Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Murat Cem Say

Hectopat
Yer
İstanbul/Zeytinburnu
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
Ben bilişim bölümü okuyorum da ya bazı büyüklerim yazılım okuma o işte para yok diyorlar sizlerin bi bilgisi var mı? Yazılım mühendisliğinin maaşları ne kadar, okunur mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Maaş durumu yaptığın işe ve çalıştığın yere göre değişir. Bence bu duruma kendin karar ver. Eğer sen bilgili birisi olur isen para durumu buna göre olur.

Ben yazılım mühendisliği lisans mezunu olan bir yazılım mühendisiyim. Öncelikle yazılım mühendisi olabilmeniz için yazılım mühendisliğini en azından lisans seviyesinde bitirmeniz gerekiyor.

Maaşlara gelince ise net bir şey yok. Sonuçta özel sektörde çalıştığınızda asgari ücret alanda oluyor, 4bin liraya başlayanda oluyor, işsiz gezende oluyor. Bu tamamıyla yeni mezun olan kişinin kendisini geliştirmesiyle alakalı bir durum. Tabi ki bir mühendise asgari ücret vermek hakaret olsada Türkiye piyasası bu halde. Bunun en büyük nedeni de seninde söylediğin gibi bilişim ile yada programcılık ile ilgilenenlerin kendisine yazılım mühendisi demesinden ve işverenlerin yazılım alanında mühendislik kavramını bilmemesinden kaynaklı bir durum.

O işte para yok diyenler kaç para kazanmış bugüne kadar bir sorar mısın :) Çevren genişse, proje bazlı çalışarak bile aylık minimum 5.000 kazanabilirsin.

Sabit olarak özel sektörde çalışacaksan işe ilk girişte torpil büyük önem arz ediyor. Torpil veya çevre adına ne dersin. İşi biliyorsan ortalama 2000-2500 ile işe başlarsın. Ama bu rakam kesinlikle artar.

Yazılımdan bahsediyorsunuz. Ve insanlar Benjamin Franklin'e odaklanıyor. Bu insanlar delirmiş olmalı. Yazılım teknolojinin kalbi günümüzde. Temel bilimlerden farkı yok neredeyse.

Eğer işinde iyiysen ve uluslararası alanda tanınır işler yapmışsan her zaman ekmek, para vardır kardeşim.

Bizim milletimiz tümdengelimsel iştaha dayalı salya akıtmaya bayılır. İş var mı, para var mı, o zaman seç bu bölümü.

Yahu sen önce bi' ol, insanlar senin gibi bir meslektaşı gördüğünde parmaklarını ısırsın, ondan sonra para gelir zaten. Değil mi?

Screenshot (6).png

Celal Şengör: Bir Toplumun Çöküşünü Üniversite Tercihlerinde İzlemek

Çok güzel bir yazı paylaşmışsın ellerin dert görmesin :) İnsanların tek dertleri para. Ve tek derdi para olanların helal yoldan yüksek paralar kazandığına da az rastlanmıştır.

Derdiniz paraysa yine yazılım öğrenin. Siber casusluk yapın, hırsızlık yapın. Yine çok büyük paralar kazanırsınız.

Bilgisayar Programcılığı 2 yıl okudum. İlk işime tanıdık vasıtası ile girdim(giremiyordum). İlk olarak 2-3 ay deneme süresi oldu maaş almadım diyebilirim; yaptıkları işe faydam var mı ve ya ne kadar iş yapıyorum nasıl yapıyorum öğreniyor muyum yoksa çuvallıyor muyum? Bunların cevaplarını ben onlara çabalarım ile verdim ve şuan 2 yıl oldu hâlâ aynı yerde çalışıyorum. Maaşım arttı konum edindim tecrübe sahibi oldum ve bir kaç nitelik daha kazandım. Önüm açık kendimi geliştirirsem daha da yükselip iyi yerlere gidebilirim.
Sizde.

Ben bilişim bölümü okuyorum da ya bazı büyüklerim yazılım okuma o işte para yok diyorlar sizlerin bi bilgisi var mı? Yazılım mühendisliğinin maaşları ne kadar, okunur mu ?
Dostum yazılımın en büyük avantajı Free Lance olması,
Bireysel olarak 2-3 ayda bir yerel veri tabanlı veya internet tabanlı bir program yazarak satabilirsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı