Yazılım mühendisi öğrencisi olarak geride kaldım ne yapmalıyım?

kiriptoo

Decapat
Bu bölüme başladığımda hiçbir şey bilmeyerek başladım. Hocaların da sanki önceden biliyormuşuz gibi anlatımlarıyla ve benim ekstra çalışmaya girmeyişimle çapa oturdum biraz. Epey kötü geçen akademik yıllarım sonrası şuan 3. sınıfım ve artık bölüm değiştiremeyeceğime göre bu bölümden ilerlemek zorundayım. Dersleri kaçırmıyorum ve yurtta da konulu videolar izleyip çalışıyorum. Bunca kayıp sonrası aynı anda derslerle de örtüşecek şekilde nasıl çalışmalıyım ne yapmalıyım bilmiyorum. Daha önce hiç bir şey kodlamadım kendi başıma ama en azından neyin ne işe yaradığını pythonda c#'da falan öğrenebildim.

Aslında bu konuyu açmamın asıl sebebi motivasyona ve desteğe ihtiyacımın olması. Hangi platformlarda kodlama yapabilirim az buçuk bilgimle? Ne tür şeyler çalışmalıyım? Önerebileceğiniz kurslar varsa da güzel olur. Bu saatten sonra iyi bir yazılım mühendisli olabilir miyim? Hızlı kavrayan ve anlayan bir zekam var ama tembelim. Bu yıl da tembelliğimi aşarak artık bir şeylere girmeye çalışıyorum ama konuları çok kaybettim. Şuanda da BTK akademiden nesne yönelimli programlama öğreniyorum c# kullanarak onun dışında farklı derslerim için python da gerekecek.

Her platformda kodlama yaparsın. Geçmiş derslerini biraz gözden geçir. En çok yardımcı olacak şey, o derslerin anlattığı konuların başlıkları. Başlıkları bulabilirsen ve o başlıkları araştırırsan, kaybettiğin şeylerin büyük bir kısmını toplayabilirsin bilgi anlamında. Vakit alır ama. Mezun olduktan sonra acelen yoksa, öğrenimini biraz daha sürdürürsün.

Bende yazılım mühendisliği okuyorum, son senem. Senin durumunda olan arkadaşlarım var bölümde. Onlara da aynı tavsiyeyi veriyorum. Genelde problem hiç bir şey denemeye cesaretiniz olmaması oluyor. Projeye başlayacağım ama bilmiyorum, ya yapamazsam düşüncesiyle genelde hiç harekete geçemiyorlar.

Öncelikle dillere takılma. Bir ders Python'da anlatır, diğeri C#'ta, bir diğeri JS'de. Fark etmez. Konsepti öğren. Mantığı kavra. Asıl işine yarayacak olan şey bu. C#'ta da, Python'da da, C++'ta da, PHP'de de nesne yönelimli programlamanın temel mantığı aynı. Sınıf-nesne ilişkisi.

Bir dili kullanırken kendine has kuralları haricinde bir şeyleri hep aynı mantıkla yapacaksın. Örneğin bir algoritmayı C++'ta yazdın, daha sonrasında Rust'ta da kullanmak istedin. Aşağı yukarı yine aynı şeyleri yapman gerek. Sadece bu işi yaparken kullanacağın syntax değişiyor ve dilin kurallarının esnekliğine bağlı olarak yapacağın optimizasyonlar değişiyor. Ama algoritma hep aynı. O yüzden dile takılma.

Her platformda kodlama yaparsın. Geçmiş derslerini biraz gözden geçir. En çok yardımcı olacak şey, o derslerin anlattığı konuların başlıkları. Başlıkları bulabilirsen ve o başlıkları araştırırsan, kaybettiğin şeylerin büyük bir kısmını toplayabilirsin bilgi anlamında. Vakit alır ama. Mezun olduktan sonra acelen yoksa, öğrenimini biraz daha sürdürürsün.

Bende yazılım mühendisliği okuyorum, son senem. Senin durumunda olan arkadaşlarım var bölümde. Onlara da aynı tavsiyeyi veriyorum. Genelde problem hiç bir şey denemeye cesaretiniz olmaması oluyor. Projeye başlayacağım ama bilmiyorum, ya yapamazsam düşüncesiyle genelde hiç harekete geçemiyorlar.

Öncelikle dillere takılma. Bir ders Python'da anlatır, diğeri C#'ta, bir diğeri JS'de. Fark etmez. Konsepti öğren. Mantığı kavra. Asıl işine yarayacak olan şey bu. C#'ta da, Python'da da, C++'ta da, PHP'de de nesne yönelimli programlamanın temel mantığı aynı. Sınıf-nesne ilişkisi.

Bir dili kullanırken kendine has kuralları haricinde bir şeyleri hep aynı mantıkla yapacaksın. Örneğin bir algoritmayı C++'ta yazdın, daha sonrasında Rust'ta da kullanmak istedin. Aşağı yukarı yine aynı şeyleri yapman gerek. Sadece bu işi yaparken kullanacağın syntax değişiyor ve dilin kurallarının esnekliğine bağlı olarak yapacağın optimizasyonlar değişiyor. Ama algoritma hep aynı. O yüzden dile takılma.
Evet doğru herhangi bir şey denemeye dair cesaretimiz yok. Teşekkürler tavsiyelerin için.

Hangi üni hocam bende pek üst seviye bir şey bilmeden yazılım okumayı düşünüyorum.

Bence şu anda stres yapmayın. Geçmiş konulara bakın ve önümüzdeki 1,5 ay içinde geçmiş konuları halletmiş ve kendinize bir alan seçip o anda çalışmaya başlamış olun. 3. sınıfın başı geç kalmış değil. Zaten ilk sene çok basit diye biliyorum ikinci sene de geçmişsiniz temeliniz var. İkinci döneme kadar sıkı çalışıp ikinci dönem işe girin derim.

Bende yazılım düşünüyorum son senem meslek lisesinde yazılımın temelini öğrendim ama üniversite kazanabilir miyim bilmiyorum kaç puanla girdiniz.

Ne öğrenmek istiyorsun ? Bende 51 yaşından sonra web tasarım ve veri mühendisliği gibi alanlara daldım memnunum iyi öğreniyorum.
Eğer web öğrenmek istersen işi kaynağından öğreneceksin web tasarımcıların bile bilmediği komutları öğreniyorsun aaa oda neymiş diyorlar. www.w3schools.com işi tane tane orta okul ingilizcesiyle anlatan bir web sayfası W3 e ait . Bende ilk olarak videolu derslerle başladım ama onlardan bir fayda yok. sadece öğrenmenin yolunu öğretiyorlar.
Not w3 %90 bozulmadan rahatlıkla tarayıcılar aracılığıyla türkçeleşiyor.
Kodlarıda ezberleyecem diye uğraşma bu mümkün değil neyeyin nerde neişe yaradığını öğren olay bitmiştir.

YouTube'da dilleri, teknolojileri, platformları ve işleri anlatan birçok yerli yabancı kanal var. İlk olarak bu videoları izle ve ne yapmak istediğine karar ver. Ben mesela Game developer olmak istiyordum ama olamadım hem staj hem de iş olarak bulamadım. Şu an backend dev olarak çalışıyorum. İlk iş tecrübem PHP-Laravel üzerine oldu şu anda ise Python-Django kullanıyorum.

Dediğim gibi önce ne yapmak istiyorsan ona karar ver sonrasında ise patika. Dev sitesini kesinlikle kullan. Önerilmesi gereken bir sitedir! BTK Akademi de aynı şekilde devam edersin kaliteli hocaların ücretsiz dersleri var(Udemy yerine).

Bu bölüme başladığımda hiçbir şey bilmeyerek başladım. Hocaların da sanki önceden biliyormuşuz gibi anlatımlarıyla ve benim ekstra çalışmaya girmeyişimle çapa oturdum biraz. Epey kötü geçen akademik yıllarım sonrası şuan 3. sınıfım ve artık bölüm değiştiremeyeceğime göre bu bölümden ilerlemek zorundayım. Dersleri kaçırmıyorum ve yurtta da konulu videolar izleyip çalışıyorum. Bunca kayıp sonrası aynı anda derslerle de örtüşecek şekilde nasıl çalışmalıyım ne yapmalıyım bilmiyorum. Daha önce hiç bir şey kodlamadım kendi başıma ama en azından neyin ne işe yaradığını pythonda c#'da falan öğrenebildim.

Aslında bu konuyu açmamın asıl sebebi motivasyona ve desteğe ihtiyacımın olması. Hangi platformlarda kodlama yapabilirim az buçuk bilgimle? Ne tür şeyler çalışmalıyım? Önerebileceğiniz kurslar varsa da güzel olur. Bu saatten sonra iyi bir yazılım mühendisli olabilir miyim? Hızlı kavrayan ve anlayan bir zekam var ama tembelim. Bu yıl da tembelliğimi aşarak artık bir şeylere girmeye çalışıyorum ama konuları çok kaybettim. Şuanda da BTK akademiden nesne yönelimli programlama öğreniyorum c# kullanarak onun dışında farklı derslerim için python da gerekecek.
Merhaba. Bu söyleyeceklerim aynı zamanda öğrendiğiniz farklı yazılım dili sayısına göre değişir fakat devletin imkanları ile oluşturulmuş olan BTK Akademi ile ücretsiz bir şekilde tüm yazılım öğretilerine erişebilirsiniz. Bence sizin probleminiz öncelikle yazılımın temelini bilmemekten kaynaklı. Bu videolar ile 1-2 ayda güzel bir temel oluşturduğunuzda üniversitede öğretilenler kafanıza daha mantıklı oturabilir. Kolay gelsin ☺️

İyi öğrenmediğinizi düşündüğünüz konuları tekrar edip iyi öğrenmeye çalışın. Motivasyon dışardan değil içerden gelir. Kendi başınıza hiçbir şey kodlamamayı nasıl becerdiniz orayı anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı