Yazılım kodlamada nasıl gelişilir?

shadowman001

Centipat
Daha fazla  
Yazılımda bilgisayar teknolojilerinden mezun oldum. Sonra bir işe girmek için iki aydır evde PHP çalışıyorum. Konu olarak bitirdim. Örnekleri inceleyerek tekrar yazıyorum ama bir türlü geliştigimi hissetmiyorum. Mesela todo list yaptım. Sonra ziyaretçi defteri yaptım. Tabii bunları ChatGPT'den destek alarak yaptım. Şimdiki proje olarak basit bir alışveriş sepeti düşünüyorum ama yapamıyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Ne yapmam gerekli? Yazdığım kodların ne işe yaradıgını ne için kullanıldıgını anlıyorum ama kendim bir şeyler yapamıyorum. Devamlı ChatGPT'den yardım alıyorum. Bu dogru yanlış mı bilmiyorum. Ne yapmam gerekli sizce? Yardımcı olur musunuz?

ChatGPT'den daha fazla kaynak bilgi toplamalısınız bence, aynı işi yapmıyoruz fakat ben de bir programcıyım müziğin teknik kısmına bakıyorum. Teknik olarak bizde de gelişmek çok önemli, çevrenizdeki insanlardan biraz kaynak ve yardım alabilirsiniz, hazır proje gibi bir sistem varsa bunları aktarıp inceleyebilirsiniz, çok zorlanırsanız adım adım yapılanı yaparak kendinize bir ezber edinip sonrasında bunun üzerinden adım atabilirsiniz kendinize göre geliştirmek istediğiniz konuda. Ve bence bu biraz tavsiye gibi olacak bu tarz programlarda gelişme sürecinizi planlamayın, geliştiğinizde anlarsınız bazen bunlar uzun süreler alıyor, sıkılabiliyor insan ister istemez.

ChatGPT'den daha fazla kaynak bilgi toplamalısınız bence, aynı işi yapmıyoruz fakat ben de bir programcıyım müziğin teknik kısmına bakıyorum. Teknik olarak bizde de gelişmek çok önemli, çevrenizdeki insanlardan biraz kaynak ve yardım alabilirsiniz, hazır proje gibi bir sistem varsa bunları aktarıp inceleyebilirsiniz, çok zorlanırsanız adım adım yapılanı yaparak kendinize bir ezber edinip sonrasında bunun üzerinden adım atabilirsiniz kendinize göre geliştirmek istediğiniz konuda. Ve bence bu biraz tavsiye gibi olacak bu tarz programlarda gelişme sürecinizi planlamayın, geliştiğinizde anlarsınız bazen bunlar uzun süreler alıyor, sıkılabiliyor insan ister istemez.

Yapay zekalar yazılımda uzak durulması gereken yer. Resmen mayınlı bölge. Ne istesen elinde kalıyor. Uzak durun yapay zekadan.

Yapay zekalar yazılımda uzak durulması gereken yer. Resmen mayınlı bölge. Ne istesen elinde kalıyor. Uzak durun yapay zekadan.

Yapay zekayı geliştirenlerin kendini işsiz bırakılma çabası da bir ayrı garip.

Github öğren işin uzmanı o. ama direkt GPT den yardım alarak yazıyorsan daha öğrenememişsin demektir. Önce kendin yaz sonra Github da yazığın koda tavsiye iste veya hata olursa hatayı buldur vs vs. Github sadece kod üzerine yapay zeka. Ön bilgi olarak udemy de ücretsiz kurs var. (Can Gökçeaslan).

Anlattiklarinda birden fazla sorun var.

Birinci ve en onemli sorun chatGPT'den yardim istemende degil, problemin cozulmus halini ariyor olmanda.

Ornegin elindeki problem icin hangi algoritmayi, hangi data structure'i ne sekilde kullanacagini ve ne sekilde validasyonlar yapman gerektigini parca parca dusunmeksizin tutup "hede hodo nasil yapilir" diye sorup hazir kod aliyorsun, boylelikle isin mutfagina hic girmemis oluyorsun. Bu sekilde ogrenemezsin.

Ikinci sorun kaynaginin LLM olmasi. Hangi teknolojiyi kullaniyorsan onun dokumanlarinda cevaplarini aramalisin. Internette buldugun bir yontem sorununu cozuyor gibi olsa da en efektif ya da en guncel cozum olmayabilir. Ilk basvuracagin kaynak, kullandigin teknolojiyi gelistiren insanlarin birinci elden yazdiklari dokumanlar olmali.

Ucuncu sorun, senin ortaya bir proje cikarabiliyor olman gerekiyordu mezun olduguna gore. Hepimiz gun icinde bir seyleri arastirip ogreniyoruz ama kodu komple baskasina yazdirmak ( bu AI olur, senior birisi olur, SO'dan copy paste olur ) direkt olarak kalifikasyon problemini akillara getiriyor.

Birinci ve en onemli sorun ChatGPT'den yardim istemende degil, problemin cozulmus halini ariyor olmanda.

Ornegin elindeki problem icin hangi algoritmayi, hangi data Structure'i ne sekilde kullanacagini ve ne sekilde validasyonlar yapman gerektigini parca parca dusunmeksizin tutup "hede hodo nasıl yapilir" diye sorup hazir kod aliyorsun, boylelikle isin mutfagina hiç girmemis oluyorsun. Bu sekilde ogrenemezsin.

Ikinci sorun kaynaginin LLM olmasi. Hangi teknolojiyi kullaniyorsan onun dokümanlarinda cevaplarini aramalisin. Internette buldugun bir yontem sorununu cozuyor gibi olsa da en efektif ya da en guncel cozum olmayabilir. Ilk basvuracagin kaynak, kullandığın teknolojiyi gelistiren insanlarin birinci elden yazdiklari dokümanlar olmali.

Ucuncu sorun, senin ortaya bir proje cikarabiliyor olman gerekiyordu mezun olduguna gore. Hepimiz gun icinde bir seyleri arastirip ogreniyoruz ama kodu komple baskasina yazdirmak ( bu AI olur, senior birisi olur, SO'dan copy paste olur ) direkt olarak kalifikasyon problemini akillara getiriyor.

Kankam

Birinci ve en onemli sorun ChatGPT'den yardim istemende degil, problemin cozulmus halini ariyor olmanda.

Ornegin elindeki problem icin hangi algoritmayi, hangi data Structure'i ne sekilde kullanacagini ve ne sekilde validasyonlar yapman gerektigini parca parca dusunmeksizin tutup "hede hodo nasıl yapilir" diye sorup hazir kod aliyorsun, boylelikle isin mutfagina hiç girmemis oluyorsun. Bu sekilde ogrenemezsin.

Ikinci sorun kaynaginin LLM olmasi. Hangi teknolojiyi kullaniyorsan onun dokümanlarinda cevaplarini aramalisin. Internette buldugun bir yontem sorununu cozuyor gibi olsa da en efektif ya da en guncel cozum olmayabilir. Ilk basvuracagin kaynak, kullandığın teknolojiyi gelistiren insanlarin birinci elden yazdiklari dokümanlar olmali.

Peki ne yapmam gerekli daha iyi öğrenebilmem için

Peki ne yapmam gerekli daha iyi öğrenebilmem için

Bir kere Ingilizce bilmiyorsan oradan baslamalisin malesef.

Ek olarak sagdan soldan kod devsirmeden, copy paste etmeden tamam %100 yerli ve milli senin kod yazabiliyor olman gerek. Dokuman okumanda ya da belirli asamalarda farkli kaynaklardan yararlanmanda hic sorun yok, hata guzel bir sey.

Kendi basina yapabildigin en temel proje ne ise oradan basla. Bol bol pratik yap, sadece takildigin noktalari teknik dokuman okuma aliskanligi kazanmak icin arastir.

Son tavsiyem de sana bir seyleri ogretecek projeleri yap. Bilmedigin bir konsept olmali ve proje tamamlandiginda bunu az cok kavramis olmalisin. Insan eksik oldugu yerleri bilir. Netwok eksigin varsa P2P bir seyler gelistir. File I/O eksiklerin varsa dosya compress ~ decompress eden bir seyler gelistir. Distributed eksigin varsa kendi aralarinda lider belirleyebilen node cluster gelistir. Linux sistemlerinde eksigin varsa basit bir Linux Task Manager gelistirebilirsin.

Internette zibilyon tane ToDo uygulamasi var, bunu yeniden ve baskasina ait kodlarla gelistirmenin sana bir katkisi yok.

Geri
Yukarı