Yazılım mühendisi bilgisayar mühendisliğini seçerse sorun yaşar mı?

Dechame

Hectopat
Yer
Saint Denis
Ben normalde sanalda çalışmayı severim, o yüzden yazılımcıyım donanımla uğraşmak istemiyorum ama gideceğim okulda yazılım mühendisliği yok. Bilgisayar mühendisliğini seçsem sorun yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu birazcık gideceğin okulun müfredatına ve verdiği eğitime bağlı. Genel anlamda bilgisayar mühendisliği bölümleri senin bilgisayar sistemleri ve çalışma prensipleri konusunda teknik bilgini artırırken yazılım konusunda da eğitim veriyor. Fakat bu yazılım bilgisi dillerden çok yazılımın nasıl oluştuğu konusunda. Yazılımcı olmak için bilgisayar mühendisliği okumak sağlam bir arka plan bilgisi verecektir. Burada kendine şu soruyu sorman gerekiyor. Bilgisayarlar konusunda mı bilgi sahibi olmak istiyorsun yoksa sadece yazılım konusunda mı? Eğer ki sadece yazılım ile ilgiliysen kendi düşüncem bilgisayar bilimleri, yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği şeklinde bir öncelik sıralaması mantıklı olacaktır. Öte yandan yazılım ile uğraşmak için bir diplomanın şart olup olmadığı apayrı bir tartışma konusu. Tabii ki ben bu yorumu çok genel bilgiler ve kendim için yapıyorum. Üniversiteler arasında ve kişisel tercihler konusunda farklar olacaktır.

Kim ne derse desin yazılımcı olmak için matematiğinizin çok kuvvetli olması şart arkadaşlar fakat üniversitesini bitirmek şart filan değil. Üniversite mezunu olmadan da çok iyi bir yazılımcı olabilirsiniz ama günümüzün şartlarında üniversite mezunu olmadan bilgisayar mühendisi olamazsınız. Dolayısıyla ne istediğinize karar vermeniz lazım. Yazılım mühendisliği de sektöre yönelik bir eğitim veriyor. Gitmenizi tavsiye ederim. (İngilizce şart)

Son düzenleme:
Bu konuyu geçen sene açmıştım. O zamandan beri fikirlerim değişti açıkçası bilgisayar mühendisliğine daha yatkınım gibime geliyor üniversite okuyacağım. İngilizce biliyorum zaten matematik sorun benim için onu halletmem gerekiyor sadece.

Okuduğuım lisede yenilenebilir enerji alanına %50 burs veriyorlar üniversitede. Belki o alana 'da yönelebilirim.

Geri
Yukarı