL girmek yeterli, diğerleri zaten alternatif aynı sınavlar gibi bir şey. Lise veya üniversite fark etmez not ortalamasını yüksek tutun, İngilizce işini de bir an önce halledin derim, en az C1 olmalı. Onun dışında katıldığınız gönüllü projelere çok bakıyorlar, bu sportif bir faaliyet olabilir, toplumun yararına bir faaliyet olabilir. İyi bir üniversitede iseniz şu an işiniz daha kolay, hocalarınız genelde tanındık kişiler olduğu için referans mektupları güçlü oluyor. Onun dışında da mutlaka ve mutlaka iyi bir niyet mektubu yazmanız gerekiyor. Bunun dışında MIT'in hocalarına ulaşıp onlarla görüşün ve isminizi duysunlar, bu da sizi 3-5 adım ileri taşır. Yani kendinizi geliştirip bol bol gönüllü projelere katılın, devamı geliyor zaten. SAT falan öyle aşırı zor bir sınav olmasa da kolay sınavlar değil, ona da çalışmayı unutmayın.

Programlama dili öğrenmek 2-3 ay sürer. O dilde uzmanlaşmak 2-3 yıl hatta belki de daha fazla. Yazacağın koda para sayılabilmesi için uzmanlaşman lazım. Ayrıca bu iş para için yapılmaz.

Java ve oyun geliştirme mi? Java yerine C# koyabilirdiniz hocam.

Ben para için yapmıyorum. Yanında ek gelir için yapıyorum. Yazılıma da yeni başlamadım. Şimdi sorarsanız "e o zaman bu 1 yıl içinde ne yaptın" diye. Bu 1 yılda daha çok Python ve C öğrenmeye çalıştım. Babam emekli olunca ki malum emekli maaşları az. O yüzden bende hiç değilse aileme fazla yük olmamak için bu konuyu açtım. Yoksa abimde bilişim okuyor. Ona da sordum fazla bilgim yok dedi. Çoğu kişi sadece siz değil. Para için yapıyorsan yapma, bu iş para işi değil yapamazsın falan yazmış. Biraz daha dikkatli olup ön yargılardan çok soru sormayı adet edinmek bize getirisi yüksek bir alışkanlık olacaktır. Rica ederim. İyi sosyaller. :)

Ben para için yapmıyorum. Yanında ek gelir için yapıyorum. Yazılıma da yeni başlamadım. Şimdi sorarsanız "e o zaman bu 1 yıl içinde ne yaptın" diye. Bu 1 yılda daha çok Python ve C öğrenmeye çalıştım. Babam emekli olunca ki malum emekli maaşları az. O yüzden bende hiç değilse aileme fazla yük olmamak için bu konuyu açtım. Yoksa abimde bilişim okuyor. Ona da sordum fazla bilgim yok dedi. Çoğu kişi sadece siz değil. Para için yapıyorsan yapma, bu iş para işi değil yapamazsın falan yazmış. Biraz daha dikkatli olup ön yargılardan çok soru sormayı adet edinmek bize getirisi yüksek bir alışkanlık olacaktır. Rica ederim. İyi sosyaller. :)
Keşke C# yahut JavaScript/PHP öğrenseydiniz, o zaman işiniz kolay olurdu. Ama Python ve C ile pek ek gelir kazanabileceğinizi sanmıyorum.

Evet hocam dediğinizi anlıyorum, ben de öğrenci oldum ve benim de çok fazla paraya sıkıştığım dönemler oldu, ben de zamanında düşündüm ya acaba harçlık için bir şeyler mi yapsam diye, ama freelance çalışmak için network lazım, bu network 2-3 ayda kurulacak bir network değil, en az bence 1-2 yıl lazım. 1-2 yıl network toplayıp projeler yapmaktansa kendini geliştirmek çok daha önemli, mesela ben böyle yaptım. Mezun olduktan sonra da çok iyi yerlerde çalıştım. Yani ben kısa sürede harçlık getirecek bir yol görmüyorum çünkü dediğim gibi network lazım, tek başına network yetmiyor ayrıca, iyi bir portföy gerekiyor ki müşteri senden bir ürün sipariş etsin, tekrar dediğim gibi bunlar 2-3 ayda olacak iş değil, en az 1-2 yıl gerek.
Anladım hocam.
Bir arkadaş vardı. Bot sattığı söylüyordu. Tabii o da şak diye olduğunu söylemiyordu.
Mesela 10'da başladı 12. sınıfta kazanıyor gibi bir şey.
SAT ve TOEFL girmek yeterli, diğerleri zaten alternatif aynı sınavlar gibi bir şey. Lise veya üniversite fark etmez not ortalamasını yüksek tutun, İngilizce işini de bir an önce halledin derim, en az C1 olmalı. Onun dışında katıldığınız gönüllü projelere çok bakıyorlar, bu sportif bir faaliyet olabilir, toplumun yararına bir faaliyet olabilir. İyi bir üniversitede iseniz şu an işiniz daha kolay, hocalarınız genelde tanındık kişiler olduğu için referans mektupları güçlü oluyor. Onun dışında da mutlaka ve mutlaka iyi bir niyet mektubu yazmanız gerekiyor. Bunun dışında MIT'in hocalarına ulaşıp onlarla görüşün ve isminizi duysunlar, bu da sizi 3-5 adım ileri taşır. Yani kendinizi geliştirip bol bol gönüllü projelere katılın, devamı geliyor zaten. SAT falan öyle aşırı zor bir sınav olmasa da kolay sınavlar değil, ona da çalışmayı unutmayın.
Hocam Ekşi Sözlük'te buna bakıyordum. Birisi bi yazı girmiş. Bir sürü de onay almıştı. SAT matematik için TYT bile değil diyordu. Doğru mu?
Yazdığının baş kısmı şöyle.
''1- Oncelikle TYT matematik bile sayilmaz. Çok yuzeysel bir matematikten bahsediyoruz. Eger ortalama bir anadolu lisesi ogrencisi kadar matematik bilgisi soz konusuysa yapilabilir.''

Bir de AP dersleri mi ne varmış hocam. Onlar da kabul görürken fayda sağlıyormuş. Hem gideceğin ünideki dersten saydırabiliyormuşsun.
Ama bu üniye göre değişebiliyormuş. Mesela fizik dersini aldınız. MIT'e gittiniz. Yine de kendileri fizik veriyorlarmış girerken etkisi olsa bile.

Sizi anlıyorum fakat yine de bir şey değişmedi. Bu sektörde ek gelir olarak kazanmakta zor. Bu alanda alaylı olman gerekir ki birileri sana para ödesin. Bu noktaya gelene kadarda çok çalışman gerekiyor, çok çalışmanı sağlayacak şey ek gelir değil, hayallerin. Bu konuda bir önyargı yok. Ben sana bunları sana yardımcı olmak için söylüyorum güzel dostum 🙂

Geri
Yukarı